Archiwum wydarzeń szkolnych

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Samorząd Uczniowski ogłasza kiermasz używanych podręczników.

Uczniowie, którzy chcą sprzedać lub kupić podręczniki proszeni są o zgłoszenie się w 04.09.2015(piątek) na dużej przerwie na parter. Na parterze będą wyznaczone stanowiska dla klas II, III i IV.

Każdy uczeń sprzedaje i kupuje książki we własnym zakresie. Prosimy o wycenienie książek.

Sprzedawać można tylko podręczniki umieszczone na liście podręczników obowiązujących na rok szkolny 2015/2016.

Opiekunowie Samorządu

mgr Agnieszka Bernat, mgr Urszula Karwel


Uwaga uczniowie!

Nie potrzebujecie już swoich podręczników? Szukacie nowych na kolejny rok szkolny w korzystnej cenie? Zamieśćcie ogłoszenie na naszej tablicy (przygotowanej specjalnie dla Was przy wejściu głównym do szkoły), podajcie kontakt do siebie, a na pewno znajdzie się ktoś zainteresowany.

Zapraszamy – SU


WYZWANIE NORDIC WALKING

Nordic Walking to nie jest tylko forma ruchu dla starych bab lub marsz bez nart jak mówią ci, którzy tego jeszcze nie spróbowali.  NORDIC łączy w sobie najlepsze cechy idealnej aktywności ruchowej dla wszystkich:

  • jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym,
  • mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek, wagę i wyjściowy poziom sprawności fizycznej,
  • jest możliwy do uprawiania wszędzie i w każdym czasie, w dowolnym klimacie, w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i przez cały rok,
  • jest 40-50% efektywniejszy niż marsz bez kijków,
  • efektywnie trenuje wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowniki kończyn górnych, wzmacniając mięśnie tułowia, ramion, barków, a także brzucha.

Dodatkowym atutem jest to, że pozwala wyjść w teren, pokonywać długie dystanse rozkoszując się pięknymi widokami i poznawać bliższą i dalszą okolicę.

My podjęliśmy to wyzwanie i pokonaliśmy na nogach od 12 do 15 km, zależnie od grupy,  penetrując okoliczne lasy i pola, zahaczając o takie miejscowości jak: Siedliska, Straduny, Oracze, Płociczno i Miluki. Pogoda była piękna i pozwalała na intensywny i myślę, że rozwijający wszechstronnie trening.

Mam nadzieję, że taka forma  zajęć pozwoliła młodzieży na złapanie podstaw nornic walking, rozbudziła zainteresowanie rekreacją w połączeniu ze zwiedzaniem i podziwianiem przepięknych okolic naszego miasta oraz pokazała, że w-f nie musi ograniczać się do zamkniętych sal i boiska.

W sumie w wyzwaniu wzięło udział 5 grup: klasy IIIe, IIIi2, I I1, grupy dziewcząt z klas IR i IIR.

Dziękuję za pomoc  paniom: Agnieszce Bernat, Izabelli Chrostowskiej i Katarzynie Żóber za uczestniczenie w marszach.

Mam nadzieję na kontynuację tego projektu w przyszłym roku.

Szkoła to nie tylko siedzenie w ławkach. Rozbudzenie zainteresowań, podejmowanie wyzwań, łamanie stereotypów lekcji i zachęcanie do aktywnego i świadomego życia wydaje się być dobrą droga rozwoju.

Pozdrawiam wszystkich uczestników i życzę długich, aktywnych i bezpiecznych wakacji.

Iwona Bielecka

Zobacz wszystkie zdjęcia ->> NORDIC WALKING


VI Festiwal Polskiej Sceny: Śladami człowieka – mikrohistorie

We wtorek, 16 czerwca, rusza VI Festiwal Polskiej Sceny. Podczas tegorocznej edycji zaprezentujemy Wam filmy krótkometrażowe, głównie animacje. Będziecie mogli śledzić ludzkie historie odsłaniające sensy wymykające się jednoznacznej interpretacji. Filmowe propozycje zachwycają oryginalną, starannie opracowaną formą, intrygującą metaforą, sugestywnym obrazem i precyzją w opisywaniu świata. Poznacie różnorodne sposoby uprawiania sztuki filmu krótkometrażowego i animacji, jakie zostały wypracowane przez polskich artystów w ostatnich dziesięcioleciach.

Dopełnieniem festiwalu będzie spektakl Wojna damsko-męska trwa, przygotowany przez grupę teatralną prowadzoną przez Urszulę Michalak.

Harmonogram festiwalu:

Dzień Godziny projekcji Nr sali Klasa Film
16 VI

(wtorek)

8.00-8.45 51 II i1 Dróżnik (reż. Piotr Szczepanowicz)
8.55-9.40 51 III i1 Apel (reż. Ryszard Czekała)
11.45-12.30 51 I R Basia z Podlasia (reż. Aleksander Dembski)
17 VI

(środa)

11.45-13.20 88 III R Epizod (reż. Agata Gorządek)

Trójkąt (reż. Kacper Zamarło)

Ukryte (reż. Piotr Szczepanowicz)

Trwoga (Grupa Twożywo)

18 VI

(czwartek)

11.45-12.30 51 III E Apel (reż. Ryszard Czekała)
12.35-13.20 51 I E,
I R, III E
Wojna damsko-męska trwa [spektakl]
19 VI

(piątek)

9.45-10.30 51 II L Danny Boy (reż. Marek Skrobecki)
11.45-12.30 51 II E Rondo (reż. Artur Kordas)

Na festiwal zapraszają

– Urszula Michalak, Iwona Możejko, Agnieszka Strzała


II Międzynarodowy Turniej Informatyków zakończony

Zakończył się II Międzynarodowy Turniej Informatyków Maj 2015. Tym razem gospodarzem i głównym organizatorem był Колледж ПсковГУ-Псковский государственный университет z Pskowa. Konkurs odbył się w dniach 29-30 maja 2015 r. w budynku koledżu pskowskiego przy ulicy Я. Фабрициуса 16.

Turniej Informatyków kierowany do uczniów i studentów kierunków informatycznych był kontynuacją inicjatywy pomysłu Pana Jeronimasa Mikiparavičiusa – p.o. dyrektora technikum w Wilnie. Pierwszy turniej odbył się w Ełku w maju 2014 r. Ponownie zorganizowane zawody informatyczne miały na celu porównanie wiadomości i umiejętności uczniów oraz studentów z zakresu obsługi i administrowania komputerów na których zainstalowany jest anglojęzyczny system operacyjny Windows 7.

W tym roku udział w zawodach wzięły następujące szkoły: Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla (Litwa), Daugavpisl Valts Technikums (Łotwa), Колледж ПсковГУ (Rosja), Zespół Szkół nr 5 z Ełku. Turniej otworzył Вячеслав Владимирович Однобоков, Dyrektor Колледж ПсковГУ, życząc zawodnikom sukcesów. Uczestnicy startowali w części pierwszej oraz drugiej turnieju indywidualnie i odpowiadali na pytania przygotowane  przez międzynarodowy zespół pedagogów. Pytania były przygotowane w językach narodowych, polskim, litewskim, łotewskim i rosyjskim. Pierwszą część turnieju, polegającą na wybraniu poprawnej odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnych wiadomości IT, zdecydowanie wygrała drużyna rosyjska. Następnie uczestnicy wzięli udział w części praktycznej, która polegała na znalezieniu błędu w oprogramowaniu „uszkodzonego” komputera. Zwycięzcami okazali się również Rosjanie. Trzecie miejsce w turnieju zdobył uczeń Zespołu Szkół nr 5 w Ełku, Kamil Święconek, otrzymując nagrodę rzeczową.

Kamil Święconek z Tatianą Usharnovą

Ostateczne wyniki pokazały międzynarodowemu zespołowi, który przygotowywał turniej, różnice w zakresie umiejętności i posiadanych wiadomości jakimi dysponują uczniowie w państwach uczestniczących w konkursie. Okazało się, że gospodarze byli bardzo dobrze przygotowani teoretycznie, jak i w wykonywaniu praktycznych zadań. W czasie części teoretycznej i praktycznej turnieju reszta uczestników wzięła udział w quizach dotyczących ogólnej wiedzy o państwach startujących w konkursie. Polska ekipa w składzie Rafał Chrzanowski, Patryk Mazurek, Maciej Wasiuk okazała się zdecydowanym faworytem w wiedzy o Rosji.

Patryk Mazurek z dyplomem z quizu wiedzy o Rosji

Drugiego dnia uczestnicy spotykali  się w wirtualnym świecie gry CounterStrike: Global Offensive. Najlepszą drużyną okazała się być drużyna rosyjska, drugie miejsce przypadło Litwinom, a trzecie Łotyszom. Niestety ostatnie, czwarte miejsce w rozgrywkach zdobyła drużyna Polska w składzie: Adrian Bagiński, Rafał Chrzanowski, Michał Jaszczurowski, Kamil Święconek (kapitan), Maciej Wasiuk.

 

Polska drużyna Counter-Strike

Ponadto uczniom podczas pobytu zorganizowano czas wolny, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie Pskowa oraz męskiego Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego, jednego z najbardziej znanych i najważniejszych rosyjskich klasztorów prawosławnych.

 

Uczniowie na wycieczce w Monasterze Pskowsko-Pieczerskowskim

Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć wspaniałe dzieła architektury z okresu od XV po XIX wiek. Pani przewodnik, która niezwykle barwnie opowiadała o samym mieście jak i o monasterze naświetliła uczniom historię i dzisiejszą rolę tychże miejsc w Rosji.

Zespół Szkół nr 5 aktywnie współpracuje w wielu obszarach ze szkołami biorącymi udział w turniejach. Młodzież szkolna dzięki osobistemu zaangażowaniu i sprawnej organizacji dyrektora Pana Kazimierza Czepułkowskiego oraz nauczycieli: Tadeusza Kalety i Dariusza Łukaszewicza rokrocznie bierze aktywny udział konkursach, wycieczkach, wyjazdach studyjnych na Litwę, Łotwę, do Estonii i Rosji.

Sponsorami wyjazdu na II Majowy Turniej Informatyków w Pskowie było Starostwo Powiatowe w Ełku oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Opracowanie: Dariusz Łukaszewicz

Fotografie: Dariusz Łukaszewicz i Колледж ПсковГУ


Kolejny sukces informatyczny „ekonomiaka”

Co roku odbywający się, a w tym roku V Ogólnopolski Konkurs Informatyczny Tik? – Tak! przyniósł ogromny sukces  Zespołowi  Szkół nr  5 w Ełku. W rankingu szkół nasza placówka zdobył największą liczbę punktów w konkursie, jednak po podzieleniu punktów przez liczbę uczniów w szkole osiągnęliśmy 1 miejsce w województwie i 11 miejsce w Polsce.  

Ogromna rywalizacja, cenne nagrody, a przede wszystkim dobra zabawa z roku na rok przyciągają szkoły i uczniów. W trzech etapach konkursu uczestniczyły 1154 szkoły i rekordowa liczba uczniów 29452. Naszą szkołę reprezentowało 474 wychowanków pod okiem opiekuna konkursu Andrzeja Szmurło. Do drugiego etapu zakwalifikowało się jedynie 200 uczniów z całego kraju, w tym aż 12 z ełckiego „ekonomiaka”. Na tym etapie Rafał Oleksy, uczeń trzeciej klasy informatycznej, zdobył największą liczbę punktów wśród uczniów w Polsce. Do ostatniego etapu – ścisłego finału, który odbył się 12 maja w Warszawie z całej Polski zakwalifikowało się 14 najlepszych konkursowych uczniów w tym nasz uczeń. To właśnie on zdobył 5 miejsce w Polsce!

Dla Zespołu Szkól nr 5 w Ełku zdobycie takich osiągnięć to wielkie wyróżnienie, a dla Rafała Oleksego ogromny sukces którego gratulujemy. Dyrekcji i nauczycielom dziękujemy za poświęcony czas. Rafałowi Oleksemu życzymy dalszych sukcesów, dziękując za chęć wzięcia udziału w konkursie oraz za reprezentowanie ełckiej szkoły wśród innych szkół w Polsce.

Andrzej Szmurło, opiekun konkursu

Rafał Oleksy, piąty w Polsce (drugi od prawej)


Międzynarodowa konferencja „Inovācijas profesionālajā izglītībā” Daugavpils – Łotwa 27 – 28.04.2015

Nauczyciele naszej szkoły zostali zaproszeni na konferencję „Innowacje w nauczaniu zawodu” do Technikum Państwowego w Daugavpils.

Na czele delegacji stał dyrektor Kazimierz Czepułkowski. Pedagodzy i nauczyciele przedmiotów zawodowych z pięciu państw przedstawiali referaty, prezentacje o realizacji motywu przewodniego konferencji w swoich szkołach.

Dyrektorzy szkół biorących udział w konferencji od lewej: Białoruś, Polska, Łotwa, Rosja, Litwa.

Uczestnicy wzięli udział w pokazowych zajęciach języka angielskiego w których studentami byli sami uczestnicy.

Gospodarze przedstawili wyniki realizacji projektu unijnego na modernizację szkoły. Podczas rozmów grona dyrektorskiego padła propozycja powołania „bałtyckiego klubu szkół zawodowych” – szczegóły zostaną  ustalone na grudniowym spotkaniu inicjatywnej grupy dyrektorów w Daugavpils.

Tadeusz Kaleta


Byliśmy w Stolicy

W dniu 13 maja 2015 r. uczniowie klas pierwszych ZS nr 5 w Ełku wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Organizatorem wycieczki i kierownikiem była Amelia Malinowska, a opiekunami Elżbieta Andruczyk i Łukasz Zdanowski.

W Warszawie zwiedziliśmy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego. Idąc Traktem Królewskim obejrzeliśmy wszystkie zabytki np. Pałac Staszica, Pomnik Mikołaja Kopernika, Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza, Kościół św. Krzyża, Kościół Wizytek, Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Kilińskiego. Wieczorem obejrzeliśmy operę „Madame Butterfly” w Teatrze Wielkim.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki, o trzeciej nad ranem wróciliśmy do Ełku. Wszyscy uczestnicy ustalili, że na następną wycieczkę pojadą do Torunia.

Amelia Malinowska


PROMUJEMY ZDROWY I AKTYWNY STYL ŻYCIA

16 maja uczennice naszej szkoły brały udział w imprezie Planeta Kobiet w Planet Cinema w Ełku. Wspólnie z UTW Ełk i Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych SIGNORA promowały nordic walking i aktywny tryb życia. W trakcie pokazu ćwiczono z kijkami oraz wykonano  układy choreograficzne opracowane przez nauczycielkę w-f Iwonę Bielecka. Była to już kolejne spotkanie pokazujące, że aktywność fizyczna łączy pokolenia, a ruch jest niezwykle istotny w każdym wieku.

Iwona Bielecka

nordic_maj_2015


Wybieram bibliotekę

Wybieram bibliotekę to hasło XII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji nasza biblioteka szkolna po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie „Czy znasz tę książkę?”. Szczegóły w holu przy planie lekcji oraz na stronie biblioteki: XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Ekonomiaku


Trup w bibliotece… (gdy zbrodnia ukrywa się w książce)

Obchody święta książki w Ekonomiaku

Co można robić w szkole w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich? Może zabijać nudę książką? Albo leżeć do góry brzuchem z kawałkiem dobrej prozy? A może dostawać bzika na punkcie lektury, tracić dla niej głowę, bujać w literackich obłokach? Czemu nie! 23 kwietnia czas lekcyjny odmierzaliśmy rytmem przewracanych stron książek. Tegoroczne obchody święta literatury odbyły się pod znakiem przeżywającego renesans kryminału.

Czytaj więcej


Sprzątanie świata – kwiecień 2015

W dniu 16 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy I E wraz z opiekunami – Anną Strykowską i Elżbietą Andruczyk wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie sprzątali teren od stacji Wąski Tor do rzeki Ełk. Akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem. Pogoda i humor dopisały. Uczestnicy zachęcają do zapoznania się z relacją zdjęciową pokazującą tegoroczne znaleziska.

Zdjęcia z akcji Sprzątanie Świata <-kliknij


Najlepsi menedżerowie są w „ekonomiaku”

W dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 w Koszalinie odbył się finał XX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. W XX edycji Turnieju wzięło udział ponad 2600 uczniów z 96 szkół, w zawodach okręgowych startowało 404 uczniów z 94 szkół.

Do finałów zakwalifikowało się 64 uczestników, w tym aż trzech uczniów naszej szkoły: Katarzyna Renkiewicz, Marcin Skowroński i Katarzyna Wasilewska.

Zdobycie tytułu finalisty zwalania z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. W eliminacjach centralnych Katarzyna Renkiewicz zajęła 13 miejsce, a Katarzyna Wasilewska 14 miejsce. – Dwie Kasie są uczennicami trzeciej klasy i na drugi rok szkolny mogą znaleźć się wśród laureatów (pierwsza dziesiątka) – tak myśli Amelia Malinowska, która przygotowywała uczniów do Turnieju.

