PO WER
Fotorelacja z wyjazdu nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 w Ełku na Łotwę 4 – 7 kwietnia 2016
W dniach 4 – 7 kwietnia 2016 odbył się wyjazd nauczycieli i dyrektora Zespołu Szkół nr 5 w Ełku Kazimierza Czepułkowskiego na Łotwę, do Daugavpils, na szkolenie dla mobilności kadry w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Daugavpils
– miasto na Łotwie, w południowo-wschodniej części kraju, nad Dźwiną (nazwa w języku łotewskim oznacza zamek nad Daugavą, tj. Dźwiną), miasto wydzielone, drugie co do wielkości miasto Łotwy, stolica i centrum naukowe, przemysłowe i kulturalne Łatgalii (b. Inflant Polskich). Główny ośrodek Polaków na Łotwie; większość mieszkańców miasta stanowi ludność rosyjskojęzyczna (w tym Rosjanie, Białorusini) oraz Polacy, natomiast Łotysze to ok. 17% mieszkańców.
Nasz hotel LATGOLA
Profesjonalny personel, słynna łotewska gościnność i pyszne jedzenie.
Transport
Popularnym środkiem transportu w Daugavpils są tramwaje. Bilety kupuje się u pani tramwajarki wewnątrz wagonu. Cena 32 euro centy.
Chodziliśmy też pieszo, a nawet udało nam się przejechać samochodem elektrycznym.
Daugavpils Tehnikum
Miasto piękne, ale największym zaskoczeniem była szkoła. Nasz partner: Daugavpils Tehnikum.
Trzy oddzielne budynki w różnych częściach miasta, 1700 uczniów, ponad 120 nauczycieli i jedna pani dyrektor: Ingride Brokane.
Przyjęto nas niezwykle serdecznie, spotkaliśmy się z dyrekcją, pracownikami wydziału projektów unijnych, obejrzeliśmy szkołę – świeżo po remoncie. Warunki pracy i nauki są zachwycające.
Obserwowaliśmy zajęcia lekcyjne na kierunku IT.
A w niektórych sami uczestniczyliśmy jako uczniowie. Lekcje w języku rosyjskim były dla nas nowością. Staraliśmy się dzielnie nadążyć za łotewską młodzieżą.
Prelekcje
Aby się dowiedzieć, jak wygląda system nauczania informatyków na Łotwie, uczestniczyliśmy w prelekcji przygotowanej przez pana Jewgenija Kruzkova, kierownika katedry informatycznej Daugavpils Tehnikum (zdjęcie po lewej). Prelekcję o polskim systemie oświaty wygłosił pan Wojciech Wawrzyńczak (zdjęcie po prawej).
Dyskusje były bardzo ożywione, chcieliśmy się dowiedzieć jak najwięcej o łotewskim systemie oświaty i sposobach zarządzania tak dużą szkołą.
Efektem naszych dyskusji była tabela różnic i zgodności w programie nauczania technika informatyka. Według nas taki plan nauczania jest ideałem, do którego należy dążyć.
W tabeli uwzględniono podział na kolejne klasy i podział na grupy. Liczby w poszczególnych kratkach oznaczają tygodniową ilość godzin przypisaną danemu przedmiotowi.
W Daugavpils Tehnikum istnieje oddzielna komórka unijnych projektów. Jej pracownicy nie są nauczycielami, tylko z ramienia szkoły zajmują się pisaniem i koordynacją projektów unijnych.
Panie są niezwykle sympatyczne, towarzyszyły nam w wielu spotkaniach.
Obserwowaliśmy pracę rozległych korpusów szkoły. I znów na chwilę stawaliśmy się ciekawskimi uczniami.
Nauka języków obcych musi być przyjemnością.
A może jeszcze pracownia kroju i szycia? Kącik wypoczynkowy dla uczniów i aula szkolna.
Wagon kolejowy przystosowany do zajęć lekcyjnych.
Bursa szkolna dla około 400 uczniów i jej część rozrywkowa. Na zdjęciu po prawej pokój nauczycielski.
Pracownia chemii.
Trenażery i symulatory kolejowe.
Sala kinowa 7D do projekcji jazdy kolejowej dla całej klasy.
Wizyta na Uniwersytecie w Daugavpils.
Wydziały Informatyki i Fizyki.
