Dzień Kobiet w Ekonomiaku

16 marzec, 2019

Od 110 lat na świecie obchodzony jest Dzień Kobiet. Już w starożytnym Rzymie świętowano tzw. Matronalia, czyli święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Na tę właśnie okoliczność biblioteka zorganizowała uczniom konkurs na projekt „Świat kobiet”, a przybliżali uczniom podczas zajęć lekcyjnych sylwetki i osiągnięcia kobiet zasłużonych w różnych dziedzinach życia.

Młodzież usłyszała o Marii Curie Skłodowskiej; Wandzie Rutkiewicz – polskiej alpinistce i himalaistce; Adzie Auguście uważanej za pierwszą programistkę w historii; Sygrydzie Storrådzie – postaci z nordyckich sag i kronik, rzekomej córce Mieszka I a siostrze Bolesława Chrobrego; o Św. Ricie z Cascii – czczonej jako świętej od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach. W dyskusjach obecne były również polskie biznesmenki; poetki: Halina Poświatowska, Wisława Szymborska, Anna Świrszczyńska; ponadto Dagny Przybyszewska i Jadwiga Kasprowiczowa – jako femme fatale polskich dekadentów. Pojawiły się również intrygujące zadania dla uczniów, jak znalezienie przez nich argumentów do tezy, że muzyka jest kobietą, dyskusje na temat feminizmu, omawianie dzieł sztuki np. portretu matki-Polki oraz Żydówki z obrazu Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami” i wspólne wykonywanie utworów muzycznych takich sław jak: Sheryl Crow, Tiny Turner, The Cranberries.

Na półkach wystawowych w bibliotece szkolnej królowały książki autorstwa kobiet, a w czytelni uczniowie wraz z nauczycielami oglądali wystawę prac konkursowych pt. „Świat kobiet”. W konkursie wzięło udział 46 uczniów, którzy obok upominków wręczanych przez organizatorów, zostali również nagrodzeni przez swoich nauczycieli ocenami. Największe uznanie komisji zdobyły dwie prace ex aequo: Animacja o Tess, bohaterce z książki A. V. Geiger „Ktoś mnie obserwuje” (którą planujemy nabyć do naszej biblioteki przy najbliższych zakupach) wykonana przez uczennice z klasy 1i1 Lidię Dubę i Julię Wielgat oraz pudełko o Prezesowej Zasławskiej – drugoplanowej bohaterce z „Lalki” Bolesława Prusa wykonane przez Aleksandrę Orent z klasy 2 R. Komisja wyróżniła ponadto 9 prac, wśród których były: gazetki, kolaże, instalacja. Szkolny konkurs „Świat kobiet” polegał na wykonaniu projektu prezentującego życie, twórczość wybranej pisarki, poetki lub bohaterki utworu literackiego, czy filmowego. Umożliwienie uczestnikom wyboru dowolnej formy prezentacji tematu pozwoliło na powstanie bardzo różnorodnych prac. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz oceny. Dziękujemy za wsparcie konkursu nagrodami Wydawnictwu Czarna Owca Sp. Z o.o. oraz Księgarnii BookBook w Ełku.

Na korytarzu szkolnym można było zapoznać się z sylwetkami 10 niesamowitych kobiet, które ze względu na swoją niezwykłość zostały wyróżnione w Księdze Rekordów Guinnessa: Julia Gnuse najbardziej wytatuowana kobieta świata; Irene Sewell najszybsza maratonka na obcasach; Johanna Quaas najstarsza gimnastyczka świata; Aneta Florczyk najsilniejsza kobieta świata; Julia Gunthel najbardziej gibka kobieta świata; Peggy Whitson kobieta, która spędziła najwięcej czasu w kosmosie; Jyoti Amge najmniejsza kobieta świata; Malala Yousafzai najmłodsza noblistka; Ekaterina Lisina najdłuższe kobiece nogi świata; Jeanne Calment najdłużej żyjąca kobieta świata. (Źródło: https://echodnia.eu/radomskie/)

Więcej zdjęć na stronie biblioteki.biblioteka Dzień Kobiet

Sponsorzy
www.czarnaowca.pl
www.facebook.com/bookbook46

Skip to content