Drużynowo nasza szkoła zajęła trzecie miejsce, na 96 szkół z całej Polski.

menedzer_koszalin


Gimnazjalisto?

Edukacja w Ełku? Tylko w Ekonomiaku!

Przyjdź na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY. Zobacz, zwiedź i zostań z nami! Zapraszamy na gry, zabawy i wiele innych atrakcji, m.in. profesjonalną sesję fotograficzną!

Poczuj się jak model, zostań modelką, a zdjęcie dostaniesz na maila.patrycja1 patrycja2


 

Światowy Dzień Książki tuż, tuż…

Już po raz trzeci będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem Trup w bibliotece… (gdy zbrodnia ukrywa się w książce). Amatorzy kryminalnych zagadek i mrocznych opowieści będą mogli rozwinąć skrzydła. Zapraszamy bezkrytycznych wielbicieli detektywów, inspektorów, komisarzy i innych oryginałów uganiających się za mniej lub bardziej przebiegłymi przestępcami do skorzystania z przygotowanych dla was propozycji.

  • W licznych strefach czytania nauczyciele opowiedzą wam o swoich fascynacjach literackich i poczytają ulubione książki – dominować będą opowieści z tajemnicą, historie z dreszczykiem, wywołujące ciarki lub wstrząsające umysłami.
  • Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbędzie się gra terenowa z wątkiem kryminalnym – przedstawiciele klas będą tropić ślady, kojarzyć fakty i rozwiązywać szarady. Na zwycięską drużynę czekają nagrody!
  • Na czwartej lekcji uruchomimy kąciki czytelnicze – będziecie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, którzy podzielą się z wami swoimi olśnieniami literackimi i poradzą, co warto przeczytać.
  • Uwolnimy książki, które z jakichś powodów skazane zostały na zapomnienie – poprzez bookcrossing podarujemy im drugie życie.
  • Będziecie mogli zdobywać nagrody książkowe w konkursie Czy znasz ten kryminał? – śledźcie na bieżąco informacje napływające z biblioteki szkolnej.
  • Rozstrzygniemy konkurs literacki Waria(n)ty opowieści – zapraszamy wszystkich uczestników konkursu na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród o godz. 11. 45 w świetlicy szkolnej.

Na obchody Światowego Dnia Książki zaprasza –

zespół programu „Ekonomiak czyta”.


Pierwszy Dzień Wiosny

Samorząd szkolny zorganizował 20 marca kiermasz wiosenny. Naszym celem było zaktywizowanie społeczności uczniowskiej i stworzenie wiosennej atmosfery. Nasz pomysł spotkał się z aprobatą działaczy samorządów klasowych. Uczniowie przynieśli upieczone ciasta, babeczki, gofry i wiele innych. Były pyszne!!! Smakołyki znikały w oka mgnieniu. Ten kiermasz był bardzo dobrze zorganizowany i wspaniale obsługiwany przez nasze koleżanki oraz kolegów. Bez Was i Waszego zaangażowania nie byłoby kiermaszu.

Agnieszka Bernat i Urszula Karwel

d_wiosny1d_wiosny


II SALONIK POETYCKI

Słodkiego szarlatana prośba o wyspy szczęśliwe

Już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Poezji. Tegorocznemu salonikowi poetyckiemu – z racji obchodów 110 rocznicy urodzin – patronował Konstanty Ildefons Gałczyński. Mówiono o nim kpiarz, królewski błazen, żartowniś, wesołek przekraczający granice czystego absurdu, słodki szarlatan i oszust, magik i małpiszon poezji polskiej. Sam o sobie kiedyś napisał: „Obywatele! Miejcie się na baczności! Jestem niebezpiecznym poetą!”

Czytaj więcej


Ruszyła 5 edycja Ogólnopolskiego konkursu informatycznego TIK-TAK!

W dniach od 30 marca do 13 kwietnia trwa rejestracja szkół i uczniów  do Ogólnopolskiego konkursu informatycznego TIK-TAK!.

REJESTRACJA DO KONKURSU <– kliknij

Zapraszamy do zabawy i nauki edukacji informatycznej. Sprawdźcie jakie pytania przygotowali dla Was organizatorzy w tym roku! Nowością są zagadnienia z programowania opracowane wraz z Mistrzami Kodowania – warto zmierzyć się z zadaniami wymagającymi logicznego myślenia!

Do wygrania wspaniałe nagrody dla uczniów (m.in. XBoxy 360 z Kinect, Tablety, iPady i wiele wiele innych) oraz szkół (m.in. bezpłatne dostępy do platform edukacyjnych, tablice interaktywne).

Finał gry rozpoczniemy w poniedziałek 13 kwietnia, a zakończymy w piątek 17 kwietnia. W ubiegłorocznych zmaganiach nasza szkoła zajęła 3 miejsce w Polsce i 1 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.


Uwaga uczniowie!

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku ogłasza „Konkurs na stronę internetową Zespołu Szkół nr 5 w Ełku”. Konkurs trwa od 24 marca 2015 r. do 20 kwietnia 2015 r.

Celem Konkursu jest:

– budowa nowej strony internetowej Szkoły,

– wyróżnienie i nagrodzenie najlepszej propozycji zgłoszonej do Konkursu,

– integracja uczniów poprzez pracę zespołową,

– wywołanie w uczniach odpowiedzialności za Szkołę,

– zainteresowanie uczniów nową kampanią wizerunkową Szkoły i nową stroną internetową Szkoły.

Więcej szczegółów znajdziecie w regulaminie do pobrania poniżej. Na chętnych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 5 w Ełku.Ogłoszenie wyników nastąpi 23 kwietnia 2015 r. Zachęcamy chętnych do udziału!

Regulamin konkursu .pdf <– kliknij, aby pobrać

Karta zgłoszenia .pdf <– kliknij, aby pobrać

Plakat Zespołu Szkół nr 5 .jpg <– kliknij, aby pobrać


Ogólnopolskie Wybory Książek w „Ekonomiaku”

24 marca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku aktywnie włączyli się w akcję Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Działania, które podjęliśmy są odpowiedzią na propozycję redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W najbliższych latach biblioteki mają dostać miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja „Biblioteki w Szkole” pod patronatem pani minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

351 uczniów, zgodnie z instrukcją na karcie do głosowania, podało tytuły najciekawszych książek,  przeczytanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Owoce działań czytelniczych i realizowanego w ubiegłym roku projektu „Ekonomiak czyta” są widoczne. Propozycji ciekawych książek, spoza kanonu lektur obowiązkowych, które w ostatnim czasie przeczytali nasi uczniowie, jest kilkaset. Obecnie trwa czytanie głosów i tworzenie listy tytułów, które w dalszym etapie prześlemy organizatorom.

Mamy nadzieję, że głosy naszych uczniów, przekazane pani minister oraz opinii publicznej, będą ważnym elementem dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

Dziękujemy nauczycielom za pomoc w przeprowadzeniu wyborów oraz uczniom za zaangażowanie.

Beata Julita Koronkiewicz

wyb_ksiazki2

wyb_ksiazki1


Kolejni uczniowie „ekonomiaka” podejmą studia w Toruniu

5 grudnia 2014 r. w Toruniu odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ekonomii i Gospodarce im. profesora Kazimierza Sokołowskiego, w której uczestniczyło 138 uczniów z 24 szkół z całej Polski.  Uniwersytet przeznaczył 10 indeksów z tego dwa trafiły do Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

Laureatami tego Konkursu zostali: Małgorzata Gilun, uczennica klasy drugiej technikum ekonomicznego i Marcin Skowroński, uczeń klasy czwartej technikum ekonomicznego naszej szkoły. Laureatom konkursu przysługują uprawnienia w postaci maksymalnej liczby punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki finanse i rachunkowość, ekonomia oraz zarządzanie prowadzone na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Małgorzata i Marcin otrzymali indeks na wyżej wymienione studia oraz nagrody rzeczowe. Gala wręczenia nagród odbyła się 18 marca 2015r.

– Udział w konkursie był dla mnie wielkim wyróżnieniem powiedziała Małgorzata. – Nie myślałam, że zostanę laureatką już w drugiej klasie, ze względu na dużą konkurencję, 14 uczniów na 1 miejsce. Cieszę się, że w przyszłości będę mogła studiować w Toruniu. Chcę podziękować mojej nauczycielce pani Amelii Malinowskiej, bez której mój sukces nie byłby tak imponujący.

Przy okazji warto wspomnieć absolwentkę naszej szkoły, Kamilę Leśniewską, która również zdobyła indeks w tym konkursie, obecnie jest studentką II roku na kierunku rachunkowość i finanse UMK w Toruniu. Od października dołączą do niej Rafał Zyskowski i Marcin Skowroński, a za dwa lata Małgorzata Gilun.

torun1


Kolejni finaliści „Olimpiady Wiedzy o Bankach”

14 marca 2015 roku w Gnieźnie odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bankach. Olimpiada składała się z trzech etapów na poziomie szkolnym, okręgowym i centralnym. Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego Agnieszka Sznel i Marcin Skowroński pomyślnie przeszli eliminacje i zakwalifikowali się do finału. Jest to szczególne wyróżnienie zwłaszcza, że tytuł finalisty zwalnia z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz przy ubieganiu się o przyjęcie na studia wyższe finaliści posiadają dodatkowe uprawnienia określone w uchwałach senatów poszczególnych uczelni.

Na uwagę zasługuje też fakt, iż w eliminacjach centralnych Agnieszka Sznel zajęła 18 miejsce na 130 uczestników. Jest to bardzo dobry wynik zwłaszcza, że jest to uczennica klasy trzeciej. Opiekunem merytorycznym była pani Marta Milewska.

olimpiada_banki


Zespół Szkół nr 5 kolejny raz „ekonomiczną” marką regionu!

12 marca 2015r. odbył się Konkurs Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej „Młody Menadżer 2015” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filia w Ełku. W konkursie wzięło udział  90 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Ełku, Grajewa i Gołdapi.

W wyniku zmagań, wyłoniono 5 laureatów. Nasi uczniowie zajęli I miejsce – Daniel Złotocha, klasa IE oraz III miejsce – Marcin Skowroński, klasa IVE oraz Katarzyna Renkiewicz, klasa IIIE.

Ponadto wyróżnienie przyznano 9 uczestnikom, spośród których 3 trafiły do uczniów ZS nr 5 w Ełku tj. Julianny Andryszczyk, klasa IE, Kamili Gryczkowskiej, klasa IE i Marty Kondratowicz, klasa IVH.

Pytania konkursowe były trudne i wykraczały poza program nauczania. Główną nagrodą dla laureatów są ulgi w czesnym za I rok studiów na kierunku zarządzanie w WSFiZ w Białymstoku Filia w Ełku. Wszyscy wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe.

– Nasza szkoła wypadła w tym konkursie tradycyjnie dobrze – mówi Amelia Malinowska, która przygotowywała uczniów do zmagań. – Jestem dumna ze wszystkich moich uczniów, to świadczy o wysokim poziomie nauczania w naszej szkole.

mm_2015


Konkurs „Pokaż nam język”

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu organizuje już XV edycję konkursu „Pokaż nam język”. WSZYSTKICH uczniów zapraszam do zapoznania się z regulaminem i wytycznymi konkursu na stronie www.pokaznamjezyk.pl. Rejestracja uczniów odbywa się w terminie od 5-13 marca. Etap szkolny polega na napisaniu testu leksykalno-gramatycznego) składający się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Najlepsza trójka weźmie udział w finale regionalnym 30 marca we Wrocławiu. Do wygrania również tablica interaktywna  dla najbardziej aktywnej szkoły. Wiec liczymy na was i na wasze umiejętności językowe.

Etap szkolny wg ustalonego grafiku na planie zajęć już w ten piątek. Jeśli nie będziesz mógł rozwiązać testu w szkole możesz to zrobić również  w domu – wystarczy się zarejestrować i poczekać na aktywację konta przez koordynatora.

Zapraszam do wzięcia udziału

Agnieszka Bernat


UWAGA!!! SZKOLNY KONKURS LITERACKI

Waria(n)ty opowieści

Miłośnicy fikcji i fantazji, kreatorzy wyobraźni wszelkiej maści – oto propozycja dla Was! Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do udziału w konkursie na opowiadanie inspirowane wybranym wierszem, piosenką, obrazem, rzeźbą lub fotografią.

Czekają na Was nagrody.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne tutaj.


Międzyklasowy Konkurs Walentynkowy na najbardziej romantycznie udekorowane drzwi wejściowe do klasy

Motywy oczywiście walentynkowe – wszystkie dusze artystyczne mogą dać upust swoim siłom twórczym. Drzwi w szkole jest mnóstwo. Po udekorowaniu wybranych drzwi wejściowych, zostawcie informację zwrotną, żebyśmy wiedzieli, która klasa jest autorem ozdób.

Pamiętajcie, dekorujemy drzwi – nie ściany!!! Nie zapomnijcie również o zgodzie nauczycieli.

Ze względu na ferie uczniowie mają czas do czwartku 12 lutego. Rozstrzygnięcie konkursu w piątek 13 lutego. Przewidziana nagroda niespodzianka.

Organizator – Samorząd Uczniowski


Ekonomiści w Starostwie Powiatowym

W dniu 22 stycznia 2015r. klasa II E pod opieką p. Grzegorza Harasiuka udała się do Starostwa Powiatowego w Ełku na spotkanie z p. Anną Iwaszko, wicestarostą ełckim, p. Bożenną Puławską, etatowym członkiem zarządu powiatu ełckiego oraz p. Piotrem Gajewski,  przewodniczącym Rady Powiatu. Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z działalnością Starostwa Powiatowego, funkcjonowaniem zarządu i Rady Powiatu.

Uczniowie zwiedzili gabinet Starosty i wicestarosty, salę posiedzeń Rady Powiatu i komisji. Zapoznali się również z pracą Urzędu Stanu Cywilnego, prowadzoną dokumentacją oraz przepisami dotyczącymi udzielania ślubów cywilnych.

eko_star2

eko_star1


Udało się! Zdobyliśmy książki waszych marzeń!

W dniu 19 grudnia 2014 r. delegaci z ZS 5 w Ełku mieli zaszczyt uczestniczyć w uroczystej gali w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zostaliśmy zaproszeni w związku z sukcesem odniesionym przez naszą szkołę w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”.

Uczniowie pod kierunkiem pań bibliotekarek, stosownie do hasła konkursu „nakręcili się na czytanie” i stworzyli film pt. Krótka historia wielkiej paczki. Wraz z nim wysłali listę 50 książek, które chcą mieć możliwość wypożyczać z biblioteki szkolnej.

Dzieło naszych uczniów zostało wysoko ocenione przez kapitułę, na czele której stała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Konkurencja była duża, do konkursu zakwalifikowały się 1123 szkoły. Kreatywność, zabawa, radość i chęć czytania naszych uczniów zaowocowały sukcesem. Po odbiór dyplomu zostaliśmy zaproszeni jako „autorzy filmu innego niż wszystkie” – cieszymy się, że nasze starania w tym względzie zostały docenione. Zajęliśmy III miejsce w kategorii zespołów szkół i zdobyliśmy dla naszej biblioteki wszystkie książki z wysłanej wraz z filmikiem listy.

dyplom

Po gali przechadzaliśmy się po Warszawskiej Starówce i ulicą Krakowskie Przedmieście podziwiając przepiękne świąteczne dekoracje naszej stolicy (zdjęcia w galerii  w folderze Konkurs „Książki naszych marzeń”).

To wydarzenie było bardzo miłym świątecznym akcentem na zakończenie tak aktywnie przez nas obchodzonego Roku Czytelnika. Wszystkim dziękujemy za wsparcie!

Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmu oraz nagrania z gali w MEN.

knm1


„Dawidowe Mikołajki”

5 grudnia 2014 r. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 5 przygotował uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły niespodziankę – „Dawidowe Mikołajki”. „Dawidowe” dlatego, ponieważ impreza zorganizowana była z myślą o koledze z klasy III E, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Chcąc sprawić radość Dawidowi, cała społeczność szkolna przygotowała  mu tego dnia mały mikołajkowy prezent. Prezent czekał też na wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy w czasie przerw mogli korzystać z wielu atrakcji.

dk_1

Stoiska z łakociami zachwyciły niejednego łasucha, a stoiska z ozdobami świątecznymi i biżuterią, wykonanymi przez naszych uczniów, cieszyły oko. Można było zmierzyć się w bilardzie, w grze w darta, a także spróbować swoich sił w różnych grach na X-Boxie. Na specjalne zaproszenie Samorządu Uczniowskiego do szkoły przybyły uczennice Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ełku, które stworzyły „Kącik urody” – wykonywały chętnym osobom fryzury, makijaże i manicure. Salę gimnastyczną „opanowała” grupa JAMA, która zachęcała naszą młodzież do uczestniczenia w warsztatach kuglarskich. W czasie najdłuższej przerwy swój talent zaprezentowali uczniowie z zespołu rockowego – zagrali koncert na żywo. Na szkolnych korytarzach można było również zatańczyć zumbę, wykonać pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, otrzymać swój portret/karykaturę autorstwa uzdolnionych uczennic klas pierwszych lub nawet spotkać wróżkę, przepowiadającą przyszłość.   Uwieńczeniem Mikołajek był mecz piłki nożnej, w którym wzięli udział wszyscy szkolni sportowcy.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz gościom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu niespodzianki dla Dawida oraz za udział w świetnej zabawie.