Bardzo nam się spodobała architektura wnętrz.
Wydział Biologii.
Ekologiczne pojazdy Wydziału Biologii.
Twierdza Daugavpils
Wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku twierdza Daugavpils wielokrotnie zmieniała właścicieli: Rosjanie, Francuzi, Niemcy. Dziś jest niebywałą atrakcją turystyczną i siedzibą wielu instytucji.
Polski akcent na terenie Twierdzy: pamiątkowa tablica poświęcona polskim żołnierzom walczącym w powstaniu styczniowym.
Jedną z instytucji jest znajdująca się na terenie Twierdzy Galeria Obrazów Marka Rothko – wielkiego łotewskiego malarza współczesnego – dumy Daugavpils. Na zdjęciu po prawej jedna z prac Marka Rothko, Orange. Red. Yellow.
Nasze spostrzeżenia.
Łotwa to nieduży kraj z dużym potencjałem. Z racji swej wielkości mają inaczej rozdzielony system finansowania oświaty i podziału środków unijnych. Dzięki temu udaje im się skutecznie dofinansować szkoły. Najbardziej nam się podobało bogate wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego oraz praktyki zawodowe w ostatnim roku nauki trwające 6 miesięcy.
Ciekawym rozwiązaniem było przystosowanie wagonu kolejowego do odbywania zajęć szkolnych. Niesamowicie nam się spodobała sala projekcyjna 7D oraz trenażery i symulatory …
Uroczyste wręczenie EUROPASS-ów
Europass Mobilność
dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim.
Umiejętności i kompetencje zawodowe zdobyte podczas europejskiej ścieżki kształcenia:
- Umiejętność tworzenia planu nauczania dla zawodu technik informatyk.
- Umiejętność wykorzystania na lekcjach filmów instruktażowych jako materiałów szkoleniowych.
- Umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologiiw procesie nauczania (kino 7D, trenażery, specjalistyczne oprogramowanie, tablice interaktywne, ekrany dotykowe, tablety wielkoformatowe, panele do programowania cyfrowych układów elektronicznych).
- Udoskonalanie praktycznej znajomości języka angielskiego.
- Poszerzania zasobu słownictwa języka angielskiego zawodowego i technicznego z zakresu IT.
- Umiejętność wykorzystania oprogramowania Flow! Works w pracy z tablicą interaktywną i ekranem dotykowym.
- Umiejętność wykorzystania programu Solid Edge STB do tworzenia obiektów 3D z możliwością symulacji ruchu.
- Rozszerzenie kompetencji w zakresie oprogramowania i sprzętu CISCO.
Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie.
Pamiątkowy plakat z podpisami uczestników projektu.
Koordynatorzy naszego projektu.
Specjalne podziękowania należą się panu Jevgenijowi Krużkovowi za opiekę nad całą naszą grupą, wielojęzyczność, poświęcony czas i niesamowitą cierpliwość. Dziękujemy!
Panie Tadziu!
Dzięki za wszystko, za opiekę, umiejętność przekazywania doświadczeń, dzielenia się wiedzą, zaangażowanie i ojcowską cierpliwość.
Do zobaczenia w Ełku!
Przed rozpoczęciem mobilności
Społeczność uczniowska ZS nr 5 przygotowuję się do mobilności kadry w ramach projektu. Uczniowie trzeciej klasy „technik organizacji reklamy” zaprojektowali i wykonali plakaty promujące realizację w naszej szkole projektu PO WER. Animatorami prac były Panie A. Strykowska i A. Strzała.
Plakaty (zamieszczone poniżej) zostaną umieszczone w szkole naszego partnera, na tablicy organu prowadzącego i u nas. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za prace!
Tadeusz Kaleta
Projekt „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego„ jest realizowany w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).
Tytuł projektu: Zobaczyć, poznać, zastosować.
Nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-016261
Partner: Profesionalas izglitibas kompetences centrs „Daugavpils tehnikums” (Daugavpils -Łotwa)
Budżet projektu: 10 690 €
Czas trwania projektu: 31.12.2015 – 31.12.2016r.
Głównym celem projektu jest nabycie kompetencji kluczowych i zawodowych przez przedstawicieli kadry pracującej w placówkach oświaty dzięki udziałowi w zagranicznych mobilnościach.
Realizacja mobilności: 03. – 08.04.2016r.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 100%.