Projekt o nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000127451 dofinansowany ze środków Unii Europejskiej
Konferencja finałowa podsumowująca realizację projektu o nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000127451 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Dnia 24 maja 2024 roku odbyła się konferencja finałowa podsumowująca realizację projektu programu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000127451 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób. W związku z realizacją projektu, dwudziestu sześciu uczniów naszej szkoły – w dwóch grupach – odbyło staże w ramach praktyk zawodowych we Włoszech i Portugalii. Co więcej, w ramach tego samego projektu, nauczycielka kształcenia zawodowego, Agnieszka Szarejko-Dapkiewicz, wzięła udział w technikach kształcenia typu job shadowing polegających na obserwacji pracy oraz dzieleniu się dobrymi praktykami w zakresie metod kształcenia zawodowego. Standardowo udział w projekcie był dla wszystkich uczestników bezpłatny, wszystkie koszty projektu zostały pokryte ze środków Unii Europejskiej przekazanych szkole przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji będącej Narodową Agencją Programu Erasmus+ w Polsce.
Podczas gali uczniowie i nauczyciele podzielili się przeżyciami oraz doświadczeniami z pobytu. Omówiono zarówno przebieg samych praktyk, jak i umiejętne wykorzystanie czasu wolnego. Stażyści podzielili się również wrażeniami z wycieczek np. do Rzymu i Porto, w których mogli brać udział w czasie pobytów zagranicznych. Najważniejszym punktem konferencji było przekazanie uczniom przez dyrektora szkoły, Macieja Karanowskiego, certyfikatów Europass – mobilność w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Europass jest dokumentem, który oficjalnie potwierdza, że dana osoba odbyła staż za granicą. W przejrzysty, zwięzły i czytelny sposób wskazuje, jakie umiejętności nabył uczestnik i jakim doświadczeniem może się wykazać. Ponadto z dumą przypominamy, iż nasza szkoła, korzystając z przyznanej akredytacji, od przyszłego roku szkolnego będzie realizować następny projekt, w ramach którego nasi uczniowie ponownie wyjadą na staże zagraniczne.
Aktualizacja z dnia 17 marca 2025 roku.
Maciej Karanowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku, 22 października 2024 r., podpisał aneks do umowy na realizację projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000127451 z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu Erasmus+, co wpłynęło na zwiększenie kwoty dotacji o 4287,00 EUR. Tym samym całkowita kwota dotacji wyniosła 62 072,00 EUR, a czas trwania projektu wydłużono do 31 maja 2025 roku.
Konsekwencją podpisania ww. aneksu, w ramach projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000127451, była możliwość wysłania do Portugalii – na obserwację pracy (job shadowing) – dwóch nauczycieli. Przemysław Kamiński (nauczyciel kształcenia zawodowego) i Dorota Kawałko (doradca zawodowy), od 24 do 28 lutego 2025 r. wzięli udział w technikach kształcenia typu job shadowing polegających na obserwacji pracy oraz dzieleniu się dobrymi praktykami w zakresie metod kształcenia zawodowego.
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie realizowanym w Zespole Szkół nr 5 w Ełku
Od 1 czerwca 2023 roku rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000127451 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób. W ramach projektu uczniowie wyjadą na staże do Włoch i Portugalii w dwóch grupach. Udział w projekcie jest dla wszystkich uczestników bezpłatny, wszystkie koszty projektu zostaną pokryte ze środków Unii Europejskiej przekazanych szkole przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji będącej Narodową Agencją Programu Erasmus+ w Polsce.
Dodatkowo w ramach tego samego projektu nauczyciel kształcenia zawodowego weźmie udział w technikach kształcenia typu job shadowing polegających na obserwacji pracy i dzieleniu się dobrymi praktykami w zakresie metod kształcenia zawodowego – poznanie nowych metod pracy, zapoznanie się z warunkami realizacji kształcenia zawodowego – w zaprzyjaźnionych, portugalskich zakładach pracy. Wymiernym efektem końcowym działań będzie rozwój zawodowy nauczyciela uczestniczącego w projekcie oraz wzrost jakości pracy szkoły.