Samorząd Uczniowski ZS nr 5 z opiekunkami – U. Karwel i A. Bernat.


II Świąteczny międzynarodowy turniej siatkówki drużyn mieszanych „Olecko – Ełk Christmas 2014”

W dniach 9 – 10 grudnia na hali widowiskowo-sportowej „Lega” w Olecku został rozegrany II Międzynarodowy Turniej Siatkówki drużyn mieszanych szkół średnich „Christmas 2014”.

Na boisku rywalizowały drużyny składające się z 3 dziewcząt i 3 chłopców. Organizatorem turnieju po raz kolejny był Zespół Szkół nr 5.

Turniej „Olecko – Ełk – Christmas 2014” otworzył Kazimierz Czepułkowski – dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

Zamiarem organizatorów było sprokurowanie spotkania młodzieży szkół ełckich w międzynarodowej grupie, nie tylko porównanie swoich umiejętności siatkarskich, ale również dobra zabawa w atmosferze zbliżających się świąt.

W ramach turnieju realizowane były „Priorytety Współpracy Zagranicznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego” (uchwała Sejm. Woj. Warm.-Maz. nr XXXVIII/771/14) w zakresie:

  • rozwoju bezpośrednich kontaktów między społecznościami regionów partnerskich,
  • promocji regionu,
  • wspieranie przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi wszelkich form turystyki krajowej i międzynarodowej.

Kliknij –> Wyniki turnieju

Kliknij –> Galeria zdjęć z turnieju

Link do oficjalnej strony turnieju –> II Świąteczny Turniej


Droga Młodzieży – to w Was jest potencjał i siła!

Drodzy Nauczyciele – liczę na Wasze wsparcie!

Mamy już ponad 950 głosów!

Pomóżcie nam wygrać! ​Został ostatni dzień głosowania!​

PROJEKT 63 – Życie to nie gra, nie przegraj Go.

Link do projektu

Codziennie możecie oddać jeden głos, który następnie należy aktywować linkiem. Dopiero wtedy jest ważny!

Zmobilizujmy się całą społecznością szkolną!

Jestem przekonana, że warto zawalczyć o coś z czego WSZYSCY będziemy korzystać i co umożliwiłoby NAM bardziej profesjonalną realizację ​NASZYCH​  kolejnych zadań.

Za wygraną zakupimy:

1) profesjonalną lustrzankę cyfrową z funkcją nagrywania filmów

2) lampę studyjną i akcesoria

3) tło do robienia profesjonalnych zdjęć

Dzięki za wsparcie

Lider Projektu: Julia Faryj


 

II Świąteczny międzynarodowy turniej siatkówki drużyn mieszanych „Olecko – Ełk Christmas 2014”

W dniach 9 – 10 grudnia na hali widowiskowo-sportowej „Lega” w Olecku zostanie rozegrany II Międzynarodowy Turniej Siatkówki drużyn mieszanych szkół średnich „Christmas 2014”.

Na boisku będą grały drużyny składające się z 3 dziewcząt i 3 chłopców. Organizatorem turnieju jest Zespół Szkół nr 5.

Link do strony turnieju –> II Świąteczny Turniej


Krótka historia wielkiej paczki

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który bierze udział w konkursie „Książki naszych marzeń” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kliknij, na link ->> Krótka historia wielkiej paczki


Wizyta studyjna w Tallina Polütehnikum (Estonia)

W dniach 24-27 listopada 2014 r. na zaproszenie Tallina Polütehnikum z Estonii delegacja uczniów i pedagogów z naszej szkoły wzięła udział w wizycie studyjnej w Tallinie.

Uczniowie z 2i2  Wiktor Dobrydnio, Michał Gaweł i Maciej Wasiuk przedstawili prezentację o naszej szkole.

Uczniowie 2R Arkadiusz Sikora, Ilona Waszczuk i opowiadali o Ełku.

Obie prezentacje opatrzono angielskim komentarzem.

Gospodarze pokazali część swoich pracowni, laboratoriów.

Fot. Pracownia elektrotechniki.

Fot. Pracownia druku.

Fot. Studio fotograficzne na kierunku „fotografika”.

Fot. Pracownia automatyki.

Tallińskie technikum będzie obchodziło w przyszłym roku 100-lecie pracy szkoły.

Estończycy po wizycie w szkole zaprosili naszych uczniów na tallińską starówkę.

Delegacja naszych nauczycieli w imieniu dyrekcji ZS nr 5 w Ełku zaprosiła przedstawicieli rady pedagogicznej Tallina Polütehnikum w kwietniu przyszłego roku do Ełku.

W trakcie pobytu delegacji estońskiej w naszym mieście i szkole zostanie podpisana umowa o współpracy pomiędzy naszymi szkołami.

Tadeusz Kaleta


Głosowanie – książki naszych marzeń

Wytypujcie 3 dowolne książki (dostępne na rynku), o przeczytaniu których marzycie. Wasze propozycje złożą się na listę 50 pozycji, o które powalczymy w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Nakręcimy też krótki filmik na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo…”

zagłosuj, kliknij –> „Książki naszych marzeń”


Drodzy Nauczyciele!

Koleżanki i Koledzy!

Głosujcie na nasz projekt – 00063

Jako klasa kierunku organizacji reklamy postanowiliśmy rozwinąć własne umiejętności związane z kręceniem spotów, a zarazem zrobić coś pożytecznego dla nas. Sugerując się powszechnym problemem dotyczącym uzależnienia od komputera, zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie www.projektzklasa.pl i poprzez nakręcenie reklamy społecznej zwrócić Waszą uwagę na powagę tego problemu.

Jeśli wygramy, nagrodę chcielibyśmy przeznaczyć na zakup:

1) profesjonalnej lustrzanki cyfrowej z funkcją nagrywania filmów

2) lampy studyjnej i akcesoriów

3) tła do robienia profesjonalnych zdjęć

Wygranej jednak nie osiągniemy bez Waszej pomocy!!!

Pomóżcie nam zwyciężyć i zagłosujcie na nasz projekt w linku znajdującym się poniżej!

Projekt klasy 2R – Zespół Szkół nr 5 w Ełku

Głosowanie odbędzie się w dniach 2-16 grudnia 2014 roku, ta sama osoba CODZIENNIE może oddać jeden głos!

Chcielibyśmy również poinformować Was, że w ramach ww. projektu przeprowadziliśmy badanie anonimową ankietą, która dotyczy przedstawionego w spocie problemu. Dziękujemy, że zechcieliście wziąć w nim udział. Wyniki tego badania dostępne są tu: Wyniki anonimowej ankiety – listopad 2014 <– kliknij

Bardzo zależy nam na wygranej, gdyż włożyliśmy w ten projekt wiele pracy i wysiłku. Dzięki nagrodzie wspomożemy nie tylko szkołę. Nagroda ta przede wszystkim ułatwi oraz urozmaici również naszą pracę w niej.

Głosujcie na nasz projekt – 00063

Wszelakie pytania kierujcie do nas

Klasa 2R (Arek, Asia, Basia, Dawid, Ilona, Jakub, Konrad, Magda, Monika, Natalia, Pamela, Patrycja i Weronika)


IV wieczór filmowy „W labiryncie”

Labirynt to miejsce niebezpieczne, pełne niespodzianek w stylu Minotaura…

Czy reżyserzy filmów, które chcemy Wam zaproponować, to współcześni Dedale? Czy ich labirynty mogą być porównywane z tym najsłynniejszym mitycznym? Jak oddać labirynt w filmie? Czy mroczny klimat wystarczy?

Ocenimy to, oglądając „LABIRYNT FAUNA” oraz „IMIĘ RÓŻY”.

Serdecznie zapraszamy na projekcje w najbliższy czwartek 20 listopada od godziny 16.00 w sali 51.

Prosimy zabrać ze sobą to wszystko, co uprzyjemni seans: popcorn, poduchy, herbatki, itp.;))

Beata Julita Koronkiewicz

Urszula Michalak

Iwona Możejko

Agnieszka Strzała


Tytuły przyznane, nagrody wręczone

Jak co roku w październiku w naszej szkole obchodziliśmy  jedno z najważniejszych „świąt” bibliotecznych: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października.  W 2008 roku święto przedłużono na cały miesiąc.

W ramach licznych działań przeprowadzonych w szkole zaprosiliśmy do zakupu książek w atrakcyjnych cenach podczas kolejnego Jesiennego Kiermaszu Książek Księgarni i Hurtowni Taniej Książki i Wydawnictwa IBIS Mariusz Napierała ze Starego Miasta. Nagrodziliśmy także upominkami czytelników miesiąca października. 

Działania w szkole –> Tytuły przyznane, nagrody wręczone


14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą na całym świecie choruje już 246 milionów pacjentów. Podstawą jej leczenie jest edukacja nie tylko samego diabetyka ale także jego rodziny. Na to nieuleczalne zaburzenie metaboliczne, objawiające się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, w Polsce cierpi 2,6 mln osób. Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy – typ I i typ II. Różnią się one przede wszystkim przyczynami rozwoju, przebiegiem oraz sposobem leczenia. Przypadków cukrzycy typu II jest znacznie więcej (90-95 proc.). Najczęściej występuje u osób po 50 roku życia, choć ostatnio pojawiają się jej  przypadki u młodzieży i dzieci, u osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje 1 mld osób z nadwagą lub otyłością, której występowanie jest powiązane z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Japońskie badania wykazały, że im więcej tłuszczu w diecie i im więcej samochodów przypada na 100 tys. mieszkańców, tym więcej przypadków cukrzycy w danej populacji. Cukrzycy, jak również wielu innym chorobom cywilizacyjnym możemy zapobiegać poprzez właściwe odżywianie i ruch.

Nas, czyli Ekonomiaka, nie mogło oczywiście zabraknąć na konferencji w ECK. Wzięliśmy czynny udział promując aktywność fizyczną: nordic walking i prowadząc choreografie łączące taniec z ćwiczeniami.  Aby zaznaczyć integrację międzypokoleniową i ze środowiskiem ełckim wspólny pokaz przygotowaliśmy ze Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych „Signora” z Ełku. Do zabawy włączyło się wiele osób biorących udział w obchodach.

Dodatkowo:  zbadaliśmy ciśnienie, poziom cukru we krwi, dokonaliśmy analizy składu ciała i  wysłuchaliśmy prezentacji na temat rozpoznawania i  zapobiegania cukrzycy. Mieliśmy także przyjemność wysłuchać występów wokalnych i obejrzeć pokazy tańca jak również zapoznać się z ofertą zdrowych soków i naturalnych kosmetyków.

Serdeczne podziękowania dla: Natalii Plesiewicz – IIIe, Anity Kuryło i Kaji Sztachelskiej – IVe oraz Joanny Sobolewskiej i Wojtka Czubaka – IVh za pracę włożoną w przygotowanie pokazów.

Iwona Bielecka


Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

13 listopada 2014 r. w Olsztynie miało miejsce wręczenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych stypendium PRM. W sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie zebrało się 165 stypendystów, wśród których znalazł się Marcin Skowroński, uczeń klasy IV E Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku, który ma najwyższą średnią w szkole 5,47.

Ze szkoły mógł być wytypowany jeden uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem osiągając przy tym najwyższą średnią ocen w szkole lub wykazując się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie.

Uroczystość zorganizowało Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Okolicznościowe przemówienia wygłosiły: Grażyna Przasnyska, warmińsko-mazurski kurator oświaty oraz Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko-mazurski. Stypendystom towarzyszyli przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz rodzice. Spotkanie uświetniły występy artystyczne oraz występy stypendystów przedstawiających swoje pasje.

Amelia Malinowska


Otrzęsiny klas pierwszych 2014

30 października 2014 r. odbyły się otrzęsiny tegorocznych pierwszoklasistów Ekonomiaka. W tym roku Samorząd Szkolny zorganizował konkurencje pomiędzy pierwszymi klasami, które mogły się wykazać swoimi umiejętnościami i talentami.

Przebieg imprezy nadzorowało  jury konkursowe w składzie:
p. wicedyrektor Dariusz Malinowski, p. Ewa Grycmacher oraz p. Agnieszka Kamińska i przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Urszula Gutowska.

Uczniowie zmagali się z nie lada wyzwaniami. Pierwsza konkurencja polegała na przygotowaniu scenki inspirowanej wskazanym filmem lub serialem. Pierwszoklasiści wykazali się pomysłowością oraz dobrym poczuciem humoru. Atmosfera była przyjazna dla nowych uczniów. Następne konkurencje polegały m.in. na  stworzeniu portretu swojego wychowawcy bądź też zasmakowaniu przygotowanych przekąsek. Nie zabrakło też zawodów sportowych,  m.in. przeciąganie liny i bieg ze związaną nogą z wychowawcą. Otrzęsiny wygrali uczniowie klasy 1 E.

Agnieszka Bernat i Urszula Karwel

Obejrzyj zdjęcia –> Otrzęsiny 2014 <–


„Młodzież w urzędzie” 

W dniu 6 listopada 2014 r.  w Starostwie Powiatowym w Ełku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Młodzież w urzędzie”. Zgodnie z założeniami projektu uczniowie z ełckich szkół zapoznali się z pracą urzędników w Starostwie Powiatowym i nauczyli się załatwiać sprawy urzędowe.

Młodzież naszej szkoły miała za zadanie rozwiązać konkretne sprawy w wydziale Praw Konsumenta. Po spotkaniu z Rzecznikiem Praw Konsumenta, panem Dariuszem Dracewiczem, który przekazał uczniom szeroką wiedzę konsumencką, młodzież wzorowo wywiązała się z zadania i podsumowała efekty swojej pracy, przygotowując bardzo ciekawą prezentację multimedialną.

Dziękujemy uczennicom z klasy II E: Monice Zajkowskiej, Karolinie Wiszniewskiej i Aleksandrze Dobrzyńskiej za perfekcyjne zaprezentowanie efektów pracy w projekcie przed szeroką publicznością w Starostwie Powiatowym w Ełku oraz uczniom z kl. III L: Radosławowi Nikonowiczowi i Szymonowi Lipińskiemu za profesjonalne przygotowanie prezentacji multimedialnej od strony technicznej.

Dzięki realizacji projektu  „Młodzież w urzędzie” uczniowie wzbogacili wiedzę i nauczyli się wykorzystywać ją w praktyce, co z pewnością przyniesie im szereg korzyści w dorosłym życiu.

Agnieszka Bernat i Urszula Karwel


Rzecznik Praw Konsumenta w Zespole Szkół nr 5

W ramach realizowanego przez uczniów naszej szkoły projektu „Młodzież w Urzędzie” w dniu  28 października odbyło się spotkanie młodzieży z Panem Dariuszem Dracewiczem, Rzecznikiem Praw Konsumenta.

W spotkaniu wzięło udział 80. uczniów.  Wykład pozwolił na pogłębienie wiedzy uczniów nie tylko w dziedzinie prawa gospodarczego, lecz także przybliżył im wiele innych ciekawych zagadnień o charakterze administracyjno-prawnym, które będą mogli wykorzystać w życiu codziennym.

Agnieszka Bernat i Urszula Karwel


NOWA AKCJA CZYTELNICZA

Podaj dalej!

Szkolna lektura kojarzy się zwykle z przymusem, niechcianym obowiązkiem, męką „przerabiania” klasyki i wysiłkiem pozbawionym przyjemności. To przekonanie z pewnością nie sprzyja sięganiu po książkę z własnego wyboru. Postanowiliśmy wypowiedzieć wojnę gombrowiczowskiej niemożności i przywrócić najdoskonalszy wynalazek ludzkości do łask. Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces oswajania literatury może okazać się długi, dlatego przedsięwzięcie, które kierujemy głównie do uczniów klas pierwszych, zaplanowane jest na cały rok szkolny.

Czytaj więcej 


Odwiedziliśmy cmentarz

W dniu 31 października obładowani zniczami i kwiatami, które zakupiła społeczność szkolna, wyruszyliśmy na cmentarz. Przewodnikiem po cmentarzu była nasza wychowawczyni Amelia Malinowska, która jest absolwentką tejże szkoły.

To ona wskazała nam groby trzech byłych dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Wychowawczyni przedstawiła nam krótki życiorys każdej zmarłej osoby. Postawiliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę. Zapaliliśmy również znicze przy grobie Sybiraka i prezes Koła Sybiraków w Ełku, która zmarła w grudniu 2013 r. Odnaleźliśmy tablicę upamiętniającą pomordowanych Polaków w Ponarach koło Wilna, gdzie również zapłonął nasz znicz. Zmęczeni, ale pełni zadumy wróciliśmy do domów.

Uczniowie klasy I E


Rytm – zabawa – kondycja

Pierwsza edycja szkolnych warsztatów aerobiku za nami. Na sali gimnastycznej spotkała się grupa 22 dziewcząt z różnych klas, co dało okazję do poznania się i wspólnej zabawy. Na wstępie zmagałyśmy się ze stepem i jego zawiłościami. Platforma step ma swoje wymagania i stawia trudności początkującym, ale przy odrobinie dobrej woli, koncentracji, a przede wszystkim chęci, każdy, nawet zagmatwany krok można opanować. Zajęcia step-aerobiku są energetyczne i spalają dużo kalorii, kształtują nogi i pośladki, a ponad to są wspaniałą zabawą.

W drugiej części na warsztat poszła Zumba. Jest to niezwykle popularna ostatnio forma fitnessu łącząca kroki tańca i aerobiku oraz ćwiczenia siłowe w rytmach latynoskiej, acz nie tylko, muzyki. Formuła Zumby zakłada niczym nieskrępowane uczestnictwo w zajęciach i wyzwolenie drzemiących w nas pokładów energii i radości.

Mam nadzieję, że uczestniczki warsztatów miały okazję do dobrej zabawy i zobaczymy się na następnych warsztatach mniej więcej w połowie listopada.

Iwona Bielecka


Wilno, Troki – cud natury i sztuki 

2 października 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku udali się do Trok i Wilna, aby zwiedzić najważniejsze miejsca, które są dla Polaków powodem do dumy i chwały. Organizatorami i opiekunami był: Bożenna Fidura, Amelia Malinowska, Katarzyna Żóber i Łukasz Zdanowski.

Plan wycieczki zakładał na początku zwiedzanie wspaniałego zamku w Trokach (dawna stolica Litwy). W 1991 r. Trokom nadano status Historycznego Parku Narodowego, ze względu na ich ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego i historycznego Litwy. W Trokach rezydował Wielki Książę Litewski Giedymin, który dał początek dynastii polskich królów – Jagiellonów, która panowała na tronie 186 lat. Troki to kraina jezior, jest ich tu aż 32. Na wyspie jeziora Galwe znajdował się potężny zamek wzniesiony na początku XV w. przez księcia Witolda. Zamek został zniszczony przez wojska moskiewskie w 1655r. Prace konserwatorskie doprowadziły do prawie pełnej rekonstrukcji zamku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne.

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Wilna. Za początek powstania miasta uważa się rok 1323, kiedy książę Giedymin przenosi siedzibę z Trok do Wilna. Dynamiczny rozwój Wilna nastąpił wówczas, gdy Władysław Jagiełło przyjął chrześcijaństwo, poślubił Jadwigę i został koronowany na króla polskiego.

Zwiedzanie Wilna młodzież zaczęła od kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu, a potem udała się na słynny cmentarz na Rossie. Szczególnie imponująco prezentuje się czarna granitowa płyta z napisem „Matka i serce syna”. Tu w srebrnej urnie w 1936 r. zostało złożone u stóp matki Marii Piłsudskiej serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok mauzoleum są mogiły żołnierzy polskich broniących Wilna w 1919 i 1944 r. Na Rossie zwiedzono również groby wybitnych Polaków. Młodzież zwiedziła odbudowany częściowo Zamek Wielkich Książąt Litewskich i Królów Polskich. Prace rozpoczęto w 2002 r., wiele pomieszczeń już zrekonstruowano z przepięknymi kominkami, zbrojami, dywanami, ale prace jeszcze wciąż trwają.

Następnie młodzież obejrzała kościół św. Anny, który ze swymi koronkowymi wieżyczkami jest przedmiotem powszechnego podziwu na świecie. Na skwerku przy kościele św. Anny wzniesiony został pomnik Adama Mickiewicza, którego odsłonięcie odbyło się 18 kwietnia 1984 r. Nieopodal przy zaułku Bernardyńskim 11 mieści się muzeum Adama Mickiewicza. Poeta mieszkał tu w 1822 r., i przepisywał na czysto poemat „Grażyna”.

Kolejnym etapem było zwiedzanie katedry wileńskiej, szczególnie ujęła swym dostojeństwem kaplica św. Kazimierza. Królewicz Kazimierz , wnuk Władysława Jagiełły, syn Kazimierza Jagiellończyka zmarł w opinii świętości 4 marca 1484 r. Jest czczony jako patron Litwy.

Ukoronowaniem wycieczki była Ostra Brama, która jako jedyna spośród pięciu bram miejskich zachowała się do czasów obecnych. Od wewnętrznej strony Ostrej Bramy mieści się kaplica, która kryje najpiękniejszy klejnot Wilna i całego świata katolickiego – słynący cudami obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Wyżej przedstawione informacje przekazała naszej młodzieży przewodniczka z Wilna Grażyna Hajdukiewicz. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu i historii Polski. Pełni niezapomnianych wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Ełku. Jednodniowa wycieczka do Trok i Wilna to zbyt mało czasu, aby poznać wspaniałe zabytki stolicy Litwy, wystarczy jednak, aby zachwycić się nimi i tu powracać – odległość nie jest wszak tak duża.

Amelia Malinowska


 

ROZPOCZĘCIE DALSZEJ EDYCJI

Sprzątanie Świata 2014

 

W dniu 18 września 2014 r. uczniowie klasy I H wraz z opiekunami – Anną Strykowską i Elżbietą Andruczyk wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie sprzątali teren przy Wąskim Torze. Akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem w Centrum Edukacji Ekologicznej. Pogoda i humor dopisały.

 

Zdjęcia z tegorocznej akcji Sprzątanie Świata <-kliknij

________________________________________________________

 

Byliśmy w kinie na „Mieście 44”

 

Dnia 26 września 2014r. wybraliśmy się do kina, by przeżyć lekcję historii o powstaniu warszawskim, zekranizowaną przez Jana Komasę w filmie „Miasto 44”. Głównym wątkiem osadzonym w czasie powstania była miłość Stefana i Alicji, którzy brali czynny udział w powstaniu. Poznajemy także wielu bohaterów drugoplanowych, którym serce rwało się do walki, by wyzwolić Polskę. W niezwykle wyrazisty sposób ukazana jest śmierć młodych ludzi, którzy umierali „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”.

 

W dzisiejszych czasach historia się zaciera i mało wiemy o życiu ludzi w czasach II wojny światowej. Dopiero po obejrzeniu „Miasta 44”, w którym ukazano powstanie „od  środka”, uświadomiliśmy sobie, co przeżywali mieszkańcy Warszawy pod niemiecką okupacją.

 

Warto docenić zastosowanie efektów specjalnych, które uczyniły sceny symbolicznymi. Przykładem jest „deszcz ciał”, który w sposób drastyczny pokazywało, że wojna to nie zabawa. Cieszy nas to, że film został wyświetlony w 2D. 3D sprawiłoby, że czulibyśmy się jak powstańcy, co wzbudziłoby w nas strach i odrazę. Przez to nie zrozumielibyśmy i nie odczulibyśmy satysfakcji z oglądania filmu.

 

Liczymy na to, że będzie w przyszłości więcej takich filmów jak „Miasto 44”, które pomogą nam zrozumieć historię. Po obejrzeniu filmu wyszliśmy rozbici emocjonalnie, podobnie jak po wyjściu z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Klasa 4e

________________________________________________________

 

________________________________________________________

 

________________________________________________________

 

I ty możesz zostać profesorem!

 

W poniedziałek 22 września młodzież naszej szkoły spotkała się z prof. dr hab. Wiktorem Gabrusewiczem  – absolwentem naszej szkoły, który pracuje jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uczniowie klasy 3 L w trakcie spotkania poznali bogatą karierę zawodową prof. Gabrusewicza, a także wysłuchali wspomnień z czasów nauki w naszej placówce.

 

Kto wie, może któryś z uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Ełku w przyszłości także zostanie profesorem? Dziękujemy za spotkanie.

 

________________________________________________________

 

XIV Marsz Sybiraków z udziałem ełckiej młodzieży

 

W Białymstoku 12 września 2014 r. odbył się XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestniczyło w nim około 13 tys., w tym 9 tys. młodzieży szkolnej i harcerzy, przybyło około 260 pocztów sztandarowych.

 

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, a także delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Kanady, Ukrainy i USA. Z Ełku w marszu uczestniczyła grupa Sybiraków z ks. Marcinem Oleksy, młodzież z I LO i harcerze. Najliczniejszą grupę stanowili (w liczbie 45) uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku pod opieką Amelii Malinowskiej, Katarzyny Żóber oraz Łukasza Zdanowskiego.

 

Wyjazd dwoma autokarami do Białegostoku zorganizowała Janina Jasionowska – prezes Koła Sybiraków w Ełku, która serdecznie dziękuję naczelnikowi Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego Marioli Raczyńskiej oraz Stowarzyszeniu „Adelfi” w Ełku za sfinansowanie kosztów przejazdu młodzieży.

 

Wszyscy zebrali się przy pomniku „Ofiar Katynia”. Po powitaniu i błogosławieństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się uroczysta liturgia. Dalsze uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Sybiraka, była modlitwa, przemówienia i złożono kwiaty. W dolnej części kościoła uczestnicy Marszu obejrzeli panoramę „Golgota Wschodu Polskich Zesłańców”, Muzeum Sybiraków i ich kaplicę.

 

– Przekazanie młodzieży prawdy historycznej o zesłaniu i zesłańcach uważam za patriotycznych obowiązek – mówi Janina Jasionowska, prezes Koła Sybiraków w Ełku. – Ten wyjazd z uczniami szkół ponadgimnazjalnych jest tego przykładem.

 

________________________________________________________

 

Sprzedaj swoje książki

 

Nie udało Ci się sprzedać książek na kiermaszu? Zrób to za pośrednictwem strony internetowej biblioteki!

 

Jak? Przynieś informacje (lub prześlij e-mailem – na stronie szkoły w zakładce kontakt znajdziesz adres p. Julity), a my je zamieścimy w ogłoszeniach na stronie biblioteki. Zapisz co sprzedajesz, w jakiej cenie, nie zapomnij podać swego imienia, nazwiska i klasy. Zainteresowani sami się do Ciebie zgłoszą.

 

Przez cały wrzesień sprawdzaj ogłoszenia na stronie biblioteki szkolnej -> BIBLIOTEKA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 5 w EŁKU

________________________________________________________

 

Powiatowe Stypendium im. Jana Pawła II na semestr pierwszy

 

Zarząd Powiatu Ełckiego w każdym semestrze przyznaje Powiatowe Stypendium im. Jana Pawła II. Należy mieć wysoką średnią ocen i/lub osiągnięcia w dziedzinie nauki i/lub sportu. Szczegóły w gablocie w holu szkoły. Formularze można otrzymać od członków szkolnej komisji stypendialnej lub wyszukać w Internecie. Wnioski o stypendium na I semestr roku szkolnego 2014/2015 można składać do szkolnej komisji stypendialnej do 14 września 2014 r. Stypendyści otrzymują kwotę 250 zł miesięcznie.

________________________________________________________

 

STYPENDIUM ARTYSTYCZNE NA ROK 2014

 

Wnioski o przyznanie można składać do 31 października w Urzędzie Miasta Ełku.

 

Stypendium przyznawane jest osobom szczególnie utalentowanym, które reprezentują wysoki poziom artystyczny, zamieszkującym i działającym na terenie Miasta Ełku. Stypendium jest wyrazem uznania dla osiągnięć kandydata a także formą wsparcia dalszego rozwoju artystycznego artystów, twórców kultury i sztuki.

 

Stypendium przyznawane jest w jednej z dziedzin:

1) sztuki plastyczne;

2) teatr i sztuka estradowa;

3) muzyka i taniec;

4) śpiew;

5) literatura;

6) film;

7) fotografia;

8) organizacja przedsięwzięć kulturalnych na terenie miasta Ełku.

 

Stypendium może otrzymać osoba, która spełnia łącznie poniższe kryteria:

1) jest na stałe zameldowana na terenie miasta Ełku;

2) podjęła lub kontynuuje edukację artystyczną, studia artystyczne lub w inny sposób doskonali warsztat artystyczny;

3) brała udział, stosownie do swego poziomu edukacji, w koncertach, wystawach indywidualnych i zbiorowych, przeglądach, konkursach, festiwalach, turniejach, olimpiadach artystycznych i tym podobnych wydarzeniach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim lub międzynarodowym, uzyskując w nich znaczące wyniki;

4) zaprezentuje efekt swoich działań związanych z realizacją programu stypendium mieszkańcom miasta Ełku w formie określonej w umowie stypendialnej;

5) cechuje się nienaganną postawą.

 

Formularze wniosków dostępne są w Wydziale Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Ełku (pok. nr 374) oraz na stronie: BIP EŁK

________________________________________________________

 

INFORMACJA O STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

 

W dniach 22.09 – 16.10.2014 r. będzie trwał nabór na stypendia w ramach Programu stypendialnego szansą na rozwój edukacyjny Warmii i Mazur.

 

Z naszej szkoły możemy wytypować 3 uczniów.

–    uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. warm.-maz.,

–    przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie w ubiegłym roku do 1078 zł netto lub jeśli członkiem rodziny jest  dziecko niepełnosprawne to 1246 zł,

–    średnia ocen z przedmiotów matematycznych, przyrodniczych i technicznych (matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, chemia, biologia, geografia, informatyka/technika, technologia informacyjna, podstawy przedsiębiorczości, obowiązkowe przedmioty zawodowe z wyjątkiem praktyki zawodowej) min. 5,00,-    średnia ocen ze wszystkich przedmiotów min. 4,75,

–    dodatkowo punktowani laureaci olimpiad/konkursów/turniejów w roku szkolnym 2013/2014 oraz uczniowie zamieszkujący obszary wiejskie,

 

Załączniki do wniosku:

–    Indywidualny Program Edukacyjny (opracowuje opiekun wspólnie z uczniem. Opiekun stypendysty może pełnić opiekę wyłącznie nad jednym uczniem. Formularz dostępny na stronie http://stypendia-uczniowskie.warmia.mazury.pl),

–    Zaświadczenia lub potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie zaświadczeń potwierdzających osiągnięcia ucznia w olimpiadach/konkursach/turniejach,
Stypendium przyznawane jest na okres 12 miesięcy.

 

Dokumenty do pobrania na rok szkolny 2014/2015 <– kliknij

________________________________________________________

 

Wydarzenia z roku szkolnego 2013/2014:

 

Przedwakacyjne spotkania z filmem

 

W ostatnim tygodniu roku szkolnego (24-26 czerwca) zapraszamy uczniów oraz nauczycieli na kolejne filmowe spotkania. Tym razem – z okazji obchodów ROKU CZYTELNIKA – proponujemy ekranizacje i adaptacje dzieł literackich.

 

We wtorek planujemy spotkanie miłośników filmów kostiumowych. Na początek wzruszeń dostarczy wam ekranizacja słynnej powieści Jane Austen Rozważna i romantyczna. Wytrwałym widzom pokażemy również jeden z najsłynniejszych musicali – Skrzypka na dachu. W środę zapraszamy na kino oscarowe. Pokazy rozpoczniemy od filmu Piękny umysł, opartego na biografii chorego na schizofrenię genialnego matematyka Johna Nasha. Zagadkowy i skomplikowany życiorys śledzić będziemy również w następnej propozycji – ekranizacji powieści Michaela Ondaatje Angielski pacjent. Filmowy czwartek to propozycja dla wielbicieli mrocznego kina. Trzymające w napięciu thrillery To nie jest kraj dla starych ludzi (na podstawie powieści znakomitego pisarza amerykańskiego Cormaca McCarthy`ego) i Miasto ślepców (ekranizacja powieści José Saramago) zadowolą żądnych mocnych wrażeń miłośników kina.

 

Na projekcje filmów zapraszają –

Agnieszka Strzała

Iwona Możejko

Harmonogram projekcji:

 

Dzień Godziny projekcji Nr sali Film
24 VI

(wtorek)

8.15-10.30 51 Rozważna i romantyczna

(reż. Ang Lee)

10.50-13.50 51 Skrzypek na dachu

(reż. Norman Jewison)

25 VI

(środa)

8.15-10.30 46 Piękny umysł

(reż. Ron Howard)

10.50-13.30 46 Angielski pacjent

(reż. Anthony Minghella)

26 VI

(czwartek)

8.30-10.30 51 To nie jest kraj dla starych ludzi (reż. Coel Coen, Etan Coen)
10.50-12.50 51 Miasto ślepców

(reż. Fernando Meirelles)

________________________________________________________

 

V MISTRZOSTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM

 

14 marca 2014 roku drużyny dziewcząt i chłopców wzięły udział w mistrzostwach na ergometrach wioślarskich. Nasze dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne i zajęły I miejsce.

 

MISTRZOWSKA DRUŻYNA: Kornela Krystochowicz, Natalia Owsiejczuk , Joanna Sobolewska i Małgorzata Sokołowwska. Indywidualnie zwyciężyła bezapelacyjnie Joanna Sobolewska z czasem 1.48.2 na 500m.

 

Drużyna chłopców  w składzie: Grzegorz Ocimek, Damian Stefanowski, Guliano Tronci i Krzysztof Wiśniewski zajęła IV miejsce.

 

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w zawodach w przyszłym roku.

Iwona Bielecka

 

________________________________________________________

 

Warsztaty tańca

 

13 czerwca w piątek (mimo daty raczej wydarzenie szczęśliwe) odbyły się  w naszej szkole warsztaty tańca i aerobiku. Zajęcia prowadziły: nauczyciel w-f Iwona Bielecka (step-aerobik i zumba) i uczennica klasy IIIe  Kaja Sztachelska (podstawy tańca ludowego – polka). W warsztatach wzięło udział 16 osób.

 

W trakcie treningu opanowywaliśmy różne techniki ruchów, traciliśmy mnóstwo kalorii i potu, ale pomimo zmęczenia humor i niesamowita energia towarzyszyły nam od początku do końca.

 

Zapraszamy w przyszłym roku na cykl podobnych warsztatów.

 

Iwona Bielecka

________________________________________________________

 

Uczniowie na medal

 

12 czerwca na stadionie ZS Nr 1 odbył się I Memoriał Lekkoatletyczny im Kamili Skolimowskiej.

 

Miło nam oznajmić, że I miejsce w pchnięciu kulą zajął Damian Stefanowski i tym samym okazał się najsilniejszym kulomiotem w Ełku.

 

Bardzo dobrze wypadli również sprinterzy: II miejsce zgarnął Patryk Bielański, a III miejsce Piotr Gąsiorowski.

 

Na III miejscu również uplasowała się sztafeta w składzie: Patryk Bielański, Patryk Danowski, Piotr Gąsiorowski i Tomasz Jarosz. Oprócz medalistów w zawodach brali udział: Mariola Dąbrowska, Justyna Dmochowska, Anna Łojewska, Paulina Kruk, Natalia Ptak, Anna Ruszczyk, Patrycja Śliczner, Damian Pieloch.

 

Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczniom biorących udział w memoriale za wspaniałe zachowanie, walkę i godne reprezentowanie szkoły.

Iwona Bielecka

 

________________________________________________________

 

Nasze dziewczyny mistrzyniami Powiatu Ełckiego!

 

W dniu 5 czerwca na plaży miejskiej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Ełckiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej zorganizowane przez MOS Ełk.

W zawodach wzięły udział drużyny dziewcząt i chłopców w składzie: Sandra Chmielewska, Karolina Kaniewska, Barbara Maraszkiewicz,  Kacper Kalinowski, Surynt Michał, Topór Przemysław pod opieką nauczyciela wf Iwony Bieleckiej.

Wielkie gratulacje dla dziewcząt, które w klasyfikacji końcowej zajęły I miejsce i zostały mistrzyniami powiatu! Chłopcy również walczyli bardzo dzielnie, ale musieli uznać wyższość starszych zespołów.

Serdeczne podziękowania zawodnikom biorącym udział w mistrzostwach i nauczycielom, którzy przygotowali ich do startu.

Iwona Bielecka


V MISTRZOSTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM

 

14 marca 2014 roku drużyny dziewcząt i chłopców wzięły udział w mistrzostwach na ergometrach wioślarskich. Nasze dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne i zajęły I miejsce.

 

MISTRZOWSKA DRUŻYNA: Kornela Krystochowicz, Natalia Owsiejczuk , Joanna Sobolewska i Małgorzata Sokołowwska. Indywidualnie zwyciężyła bezapelacyjnie Joanna Sobolewska z czasem 1.48.2 na 500m.

 

Drużyna chłopców  w składzie: Grzegorz Ocimek, Damian Stefanowski, Guliano Tronci i Krzysztof Wiśniewski zajęła IV miejsce.

 

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w zawodach w przyszłym roku.

Iwona Bielecka

 

 

________________________________________________________

 

 kliknij na link –>  Obchody 25 rocznicy wolnych wyborów w Zespole Szkół nr 5 w Ełku (relacja Biblioteki Szkolnej)

 

 kliknij na link –>  Obchody 25 rocznicy wolnych wyborów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku

________________________________________________________

 

I Majowy Turniej Informatyków – Ełk 2014 zakończony

 

W sobotę (31.05) zakończył się organizowany przez naszą szkołę Międzynarodowy Turniej Informatyków.

 

 

Reprezentacja Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

 

W części naukowej pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 3i1 Piotr Giczewski, na piątej pozycji uplasował się Artur Szarnecki.

 

 

Turniej gier komputerowych wygrał zespół technikum z Wilna. Nasi zajęli drugie i trzecie miejsce.  GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM !!!

 

 

Więcej informacji na www.infotur.boo.pl

________________________________________________________

 

Podsumowanie świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w 2014 roku w naszej szkole

 

Dziękujemy aktywnym uczestnikom naszego konkursu „Czy znasz tę książkę”, szczególnie klasie IIIh oraz IIe, gratulujemy wylosowanych nagród i zachęcamy do dalszego angażowania się.

 

Dziękujemy również nauczycielom, którzy poświęcili czas, by zaproponować książki do przeczytania w cyklu WASI NAUCZYCIELE POLECAJĄ.

 

Cieszymy się również Waszym zaangażowaniem i współudziałem w zakupach uzupełniających księgozbiór naszej biblioteki – pierwsze zaproponowane przez Was tytuły już znalazły się na naszych półkach. Na kolejne, już zamówione, niecierpliwie czekamy.

 

Relacja na stronie biblioteki: http://www.bibliotekazs5elk.pl

________________________________________________________

 

I Majowy Turniej Informatyków – Ełk 2014

 

Zespół Szkół nr 5 w Ełku organizuje Międzynarodowy Turniej Informatyków. Swój udział zapowiedziały techniczne szkoły z Litwy, Łotwy i Uniwersytetu Pskowskiego. Turniej będzie przeprowadzony w ciągu dwóch dni (30 – 31 maja) w naszej szkole.

 

Impreza została objęta patronatem honorowy przez Polskie Towarzystwo Informatyczne, Polskie Biuro ECDL, Starostwo Powiatowe w Ełku i Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

W turnieju weźmie udział 60 zawodników z wymienionych państw, tematyka będzie obejmowała zagadnienia obsługi komputerowych systemów operacyjnych. Materiały konkursowe przygotowuje międzynarodowa grupa nauczycieli i wykładowców.

 

Współorganizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 6 w Ełku.

 

Naszym założeniem jest aby zawody zostały wpisane do cyklicznych imprez promujących międzynarodowe spotkania młodych informatyków w rejonie wschodniego Bałtyku

 

Strona internetowa konkursu, kliknij –> www.infotur.boo.pl

________________________________________________________

 

Tydzień Bibliotek w Ekonomiaku

 

8 maja 2014 roku, Świętowaniem Dnia Bibliotekarza, rozpoczął się XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem: CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA.

 

Na tę okoliczność przygotowaliśmy kolejne atrakcje i niespodzianki:

 

– konkurs: „Czy znasz tę książkę?” – przez cały tydzień będziemy prezentować wybrane fragmenty czytanych przez Was książek. Po rozpoznaniu tytułu i autora należy zapisać te informacje na kartce i wraz z imieniem, nazwiskiem oraz klasą dostarczyć do biblioteki szkolnej. Codziennie na ostatniej przerwie (po 7mej godz. lekcyjnej) – losowanie nagród książkowych od naszych sponsorów;

 

– ekspozycja z cyklu WASI NAUCZYCIELE POLECAJĄ… – zabawcie się w zgaduj-zgadulę i odgadnijcie, kto jest autorem propozycji. Przez cały tydzień – codziennie – nowe tytuły;

 

– czekamy również na Wasze propozycje naszych zakupów do biblioteki – skrzynka na tytuły w holu na parterze szkoły. Najciekawsze wkrótce znajdą się na półce z nowościami 🙂

 

Dokumenty do pobrania:

 

> szkolny konkurs czy znasz tę książkę

> fragment pierwszy (na stronie biblioteki szkolnej szukajcie kolejnych)

> ekspozycja wasi nauczyciele polecają

> propozycja pierwsza (na stronie biblioteki szkolnej szukajcie kolejnych)

> plakat do propozycji zakupów

________________________________________________________

 

Informatycy w półfinale Ogólnopolskiego konkursu

 

W dniu 29 kwietnia w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego TIK? – TAK!. W zawodach wzięło udział 13 uczniów technikum informatycznego Zespołu Szkół nr 5 w Ełku: Piotr Giczewski, Łukasz Kukier, Maciej Gryziewicz, Patryk Malinowski, Damian Tyszka, Tomasz Jarosz, Krzysztof Kołowski, Artur Szarnecki, Marek Mucha, Krystian Kondracki, Damian Czajkowski, Piotr Mikulski i Rafał Oleksy.

 

Drugi etap konkursu odbył się pod osobistym nadzorem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI). Półfinalistom serdecznie gratulujemy licząc na awans do ścisłego finału, który odbędzie się 14 maja w Warszawie.

 

Andrzej Szmurło, opiekun konkursu

 

________________________________________________________

 

Święto książki i czytelników już za nami…

 

Szkoła kojarzy się najczęściej z jarzmem lektury obowiązkowej – i to lektury nudnej, oderwanej od współczesnego życia, niezrozumiałej czy męczącej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich potraktowaliśmy jako świetną okazję do zamanifestowania pozytywnego zaangażowania w czytanie. Amatorzy literatury włączyli się aktywnie w obchody święta książki, nieprzekonani i uczuleni na słowo drukowane łapali bakcyla czytania.

czytaj więcej

 

________________________________________________________

 

SZKOLNY KONKURS NA HASŁO promujące modę na czytanie rozstrzygnięty

 

Zwycięskie hasło brzmi: „Pożeraj książki – czytanie nie tuczy” – autorką, którą oczywiście nagrodziliśmy książką, jest Ania Renowicka z klasy IV e.

 

Dodatkową nagrodę za aktywność i kreatywność w tym konkursie przyznaliśmy twórczyni największej ilości haseł promujących czytanie – Ani Stramowskiej z klasy IV e, która wymysliła aż 10 propozycji.

 

Warto wyróżnić również Filipa Zarzyckiego z klasy I l i jego dwa hasła: „Sięgaj po książki one nie mają granic zasięgu” oraz: „Nadejdzie kiedyś taki czas, że czytanie oczaruje Was”.

Zespół programu „Ekonomiak czyta”

________________________________________________________

 

Krzyżówka literacka na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Specjalnie na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przygotowaliśmy naszym uczniom kolejny konkurs z krzyżówką literacką. Jako pierwsza prawidłowo rozwiązała ją Ania Stramowska z klasy IV e. Drugą nagrodę za prawidłowe rozwiązanie, w drodze losowania, otrzymała Kinga Karwowska z klasy II e. Hasło – oczywiście – brzmiało: „EKONOMIAK CZYTA”.

 

Zespół programu „Ekonomiak czyta”

 

Jeżeli nie brałeś udziału w konkursie, możesz spróbować swoich sił i też rozwiązać tę krzyżówkę (kliknij na zdjęcie poniżej).

 

________________________________________________________

 

Obejrzyj dokument w pełnym rozmiarze kliknij na poniższe zdjęcie

 

________________________________________________________

 

SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY ROZSTRZYGNIĘTY!

 

23 kwietnia, podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, został rozstrzygnięty konkurs Ta książka chodzi mi po głowie… Uczestnicy konkursu w formie plastycznej lub filmowej prezentowali swoją ulubioną książkę. Projekty ujawniły preferencje czytelnicze uczniów Ekonomiaka – obok nostalgicznych powrotów do lektur dziecięcych (z nieśmiertelnym Kubusiem Puchatkiem na czele) pojawiły się młodzieżowe bestsellery (seria Harry Potter czy saga o Wiedźminie), hity ostatnich lat (powieści Harlana Cobena, Jo Nesbø czy Stephanie Meyer) oraz pozycje z wyższej półki (np. Władca much Williama Goldinga). Na konkurs wpłynęło 35 prac – 4 filmiki i 31 projektów okładek. Komisja konkursowa, której przewodniczył pan Wojciech Wawrzyńczak, doceniła indywidualizm oraz walory artystyczno-wizualne prac. Oto nazwiska laureatów:

 

w kategorii FILM

I MIEJSCE – Anita Zambrowska (IV E)

II MIEJSCE – Kinga Zawadzka (III E)

WYRÓŻNIENIA – Katarzyna Renkiewicz (II E) oraz Sylwia Biaduń (IV E)

 

w kategorii OKŁADKA/ILUSTRACJA

I MIEJSCE – Dawid Topczewski (IV i1)

II MIEJSCE – Maciej Sawicki (IV i1)

III MIEJSCE – Mateusz Jakimiec (III E)

WYRÓŻNIENIA – Anna Stramowska (IV E), Mateusz Chrapowicki (IV i1) oraz Rafał Zyskowski (IV H)

 

Nagrody książkowe ufundowali: Wydawnictwo Wiatr od Morza, Zysk i S-ka, Wydawnictwo Sic!, Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków”. Czytniki Ebook i pendrive`y pozyskaliśmy dzięki wsparciu Rady Rodziców przy ZS nr 5, Starostwa Powiatowego w Ełku, sklepu komputerowego MASZKOMP, firmie ROBCAR Anna Pazdej oraz barowi szybkiej obsługi BarBados.

 

Gratulujemy laureatom oraz zapraszamy do oglądania nagrodzonych projektów.

 

Zespół programu „Ekonomiak czyta”

 

kliknij –> Zobacz projekty <– kliknij

 

Zobacz z obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w szkole <– kliknij

 

___________________________________________________________

 

Trzeci w Polsce, pierwsi w województwie

 

Corocznie odbywający się, a w tym roku już IV Ogólnopolski Konkurs Informatyczny „TIK?-TAK!” przyniósł ogromny sukces Zespołowi Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku. Szkoła zajęła 3 miejsce w Polsce wśród 726 szkół biorących udział w konkursie. Ogromne zaangażowanie 389 uczniów pod opieką nauczyciela Andrzeja Szmurło oraz pozostałych nauczycieli, przyniosło zasłużone miejsce. Był to pierwszy etap konkursu trwający od 7 do 11 kwietnia. W samym województwie Warmińsko-Mazurskim wzięło udział 17 szkół, a 914 uczniów. Jak widać po samych liczbach – uczniowie naszego ZS nr 5 wyjątkowo się zaangażowali.

 

Do etapu regionalnego konkursu zakwalifikowało się aż 13 uczniów. Są to: Piotr Giczewski, Łukasz Kukier, Maciej Gryziewicz, Patryk Malinowski, Damian Tyszka, Tomasz Jarosz, Krzysztof Kołowski, Artur Szarnecki, Marek Mucha, Krystian Kondracki, Damian Czajkowski, Rafał Oleksy, Piotr Mikulski. Będą oni reprezentować nasze miasto i województwo w dniu 29.04.2014 r. w kolejnych konkursowych zmaganiach. Z najlepszej setki zostanie wytypowanych najlepszych dziesięciu do ścisłego finału.

 

Polskie Towarzystwo Informatyczne jest organizatorem tego konkursu. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań informatyką uczniów oraz przygotowanie ich do funkcjonowania w społeczeństwie pełnym zinformatyzowanych urządzeń. To nie tylko sprawdzian  umiejętności i wiedzy młodzieży, ale i sprawdzian dla nauczycieli szkoły- czy dobrze wspierają uczniów w rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy i zainteresowań informatycznych. Udział w konkursie był bezpłatny i dobrowolny dlatego tym bardziej gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom 3 miejsca w Polsce.

 

Szczegółowe informacje na http://www.tik-tak.eecdl.pl/

 

 

Od prawej: Dyrektor szkoły Kazimierz Czepułkowski, najlepszy uczeń w szkole Piotr Giczewski, opiekun konkursu Andrzej Szmurło.

___________________________________________________________

 

„Ruch to zdrowie”

 

Pod takim hasłem wolontariusze z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku zorganizowali w dniu 22 maja br. gry i zabawy w plenerze dla dzieci i młodzieży z fundacji „Otulony w nadzieję”.

 

Dużo radości dzieciom sprawiły zajęcia z młodzieżą z kl. III H przygotowane pod kierunkiem p. Iwony Bieleckiej.

 

Niemniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pod kierunkiem Moniki Zajkowskiej i Sylwestra Słomskiego, w czasie których można było nauczyć się m.in.: gry na bębnach, żonglowania i poi.

 

Uczeń kl. III i 1, Damian Kowalewicz przez zabawę próbował nauczyć uczestników chodzenia na szczudłach. O tym, że to nie łatwa sztuka dowiedzieli się ci wszyscy, którzy spróbowali.

 

„Ruch to zdrowie” to kolejny przykład ścisłej współpracy koła wolontariatu z ZS 5 z podopiecznymi fundacji „Otulony w nadzieję”.  Zainteresowanie tymi zajęciami spotkało się z tak dużym odzewem, że wolontariusze: Renata Renowicka, Malwina Zaboklicka, Kinga Karwowska oraz Natalia Luberecka chcą nadal promować spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a wkrótce ujawnią w jakiej formie to ponowne spotkanie nastąpi.

 

Szkolny Wolontariat ZS5 w Ełku

________________________________________________________

 

Krew z „ekonomiaka” ratuje życie

 

Kolejną udaną akcję we wtorek 15 kwietnia 2014 r. przeprowadził Szkolny Wolontariat Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.  Wolontariuszki: Renata Renowicka, Katarzyna Wasilewska, Julia Locman, Natalia Plesiewicz, Katarzyna Renkewicz i Urszula Gutowska zorganizowały i czuwały nad przebiegiem akcji „Młoda krew ratuje życie”.  Jej celem była popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa. Stronę medyczną zabezpieczał lek. Krzysztof Majewski, kierownik pracowni kwalifikacji dawców WCKW w Ełku. Pobór krwi prowadziły wykwalifikowane pielęgniarki. Chociaż udział był dobrowolny, frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania, ponieważ w akcji wzięło udział ponad 30 osób, młodzież oraz pracownicy szkoły.

 

– Od czternastu lat ściśle współpracujemy z Wojskowym Centrum  Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ełku – wyjaśnia Anna Strzała, opiekun szkolnego wolontariatu. – Nasza młodzież zawsze spontanicznie i z entuzjazmem oddaje krew. Co roku też maturzyści otrzymują dyplomy honorowego dawcy krwi z rąk dyrektora szkoły Kazimierza Czepułkowskiego. W tym roku takie wyróżnienie otrzyma aż 30 osób.

 

Ze wstępnych szacunków ełckiego centrum wynika, że w szkole udało się pozyskać około 14 litrów krwi. Wszyscy uczestnicy, którzy wzięli udział w akcji otrzymają legitymacje Honorowego Dawcy Krwi. Wolontariusze wraz ze swoim opiekunem już teraz zapowiadają kolejne akcje tego typu na terenie szkoły.

 

Szkolny Wolontariat ZS5 w Ełku

 

___________________________________________________________

 

Święto książki już wkrótce!

 

Mole książkowe i etatowi czytelnicy łączcie się! Tuż po przerwie świątecznej, 23 kwietnia, po raz kolejny będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dozwolone jest: pożeranie książek, zarażanie pasją czytania i łapanie bakcyla (też czytania), zabijanie nudy książką, buszowanie w książkach, uwodzenie znajomością literatury, zaspokajanie apetytu na książkę i leżenie do góry brzuchem (ale tylko z dobrą powieścią). A czego możecie się spodziewać?

 

Ø Na długiej przerwie uruchomimy kąciki czytelnicze – będziecie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, którzy zdradzą Wam swoje literackie fascynacje i poradzą, co warto przeczytać.

Ø Wydzielimy na terenie szkoły liczne strefy czytania, w których królować będą nauczyciele w roli lektorów swoich ulubionych książek.

Ø Uwolnimy książki, które z jakichś powodów skazane zostały na zapomnienie – poprzez bookcrossing podarujemy im drugie życie.

Ø Otworzymy wystawę Sztuka książki, która niejednego z Was zaskoczy. Tego nie da się opowiedzieć – to trzeba będzie zobaczyć!

Ø Rozstrzygniemy konkurs multimedialny Ta książka chodzi mi po głowie… – wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników o godz. 12. 35 w świetlicy szkolnej.

Na obchody święta książki i czytelników zaprasza –

zespół programu „Ekonomiak czyta”.

___________________________________________________________

 

Kolejne działania w ramach projektu „Ekonomiak czyta”

 

Dnia 8 kwietnia 2014 r. grupa młodzieży z klas pierwszych i drugich, pod kierunkiem p. Urszuli Michalak przeczytała, zaproszonym do naszej szkoły dzieciom z przedszkola Mali Odkrywcy, dwie bajki: Franklinie, pospiesz się Paulette Bourgeois i Brendy Clark oraz zawsze ciekawe i żywe Nowe przygody Kubusia Puchatka. Skarb Pirata.

 

Młodzież połączyła czytanie książek z teatrem, przedstawiając ciekawsze i zabawniejsze fragmenty na żywo i włączając małych widzów w akcję bajki, gdzie dzieci pomagały Kubusiowi i jego przyjaciołom w szukaniu skarbu, wrzucały kamienie do skrzyni, a także chętnie i śmiało odpowiadały bohaterom na pytania.

 

Więcej na temat wydarzenia oraz Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci na stronie biblioteki – zapraszamy!

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci <– kliknij link do galerii

 

Przedstawienia dla dzieci z przedszkola Mali Odkrywcy <– kliknij link do galerii

 

___________________________________________________________

 

Sześciu uczniów otrzymało stypendia

 

Informujemy, że sześciu uczniów z naszej szkoły (II h – 1, III e – 2, IV e – 2, IV h – 1) otrzymało stypendium im. Jana Pawła II na drugi semestr 2013/2014.

Gratulujemy!

Informacje u p. B. J. Koronkiewicz i p. D. Kawałko.

___________________________________________________________

 

Kolejny uczeń „ekonomiaka” podejmie studia w Toruniu

 

13 grudnia 2013 r. w Toruniu odbyła się XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ekonomii i Gospodarce im. profesora Kazimierza Sokołowskiego uczestniczyło ok. 300 uczniów z całej Polski.

 

Laureatem tego konkursu został Rafał Zyskowski, uczeń klasy czwartej technikum handlowego Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Laureatom konkursu przysługują uprawnienia w postaci maksymalnej liczby punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki finanse i rachunkowość, ekonomia oraz zarządzanie prowadzone na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Rafał otrzymał indeks na wyżej wymienione studia oraz nagrody rzeczowe. Gala wręczenia nagród odbyła się 19 marca 2014r.

 

– Udział w konkursie była dla mnie wielkim wyróżnieniem – powiedział Rafał. – Nie myślałem, że zostanę laureatem, gdyż była duża konkurencja, 30 uczniów na 1 miejsce. Cieszę się, że będę mógł studiować od października w Toruniu. To efekt ciężkiej pracy, którą włożyłem w przygotowanie do konkursu. Chcę podziękować mojej nauczycielce Amelii Malinowskiej, bez której moje sukcesy nie byłby tak imponujące.

 

Ubiegłoroczna laureatka tego konkursu Kamila Leśniewska jest obecnie studentką na kierunku rachunkowość i finanse UMK w Toruniu. Kto kolejny do nich dołączy, zobaczymy za rok?

 

___________________________________________________________

 

Zespół Szkół nr 5 „ekonomiczną” marką regionu!

 

24 marca 2014r. odbył się Konkurs Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej „Młody Menadżer 2014” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filia w Ełku. W konkursie wzięło udział  96 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Ełku, Grajewa i Suwałk.

 

W wyniku zmagań, wyłoniono 3 laureatów:

– I miejsce – Marcin Skowroński – Zespół Szkół Nr 5 w Ełku

– II miejsce – Paulina Gutowska – Zespół Szkół Nr 2 w Grajewie

– III miejsce – Artur Masiak – Zespół Szkół Nr 5 w Ełku.

 

Ponadto wyróżnienie przyznano 11 uczestnikom, spośród których 8 trafiło do uczniów ZS nr 5 w Ełku tj. Grzegorz Ocimek, Marlena Wszeborowska, Maciej Bogusławski, Sylwia Biaduń, Rafał Zyskowski, Aneta Juszkiewicz, Anna Renowicka i Adam Ziarko. Pozostałe 3 wyróżnienia trafiły do uczniów z Suwałk i Grajewa.

 

Pytania konkursowe były trudne i wykraczały poza program nauczania. Główną nagrodą dla laureatów są ulgi w czesnym za I rok studiów na kierunku zarządzanie w WSFiZ w Białymstoku Filia w Ełku. Wszyscy wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe.

 

– Nasza szkoła wypadła w tym konkursie tradycyjnie dobrze – mówi Amelia Malinowska, która przygotowywała uczniów do zmagań. – Jestem dumna ze wszystkich moich uczniów, to świadczy o wysokim poziomie nauczania w naszej szkole.

 

___________________________________________________________

 

I SALONIK POETYCKI

Życie na poczekaniu

 

21 marca po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto ustanowione przez UNESCO potraktowaliśmy jako okazję do „porozmawiania poezją”. Pod hasłem Życie na poczekaniu, zaczerpniętym z utworu Wisławy Szymborskiej, odbył się I Salonik Poetycki. Uświetnił go swoim występem gość specjalny – Paweł Borzeński, wykonawca piosenki autorskiej.

 

Atmosferę saloniku udało się stworzyć dzięki niewymuszonej, przytulnej scenografii zaprojektowanej przez Urszulę Michalak i Beatę J. Koronkiewicz oraz oprawie muzycznej przygotowanej przez uczennice – Anitę Zambrowską, Annę Stramowską, Justynę Słabińską i Aleksandrę Baklarz. Imprezę brawurowo poprowadziła Izabella Chrostowska – krążąc z mikrofonem między stolikami, zapraszała kolejno uczestników do czytania wierszy. Niespodzianką spotkania był występ naszego ucznia – Mateusza Piotrowskiego, który recytował własne wiersze przy akompaniamencie gitarowym kolegów (Jakuba Balcerka i Mateusza Chrapowickiego).

 

I Salonik Poetycki odbył się w ramach projektu „Ekonomiak czyta”.

Iwona Możejko

 

Obejrzyj zdjęcia -> I SALONIK POETYCKI <- kliknij

 

Obejrzyj film na youtube -> I SALONIK POETYCKI <-kliknij

___________________________________________________________

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W EKONOMIAKU

 

Jak przedstawić w formie graficznej słowa konsternacja, chandryczyć się czy skonfundowany? Z takim zadaniem musieli zmierzyć się uczniowie Ekonomiaka, którzy realizowali projekt, polegający na obrazowym przedstawieniu wyrazów wypieranych z codziennej polszczyzny przez ich kolokwialne odpowiedniki lub zapożyczenia. Prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej 21 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Pełną listę wyrazów i ich znaczenia znajdziecie TU.

 

Wybrańcy mogli też uczestniczyć w warsztatach językowych, wykorzystujących techniki twórczego pisania. Gry językowe dostarczyły świetnej zabawy i wielu emocji. Relację z obchodów święta języka polskiego znajdziecie w fotogalerii.

Iwona Możejko

Izabella Chrostowska

___________________________________________________________

 

UWAGA!!!

SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY

Ta książka chodzi mi po głowie…

 

Artystyczne dusze i wszelkiej maści mole książkowe ujawnijcie się! Zapraszamy Was do udziału w konkursie multimedialnym. Przedstawcie w dowolnej formie plastycznej lub filmowej swoją ulubioną książkę. Inspirując się nią, możecie wykonać projekt okładki lub ilustrację. Dla uśpionych talentów plastycznych proponujemy inną formę projektu – film. Możecie w nim po prostu opowiedzieć, jaka książka chodzi Wam po głowie, ale warto też pokusić się o adaptację wybranej sceny, nakręcenie teledysku do fragmentu utworu czy posłużenie się sondą uliczną. Jedynym ograniczeniem może być Wasza wyobraźnia.

 

Liczymy na niebanalne pomysły, kreatywność i śmiałe wykorzystywanie języka sztuki.

 

Czekają na Was nagrody. Projekty prosimy składać w bibliotece szkolnej do 11 kwietnia 2014 roku. Ogłoszenie wyników 23 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 

Wszelkie pytania związane z konkursem prosimy kierować do p. Iwony Możejko i p. Izabelli Chrostowskiej.

 

Zespół projektu „Ekonomiak czyta”

Regulamin tutaj

___________________________________________________________

 

UWAGA – KONKURS!

 

Pożeraczki i pożeracze książek! Ogłaszamy konkurs na hasło propagujące modę na czytanie. Liczymy na nieograniczone możliwości waszej wyobraźni. Zachęcamy do zabawy przysłowiami, frazeologizmami, neologizmami czy zapożyczeniami. Eksperymentujcie, wykorzystując wieloznaczność słów czy rozbijając utarte schematy językowe. Możecie sięgać po aluzję literacką i przetwarzać utrwalone w kulturze sentencje.

 

Najciekawsze hasło zostanie wykorzystane jako motyw przewodni Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 IV). Na autora zwycięskiego hasła czeka nagroda książkowa.

 

Hasła prosimy dostarczać do biblioteki szkolnej do 11 kwietnia 2014 roku. Na kartce zapiszcie hasło oraz swoje imię, nazwisko i klasę. Propozycje można wrzucać do przygotowanej urny.

 

Zespół programu „Ekonomiak czyta”

___________________________________________________________

 

UWAGA!!!

 

Jeżeli macie w domu zalegające na półkach książki, z których wyrośliście, przynieście je do biblioteki szkolnej. Podarujemy je w waszym imieniu przedszkolom, do których zawitamy wkrótce w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 IV). Uczniowie Ekonomiaka przygotowują przedstawienie teatralne oraz akcję czytania bajek maluchom. Wykorzystajmy tę okazję, by wzbogacić przedszkolne biblioteczki.

 

Podzielcie się książkami w dobrym stanie, przeznaczonymi dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zbiórka potrwa do 31 marca 2014 r.

Iwona Możejko

___________________________________________________________

 

Poznajemy patrona szkoły

 

W celu przybliżenia osoby Karola Brzostowskiego uczniom naszej szkoły zaproszono pana Sławomira Filipowicza, kierownika Archiwum Państwowego w Suwałkach, który dnia 15 lutego 2014 r przeprowadził autorską lekcję historyczno-archiwalną na temat: „Hrabiowie Ludwik Michał Pac i Karol Brzostowski wobec powstania listopadowego. Konfrontacja postaw i wyborów”. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy Ii1, Ir oraz zainteresowani nauczyciele.

 

 

Ponadto dzięki uprzejmości OTV Białystok otrzymaliśmy film pt.: „Hrabia z Rzeczpospolitej Sztabińskiej” przedstawiający sylwetkę patrona szkoły. Od lutego 2014 r.  jest dostępny w bibliotece szkolnej (czas trwania ok. 27 min.). Z pewnością ułatwi i uatrakcyjni nauczycielom popularyzację osoby i osiągnięć hrabiego Karola Brzostowskiego wśród uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Zachęcam do korzystania.

 

W bibliotece gromadzimy również materiały o hr. Karolu Brzostowskim (książki, broszury, artykuły z prasy oraz wszelkie inne opracowania i zdjęcia, również z okresu nadania szkole jego  imienia). Osoby dysponujące jakimikolwiek materiałami proszę o kontakt lub dostarczenie do biblioteki – wypożyczenie w celu digitalizacji i skompletowania dokumentacji o patronie i jego osiągnięciach.

Beata Julita Koronkiewicz

___________________________________________________________

 

UWAGA – KONKURS!

 

Pożeraczki i pożeracze książek! Ogłaszamy konkurs na hasło propagujące modę na czytanie. Liczymy na nieograniczone możliwości waszej wyobraźni. Zachęcamy do zabawy przysłowiami, frazeologizmami, neologizmami czy zapożyczeniami. Eksperymentujcie, wykorzystując wieloznaczność słów czy rozbijając utarte schematy językowe. Możecie sięgać po aluzję literacką i przetwarzać utrwalone w kulturze sentencje.

 

Najciekawsze hasło zostanie wykorzystane jako motyw przewodni Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 IV). Na autora zwycięskiego hasła czeka nagroda książkowa.

 

Hasła prosimy dostarczać do biblioteki szkolnej do 11 kwietnia 2014 roku. Na kartce zapiszcie hasło oraz swoje imię, nazwisko i klasę. Propozycje można wrzucać do przygotowanej urny.

 

Zespół programu „Ekonomiak czyta

___________________________________________________________

 

ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA

 

Pod hasłem „650 lat w służbie książki” rusza ogólnopolska akcja na rzecz wzrostu czytelnictwa. Sześć i pół wieku temu, w 1364 roku, w Polsce pojawił się stacjonariusz, którego zadaniem było wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg. Stacjonariusz zatem pełnił jednocześnie trzy funkcje – wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Dla upamiętnienia tej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił rok 2014 ROKIEM CZYTELNIKA.

 

Podejmując to wyzwanie, zaplanowaliśmy szereg akcji czytelniczych pod hasłem „Ekonomiak czyta”. Zrealizujemy je m.in. w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 II), Międzynarodowego Dnia Poezji (21 III) oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 IV). Czekają na was również majówka z książką, tydzień filmowy, podczas którego będziecie mieli okazję poznać wybitne ekranizacje i adaptacje dzieł literackich, terenowa gra szkolna oraz liczne wystawy książek. Rok czytelnika to okazja do udziału w różnorodnych konkursach z nagrodami. Pierwsze z nich ogłosimy już wkrótce. Z promowaniem czytelnictwa wyjdziemy także poza mury szkoły – podejmiemy współpracę z placówkami przedszkolnymi. Nasza młodzież przygotowuje już inscenizację baśni dla najmłodszych czytelników, a w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci (2 IV) przeprowadzimy akcję czytania przedszkolakom.

 

Zapraszamy wszystkich do włączania się w obchody ROKU CZYTELNIKA oraz dzielenia się własnymi pomysłami. Liczymy na zaangażowanie środowiska szkolnego – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Zespół programu „Ekonomiak czyta”

(B. J. Koronkiewicz, U. Michalak,

  1. Możejko I. Chrostowska,
  2. Kawałko, I. Kowalczyk)

___________________________________________________________

 

NABÓR WNIOSKÓW O POWIATOWE STYPENDIUM IM. JANA PAWŁA II

 

Przypominam zainteresowanym i uprawnionym uczniom o składaniu wniosków o Powiatowe Stypendium im. Jana Pawła II na semestr drugi roku szkolnego 2013/2014. Po formularze można zgłaszać się do biblioteki szkolnej do p. Beaty Julity Koronkiewicz. Regulamin wywieszony jest w gablocie przy wejściu do szkoły. O szczegóły można pytać p. Dorotę Kawałko oraz p. Beatę Julitę Koronkiewicz, w razie potrzeby służymy pomocą przy wypełnieniu wniosku. Prosimy o dostarczenie wniosków do 26 lutego 2014 r. do biblioteki, by szkolna komisja stypendialna mogła zweryfikować poprawność wypełnienia i dostarczyć do Starostwa Powiatowego w wymaganym terminie (28.02.2014 r.)

Beata Julita Koronkiewicz

___________________________________________________________

 

V Festiwal Polskiej Sceny:

Odmienne stany wrażliwości

 

Już po raz piąty zapraszamy na święto polskiego filmu w naszej szkole! W tym roku przyjrzymy się portretom samotników, dziwaków, odmieńców i nadwrażliwców wszelkiego autoramentu, konfrontujących się ze światem nieoswojonym, w którym często nie znajdują swojego miejsca.

 

Pokazy filmowe odbywać się będą od 20 do 24 stycznia. Wśród propozycji znajdziecie wielokrotnie nagradzany film Bodo Koxa Dziewczyna z szafy – niezwykłą opowieść o ludziach zagubionych, poszukujących bliskości i zrozumienia dla swej odmienności. Atutem tego obrazu jest niewątpliwie humor, niwelujący uciążliwy w polskiej kinematografii patos i nadmierny melodramatyzm. Obejrzymy również kultową Salę samobójców Jana Komasy, uznaną za głos młodego pokolenia. Barwny korowód stygmatyzowanych przez swą inność bohaterów odnajdziemy w oryginalnym filmie Jana Jakuba Kolskiego Historia kina w Popielawach. Natomiast film Feliksa Falka Joanna pozwoli nam przeżyć dramat kobiety odrzuconej przez wszystkich i boleśnie doświadczonej w czasach pogardy.

 

Po raz pierwszy festiwal przekroczy szkolne mury – organizujemy wyjście do kina na najnowsze dzieło Wojciecha Smarzowskiego Pod Mocnym Aniołem. Projekcja dla uczniów naszej szkoły odbędzie się w czwartek (23 stycznia). O szczegóły proszę pytać p. Iwonę Możejko. Koszt biletów – 12 zł.

 

Szczegółowy harmonogram festiwalu znajdziecie już wkrótce na tablicy ogłoszeń przy planie lekcji.

 

Na projekcje filmów zapraszają –

Iwona Możejko, Dorota Kawałko i Izabella Chrostowska.

___________________________________________________________

 

Ełk „Christmas 2013”

 

W dniach 18 – 19 grudnia 2013 r. odbył się turniej siatkówki drużyn mieszanych Ełk „Christmas 2013”.

 

Udział w turnieju wzięły drużyny ełckich szkół średnich i goście z Litwy, Łotwy i Rosji. Organizatorami byli: ZS nr 5, Starostwo Powiatowe w Ełku i SIS „Spichlerz”. Zawody objął swoim patronatem Starosta Powiatowy Pan Krzysztof Piłat. Współorganizatorami byli: LO nr 1 i ZS nr 6. Mecze rozgrywane były w hali sportowej „Czerwonego Ogólniaka”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z 3 dziewcząt i 3 chłopaków.

 

 

Klasyfikacja końcowa turnieju:

  1. Daugavpils Valsts tehnikums — Daugavpils — (Łotwa)
  2. МАОУ СОШ № 12 — Kaliningrad (Rosja)
  3. Zespół Szkół nr 6 — Ełk
  4. Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos — Wilno — (Litwa)
  5. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Ełku
  6. Zespół Szkół nr 5 — Ełk

  7. Zespół Szkół nr 2 — Ełk
  8. Zespół Szkół nr 1 — Ełk

___________________________________________________________

 

Ełk „Christmas 2013” – wynik po pierwszym dniu zawodów

 

Grupa A <– kliknij aby zobaczyć wyniki

 

Grupa B <– kliknij aby zobaczyć wyniki

___________________________________________________________

 

Ełk „Christmas 2013”

 

W dniach 18 – 19 grudnia odbędzie się turniej siatkówki drużyn mieszanych Ełk „Christmas 2013”.

 

Udział w turnieju wezmą drużyny ełckich szkół średnich i goście z Litwy, Łotwy i Rosji. Organizatorami są: ZS nr 5, Starostwo Powiatowe w Ełku i SIS „Spichlerz”. Zawody objął swoim patronatem Starosta Powiatowy Pan Krzysztof Piłat. Współorganizatorami są: LO nr 1 i ZS nr 6. Mecze będą rozgrywane w hali sportowej „Czerwonego Ogólniaka”. Otwarcie turnieju – godz. 9:00. Naszą szkołę będzie reprezentowała drużyna składająca się z 3 dziewcząt i 3 chłopaków.

ŻYCZYMY POWODZENIA !!!

 

___________________________________________________________

 

Dzień skupienia maturzystów w Ełku

 

5 grudnia 2013 r. odbył się dzień skupienia młodzieży maturalnej (w ramach pielgrzymki maturzystów) połączony z peregrynacją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Ełku.

 

Pierwsza część tego spotkania odbyła się w hali MOSiR na os. Baranki. Młodzież miała okazję obejrzeć spektakl pt.: „Maryja – Gwiazda Nowej Ewangelizacji” w reż. Piotra Kowalewskiego. Po powitaniu Matki Bożej w wizerunku obrazu ks. infułat J. Wójcik wygłosił świadectwo dotyczące uwolnienia obrazu. Następnie wyruszyła procesja, w której nasi uczniowie z klasy IV i1 dostąpili zaszczytu niesienia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej do Kościoła p.w. Rafała Kalinowskiego w Ełku, gdzie odbyła się Msza Św. celebrowana przez ks. biskupa J. Mazura.

 

Spotkanie zakończyło się agapą u księży Salezjanów. W dniu skupienia pod opieką pań: Iwony Kowalczyk, Alfredy Majewskiej, Doroty Kawałko i Ireny Komendy uczestniczyło ponad 60 maturzystów z naszej szkoły.

Iwona Kowalczyk

___________________________________________________________

 

XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej

„Męczennicy XX wieku – Świadkowie wiary”

 

59 uczniów uczestniczyło w przeprowadzonej przez p. Iwonę Kowalczyk XXIV Olimpiadzie Teologii Katolickiej „Męczennicy XX wieku – Świadkowie wiary”. Jej celem jest zapoznanie uczniów z historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku, ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację i przemiany społeczno-kulturowe Europy i świata.

 

Dnia 29 listopada 2013 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny olimpiady. Po sprawdzeniu prac i podliczeniu punktów komisja w składzie Iwona Kowalczyk, Alfreda Majewska, Beata Julita Koronkiewicz do etapu diecezjalnego zakwalifikowała trzy osoby: Annę Renowicką z klasy IV e, Weronikę Niedźwiecką z klasy IV i1 oraz Piotra Szkrabę również z klasy IV i1.

 

Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym, a później ogólnopolskim!

 

Więcej szczegółów na stronie: http://www.otk.pl/

___________________________________________________________

 

Jesienny Kiermasz W Ekonomiaku

 

Dziękuję wszystkim za zakupy dokonane podczas kiermaszu książek, który odbył się w listopadzie w naszej szkole przy współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki i Wydawnictwem IBIS Mariusz Napierała ze Starego Miasta.

 

Dzięki Waszym zakupom otrzymamy 4 pozycje, które zasilą zbiory naszej biblioteki: Architektura świata Wyd. Dragon, Polskie symbole narodowe. Historia i współczesność M. Boruckiego, Trener – Jak czytać dramaty? T. Maciosa oraz Literatura i architektura Wyd. Park.

 

Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem”  – Jerzy Pilch (z książki „Bezpowrotnie utracona leworęczność”)

 

Zachęcam do korzystania z promocji i zakupów nie tylko świątecznych w księgarni TULISZKÓW  www.ksiegarnia-tuliszkow.pl

Beata Julita Koronkiewicz

___________________________________________________________

 

Stypendia uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Ełku w I semestrze roku szkolnego 2013/2014

 

Uczniowie naszej szkoły również w tym roku ubiegali się o stypendia. Indywidualnie składali wnioski o stypendium szkolne (socjalne) w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta właściwym do miejsca zamieszkania oraz o stypendium z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach programu stypendialnego wyrównującego szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości.

 

Po raz drugi w tym roku w ramach projektu rządowego pomocy uczniom  „Wyprawka szkolna 2013” –wszystkim naszym uprawnionym i ubiegającym się 16 uczniom klas drugich przyznano dofinansowanie do zakupu podręczników. Jednorazowo uczniowie otrzymali zwrot w kwocie  445 zł.

 

Ponadto 5 uczniom z naszej szkoły zostało przyznane  Powiatowe Stypendium im Jana Pawła II. Na 12 naszych ubiegających się i uprawnionych do otrzymania stypendium uczniów, ze względu na brak środków w budżecie powiatu, przyznane zostało tylko pięciu najlepszym. Trzech spośród nich to dwukrotni stypendyści, którzy otrzymują również stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Są to: Marcin z klasy III technikum ekonomicznego,  Angelika z klasy IV technikum ekonomicznego oraz Rafał z klasy IV technikum handlowego. Zdolna młodzież ekonomiaka została doceniona.

 

Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom oraz zachęcamy do zainteresowania i ubiegania się o stypendia. Uczniowie oraz wychowawcy na bieżąco są informowani o możliwościach i terminach składania wniosków przez członków komisji osobiście, telefonicznie oraz za pośrednictwem szkolnej strony internetowej. W tym roku w szkolnej komisji stypendialnej działają: p. Beata Julita Koronkiewicz (przewodnicząca) oraz p. Dorota Kawałko (członek).

___________________________________________________________

 

Kolejny jesienny wieczór filmowy za nami…

 

Jak zwykle w kameralnej atmosferze, tym razem wokół motywu tańca „filmożercy” z ekonomiaka w doborowym towarzystwie organizatorów oraz kolegów i koleżanek z innych szkół obejrzeli  dwa filmy.

 

„Zapach kobiety” (reż. Martin Brest, scen. Bo Goldman), w którym szalony weekend spędzony wspólnie przez dwie zupełnie odmienne osobowości na zawsze przemienił życie bohaterów. Oczywiście słynny moment  jak  Al. Pacino w roli niewidomego weterana wojennego pułkownika Franka Slade’a, tańczył  tango z przypadkowo spotkaną Gabrielle Anwar (w roli Donny) poruszył chyba wszystkich obecnych. Wrażeń w bardziej męskim stylu dostarczyła scena, w której Frank razem z Charliem (Chris O’Donnell  grający prostego chłopaka jednej z prestiżowych szkół, w której może utrzymać się dzięki stypendium) jechali czerwonym Ferrari i zostali zatrzymani przez policjanta. W filmie tym niewidomy emerytowany pułkownik Frank Slade stał się najlepszym nauczycielem życia dla nieśmiałego studenta.

 

„Czarny łabędź”  (reż. Darren Aronofsky) dramat psychologiczny osadzony w świecie baletu z Natalie Portman (Nina) w roli głównej. Świat Niny okazał się rzeczywistością przesyconą bezwzględną rywalizacją, zawiścią i łzami. Aktorka grą udowodniła swój warsztat, talent i dojrzałość.  Stworzyła niesamowicie przekonującą kreację kobiety początkowo zagubionej, nieświadomej własnej seksualności, opętanej obsesją, pięknej, delikatnej, lecz jednocześnie kruchej i podatnej na otaczające ją zepsucie. Powoli odkrywając w sobie mroczną stronę Natalie Portman przeistoczyła się w prawdziwego demona aktorstwa. To jeden z najbardziej porywających, wzruszających i nietypowych filmów, prowokujący do wewnętrznych pytań o zdolność artysty do poświęcenia się tworzonemu dziełu, zatracaniu siebie w imię sztuki, o cenie ideału. Zdjęcia Matthew Libatique’a skupione na detalu, dynamizmie i ruchu przeniosły nas w świat baletu, pozwoliły wkroczyć widzom w mroczne zaułki chorego umysłu głównej bohaterki.

 

Kolejne wieczory filmowe przed nami. W bibliotece czekamy na Wasze propozycje. Twórzmy wyjątkowy klimat szkoły po lekcjach…

Beata Julita Koronkiewicz

Urszula Michalak

Iwona Możejko

Zobacz galerię ->> Wieczór filmowy <– kliknij

___________________________________________________________

 

Wieczór filmowy

 

Już 29 listopada 2013 roku zapraszamy na kolejną odsłonę wieczoru filmowego. Tuż przed andrzejkami proponujemy filmy w tanecznym rytmie. Seans otworzymy obrazem Martina Bresta Zapach kobiety z historyczną sceną tanga tańczonego przez niewidomego weterana wojennego. To pasjonująca historia szalonej eskapady, w którą udają się zgorzkniały kaleka (koncertowa gra Ala Pacino) i nieśmiały uczeń college`u (w tej roli Chris O`Donnell). Wspólna podróż na zawsze odmieni życie obu bohaterów.

 

Czarny łabędź Darrena Aronofsky`ego to druga propozycja wieczoru. Ten emocjonujący thriller psychologiczny jest popisową kreacją Natalie Portman, która wciela się w rolę baletnicy, mierzącej się z własnymi demonami i staczającej się w otchłań szaleństwa.

 

Zapraszamy wszystkich. Zabierzcie ze sobą jaśki-przytulajki i co tam lubicie do pochrupania.

Start – godz. 1600 w sali nr 51.

Szczegóły i zapisy w bibliotece szkolnej.

 

Na seans zapraszają –

Beata Julita Koronkiewicz

Urszula Michalak

Iwona Możejko

___________________________________________________________

 

Miło nam poinformować, iż trzech typowanych przez naszą szkołę uczniów otrzyma stypendium w ramach projektu „Program stypendialny szansą na rozwój edukacyjny uczniów Warmii i Mazur – VI edycja”.

 

„W dniu 22 października 2013 r. Zarząd Województwa przyjął listy rankingowe uczniów i uczennic szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zostali wytypowani do otrzymania stypendium. Zgodnie z zapisami uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, każdy uczeń i uczennica otrzymają pisemne zawiadomienie o przyznaniu lub nieprzyznaniu stypendium.” Na stronie http://stypendia-uczniowskie.warmia.mazury.pl znajduje się link do listy rankingowej z liczbą zdobytych punktów (ze względu na ochronę danych osobowych proszę szukać nie po nazwisku, a po nazwie szkoły).

Gratulujemy stypendystom i opiekunom!

Beata Julita Koronkiewicz

___________________________________________________________

 

Miło nam poinformować, że Zarząd Powiatu Ełckiego na posiedzeniu w dniu 10 października 2013 r. przyznał Powiatowe Stypendium im. Jana Pawła II na I semestr roku szkolnego 2013/2014, w kwocie 250 zł miesięcznie 5 uczniom naszej szkoły. Niestety w związku z ograniczoną pulą środków finansowych stypendium nie zostało przyznane wszystkim wnioskującym, mimo iż ich wnioski spełniały warunki formalne. Zainteresowani mogą zgłaszać się po szczegóły do biblioteki szkolnej.

Beata Julita Koronkiewicz

 

Dofinansowanie podręczników uczniom klas drugich

 

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi wyprawki 2013 uzyskaliśmy informację, iż do programu zostali zakwalifikowani wszyscy zgłoszeni uczniowie. Kwota dofinansowania w technikum wynosi do 445 zł (wypłata na podstawie imiennych rachunków). O terminie i miejscu wypłaty zostaniemy powiadomieni w terminie późniejszym (w ubiegłym roku druga transza wypłat była na koniec października).

Beata Julita Koronkiewicz

___________________________________________________________

 

ROZWIJAMY SIĘ TANECZNIE

 

Uczennice naszej szkoły: Klaudia Pastewska i Kaja Sztachelska wraz z opiekunem Iwoną Bielecką uczestniczyły w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Jumpers Steps” z Ełku. Warsztaty prowadzili tancerze znani, utalentowani oraz niezwykle utytułowani w swoich dziedzinach: „Bestia” z Poznania (13 października – LOCKING i BOOGALOO) i „Ryfa” z Warszawy (20 października – HIP-HOP). W trakcie zajęć poznawaliśmy nowe techniki pracy z ciałem, uczyliśmy się kroków i ruchów typowych dla danego stylu tańca, wylewaliśmy hektolitry potu, poznawaliśmy interesujących ludzi, a przede wszystkim mieliśmy okazję zadbać o kondycję. Na szczęście sił nam wystarczyło – ukłon w stronę nauczycieli w-f za przygotowanie kondycyjne.

 

 

16 października w Ełckim Centrum Kultury miało miejsce Ełckie Forum Międzypokoleniowe zorganizowane z inicjatywy prezydenta Ełku, pana T. Andrukiewicza. Reprezentowaliśmy szkołę w następującym składzie: Anita Kuryło, Izabela Pruszyńska, Natalia Ptak, Kaja Sztachelska, Wojciech Czubak, Paulina Grala, Joanna Sobolewska, Ewelina Karwowska. Jako, że było to Forum Międzypokoleniowe nasza grupa silnie współpracowała ze Stowarzyszeniem Aktywnych Kobiet „SIGNORA” z Ełku. Wspólnie z paniami wystąpiliśmy na scenie z krótkim pokazem układu z kijami nordic walking do utworu „Bałkanica”. Występ był niezwykle udany i widać było, że w czasie zabawy, pomiędzy pokoleniami nie ma żadnych barier.

Iwona Bielecka

___________________________________________________________

 

Sprzątanie świata 2013

 

W dniu 25 września 2013 r. uczniowie z klasy III i1 wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Sprzątaliśmy nabrzeże jeziora od ulicy Zamkowej. Zebraliśmy bardzo dużo butelek. Pogoda i humory dopisały.

Anna Strykowska

 

 

___________________________________________________________

 

Uwaga uczniowie!

 

Informujemy, że minęły terminy na składanie wniosków o dofinansowanie do zakupu podręczników „Wyprawka szkolna 2013”, stypendium szkolnego (socjalnego) oraz Powiatowego Stypendium im Jana Pawła II (termin składania wniosku na II semestr do 28 lutego 2014 r.).

 

2 października 2013r. upływa termin składania wniosków w ramach Programu stypendialnego szansą na rozwój edukacyjny Warmii i Mazur.

 

Od listopada do Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można składać wnioski w ramach programu stypendialnego wyrównującego szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Podstawowe kryteria: średnia ocen – minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Za pieniądze z pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, kupna odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp. Koordynatorem w diecezji ełckiej jest ks. Arkadiusz Pietuszewski (kontakt: arkadiusz.pietuszewski(at)dzielo.pl tel. (87) 621 68 14 Kolnica 90  16-300 Augustów). Szczegóły na stronie: http://www.dzielo.pl/strona/60/stypendia

 

W sprawach dotyczących stypendiów można zgłaszać się do biblioteki szkolnej do p. Beaty Julity Koronkiewicz lub p. Doroty Kawałko.

___________________________________________________________

 

XIII Marsz Sybiraków z udziałem ełckiej młodzieży

 

W Białymstoku 6 września odbył się XIII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestniczyło w nim około 13 tys., w tym 9 tys. młodzieży szkolnej i harcerzy, przybyło około 260 pocztów sztandarowych.

 

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, a także delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Kanady, Ukrainy i USA. Z Ełku w marszu uczestniczyła grupa Sybiraków, kapelan Sybiraków ks. Marek Janowski, młodzież z I LO z nauczycielem historii, harcerze pod przewodnictwem ks. Łukasza Kaczmarskiego. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku pod opieką Amelii Malinowskiej oraz Bożeny Martyki. Młodzież „ekonomiaka” niosła sztandar Sybiraków.

 

Wyjazd dwoma autokarami do Białegostoku zorganizowała Dorota Mońko – prezes Koła Sybiraków w Ełku, która serdecznie dziękuję staroście ełckiemu Krzysztofowi Piłatowi oraz Mazursko-Podlaskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Zabłudowie Oddział w Ełku za sfinansowanie kosztów przejazdu młodzieży.

 

Wszyscy zebrali się przy pomniku „Ofiar Katynia”. Po powitaniu i błogosławieństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się uroczysta liturgia. Dalsze uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Sybiraka, była modlitwa, przemówienia i złożono kwiaty. W dolnej części kościoła uczestnicy Marszu obejrzeli panoramę „Golgota Wschodu Polskich Zesłańców”, Muzeum Sybiraków i ich kaplicę.

 

– Przekazanie młodzieży prawdy historycznej o zesłaniu i zesłańcach uważam za patriotycznych obowiązek – mówi Dorota Mońko, prezes Koła Sybiraków w Ełku. – Ten wyjazd z uczniami szkół ponadgimnazjalnych jest tego przykładem.

Amelia Malinowska

 

___________________________________________________________

 

Wydarzenia z roku szkolnego 2012/2013:

 

Rozpoczęliśmy współpracę z kolejną szkołą

 

W dniu 12 czerwca b.r. w Ełku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 5 a Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos z Wilna (Litwa).

 

Umowę podpisali w obecności Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Ełku Marioli Raczyńskiej dyrektorzy szkół: Juozas Chmeliauskas i Kazimierz Czepułkowski.

 

 

Współpraca obejmować będzie między innymi:

  • wymianę młodzieży i pedagogów,
  • wspólną aplikację w projektach Unii Europejskiej,
  • udział w imprezach sportowych, świętach regionalnych,
  • pracę zespołów uczniowskich mającą na celu poznanie kultury kraju partnera,
  • wymianę doświadczeń w nauczaniu i zarządzaniu oświatą.

 

___________________________________________________________

 

 

Przedwakacyjne spotkania z filmem

 

W ostatnie dni przed wakacjami (26-27 czerwca) zapraszamy uczniów oraz nauczycieli na kolejne filmowe spotkania. W środę dzięki filmom kostiumowym zanurzymy się w bardziej lub mniej odległą przeszłość, by podziwiać przepych scenografii i odkrywać tajemnice bohaterów uwikłanych w miłosne dramaty (Jane Eyre; Iluzjonista) czy kryminalne intrygi (Przygody Sherlocka Holmesa). Filmowy czwartek rozpoczniemy od młodzieżowego hitu Juno, następnie oddamy głos kandydatowi na króla (Jak zostać królem), a skończymy mocnym akcentem – błyskotliwym kinem akcji (Drive).

 

Na projekcje filmów zapraszamy wszystkich sympatyków filmu oraz dusze błąkające się po opustoszałych korytarzach szkolnych 😉

 

Wszystkie pokazy odbędą się w sali nr 51. Zapraszają –

 

Agnieszka Strzała

___________________________________________________________

 

 

Obejrzyj film z obchodów Światowego Dnia Książki w naszej szkole

 

 

___________________________________________________________

 

SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

W stronę książki, czyli poszukiwania niestraconego czasu

ROZSTRZYGNIĘTY!

 

Pasjonaci fotografii i artystyczni eksperymentatorzy nie zawiedli. Książka – rekwizyt zwykle postrzegany jako nieatrakcyjny – okazała się ciekawym obiektem do fotografowania. Uczestnicy konkursu postawili na śmiałe skojarzenia, ale nie brakowało też klasycznej estetyki. Komisja konkursowa, której przewodniczył pan Wojciech Wawrzyńczak, spośród 44 zdjęć wyselekcjonowała te najbardziej wyjątkowe, ujmujące wyzwoloną wyobraźnią i wrażliwością twórcy. Oto nazwiska laureatów:

  • I miejsce – Wioleta Karwowska (IV i2)
  • II miejsce ex aequo – Aleksandra Pietrzykowska (IV E1) i Weronika Niedźwiecka (III i1)
  • III miejsce – Jakub Balcerek (III i1)
  • wyróżnienia – Wojciech Krukowski (III i1), Radosław Nikonowicz (I L) i Paulina Kołodziejczyk (I L)

Gratulujemy laureatom i zapraszamy do oglądania nagrodzonych zdjęć.

Iwona Możejko

 

kliknij –> Zobacz zdjęcia <– kliknij

___________________________________________________________

 

Kolejne sukcesy „ekonomiaka”

 

W dniu 8 kwietnia 2013 w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełku odbył się konkurs wiedzy ekonomicznej „Młody Menedżer 2013”. Do konkursu zgłosiło się 61 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Regulamin konkursu przewidywał wyłonienie trzech laureatów oraz dziesięciu wyróżnionych.

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku po raz kolejny udowodnili, że nie mają sobie równych w makroregionie. Wszystkie miejsca laureatów oraz sześć wyróżnień zdobyli uczniowie „ekonomiaka”. Laureaci: I miejsce – Kamila Leśniewska; II miejsce – Marlena Wszeborowska, III miejsce – Artur Masiak. Wyróżnienia: Adam Ziarko, Aneta Wika, Katarzyna Pietrzykowska, Kamil Ciszewski, Maria Baranowska i Maciej Bogusławski.

 

 

W dniu 11-12 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie przeprowadzono zawody finałowe XVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo- Menedżerskich. W finałach uczestniczyło 61 uczniów z 43 szkół wyłonionych w eliminacjach okręgowych na terenie całego kraju. Wśród nich znalazła się uczennica czwartej klasy Zespołu Szkół nr 5 w Ełku – Karolina Sitko.

 

W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna turnieju, w której uczestnicy wypełniali test ekonomiczny w języku polskim i w języku obcym oraz rozwiązywali zadania z wykorzystaniem komputerów. W drugim dniu odbyły się eliminacje ustne z udziałem publiczności. Karolina jako finalistka jest zwolniona z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w części pisemnej z maksymalną ilością punktów.

 

Do konkursu i turniej uczniów „ekonomiaka” przygotowywała Amelia Malinowska

 

___________________________________________________________

 

Pierwsi w województwie

 

W dniach 8 do 12 kwietnia Polskie Towarzystwo Informatyczne przeprowadziło 3 edycję konkursu Technologie Informacyjno – Komunikacyjne ? – TAK ! (T.I.K ? – TAK !) dla wszystkich typów szkół. Do konkursu przystąpiło 800 szkół i 23 473 uczniów.

 

Zespół Szkół nr 5 w Ełku zajął 5 miejsce w rankingu ogólnopolskim wśród szkół ponadgimnazjalnych, pośród szkół w województwie warmińsko-mazurskim 1 miejsce.

 

W szkole na pytania z szeroko pojętej informatyki (programowanie, oprogramowanie biurowe, urządzenia techniki komputerowej, netykieta, Internet) odpowiadało 311 uczniów zdobywając 63117 punktów (tyle udzielono poprawnych odpowiedzi).

 

Szkolnym koordynatorem konkursu był Dariusz Łukaszewicz.

 

 

Na fotografii od lewej: Dyr. Kazimierz Czepułkowski, najlepsi uczniowie ZS nr 5 w konkursie: Radosław Orchowski, Daniel Mścichowski, Michał Dawidowski,  koordynator: Dariusz Łukaszewicz

___________________________________________________________

 

Święto książki zbliża się wielkimi krokami…

 

Już wkrótce, bo 23 kwietnia, będziemy świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej szkole dziać się będzie wiele. Spróbujemy przywrócić modę na czytanie. Sceptycy podnoszący statystyki uczulonych na książkę uważajcie! Możecie zostać zarażeni! A co Was czeka?

 

> Finał konkursu fotograficznego W stronę książki, czyli poszukiwania niestraconego czasu – wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników w świetlicy o godz. 11.50. Nagrody już na Was czekają. Książkowe oczywiście J

 

> Etatowi czytelnicy wszelkiej maści spróbują przekonać Was do zagłębiania się w meandry słowa pisanego. Dzielić się będą swoimi pasjami literackimi w kącikach czytelniczych, które uruchomimy na długiej przerwie. Szukajcie ich na parterze. Miejsce wskaże drogowskaz.

 

> Na spragnionych literackich wrażeń i potrzebujących pobudzenia wyobraźni czekają strefy czytania. W świetlicy czytać Wam będą p. Dorota Kawałko i p. Iwona Możejko, a w sali nr 43 p. Agnieszka Strzała. Dla własnego komfortu możecie zadbać o jaśki-przytulajki.

 

> Przez cały dzień będziemy uwalniać książki. Bookcrossing w murach szkoły – tego jeszcze nie było. Jeżeli macie w domu zapomniane książki, dajcie im drugie życie – przynieście je ze sobą i zostawcie na parapetach. Nie podrzucajcie jednak kukułczych jaj – po stare podręczniki nikt zapewne nie sięgnie 🙂

 

> Będziecie mogli również penetrować booktunel. Brzmi tajemniczo? I niech tak pozostanie. Zapewniamy, że booktunelu nie da się przegapić.

___________________________________________________________

 

Kamila przyszłą studentką w Toruniu 

 

13 grudnia 2012 r. w Toruniu odbyła się XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ekonomii i Gospodarce im. profesora Kazimierza Sokołowskiego uczestniczyło 171 uczniów z 27 szkół.

 

Laureatką tego konkursu została Kamila Leśniewska, uczennica klasy IV E1 Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Laureatom konkursu przysługują uprawnienia w postaci maksymalnej liczby punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki finanse i rachunkowość, ekonomia oraz zarządzanie prowadzone na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Kamila otrzymała indeks na wyżej wymienione studia oraz nagrody rzeczowe. Gala wręczenia nagród odbyła się 20 marca 2013 r.

 

– Udział w konkursie była dla mnie wielkim wyróżnieniem – powiedziała Kamila. – Nie spodziewałam się, że zostanę laureatką, gdyż była duża konkurencja, 17 uczniów na 1 miejsce. Cieszę się, że będę mogła studiować od października w Toruniu. To efekt ciężkiej pracy, którą włożyłam w przygotowanie do konkursu. Chciałabym podziękować mojej nauczycielce Amelii Malinowskiej, bez której moje sukcesy nie byłby tak imponujące.

 

Kamila ma indeks w „kieszeni”, pozostało już tylko zdać maturę.

__________________________________

 

Kolejny finalista „Olimpiady Wiedzy o Bankach”

 

W tym roku po raz kolejny odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Bankach. Wzięło w niej udział ponad 27 tysięcy uczestników z całej Polski, cztery okręgi, jako pole dalszej rywalizacji dla ok. 500 uczniów – zwycięzców eliminacji szkolnych.

 

Uczeń drugiej klasy naszego powiatu Patryk Jackiewicz dostał się do ścisłej czołówki 59 finalistów etapu centralnego, który odbył się 9 marca w Gnieźnie. Patryk jest uczniem Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku. Jako finalista jest już zwolniony z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz otrzyma końcoworoczną  ocenę celującą z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Wysiłek się opłacał.  Opiekunem Patryka była Marta Milewska.

__________________________________

 

Międzynarodowa konferencja nauczycieli

 

W dobie dynamicznych przemian cywilizacyjnych, stanowiących wyzwanie dla współczesnego szkolnictwa, Zespół Szkół nr 5 w Ełku konsekwentnie realizuje strategię edukacji, służącą rozwojowi placówki – nie tylko w dziedzinie działalności dydaktycznej. Podpisanie w ubiegłych latach międzynarodowej umowy o współpracy z Autonomiczną Szkołą Średnią nr 12 w Kaliningradzie i Rygiszkiu Jono Gimnazija w Mariampolu zaowocowało stworzeniem otwartej przestrzeni szkolnej, sprzyjającej poznawaniu nowych środowisk i wymianie doświadczeń dydaktycznych.

 

Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do zorganizowania międzynarodowej konferencji nauczycieli na temat warunków pracy w oświacie w Polsce, Rosji i na Litwie. Konferencja odbyła się 6 października 2012 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Skarpa” w Olecku, a jej gospodarzami byli dyrektor ZS nr 5 Kazimierz Czepułkowski oraz Tadeusz Kaleta i Juliusz Tyszkowski, organizatorzy spotkania. Na posiedzenie przybyli, poza pracownikami „Ekonomiaka”, liczni goście z Kaliningradu oraz delegacja z Mariampola. Kazimierz Czepułkowski, witając gości konferencji, podkreślił wagę współpracy międzyszkolnej, opartej na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.

czytaj więcej

 

___________________________________________________________

 

Kamila Leśniewska w gronie finalistów

 

W dniach 19-20 kwietnia odbyły się w Krakowie finały XVII edycji Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Do finałów zakwalifikowano 63 uczniów spośród 2600 startujących z 97 szkół z całej Polski. Wśród finalistów znalazła się Kamila Leśniewska – uczennica Zespołu Szkół nr 5 w Ełku, której opiekunem była Amelia Malinowska. Jako finalistka jest zwolniona z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

– Jestem zadowolona, że udało mi się awansować do grona finalistów – mówi Kamila Leśniewska. – W trakcie dwudniowego pobytu zobaczyłam wiele zabytków związanych z Krakowem m.in. Wawel, Barbakan, Bramę Floriańską, Collegium Maius, Sukiennice, a także kościół Mariacki, św. Wojciecha, św. Anny, św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja, o. Franciszkanów oraz Kazimierz – dawną dzielnicę Żydowską.

Kamila jest w trzeciej klasie i ma szansę pojechać za rok na finały XVIII TWiUHM, które mają odbyć się w Koninie.

Amelia Malinowska

 

___________________________________________________________

 

„Dzień przedsiębiorczości” 2012

 

22 marca 2012 roku uczniowie ZS nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku bardzo licznie wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości, którego głównym organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tymże dniu ok. 260 uczniów szkoły udało się na jednodniowe praktyki do wybranych przedsiębiorstw ściśle związanych z ich zainteresowaniami. W projekcie wzięło udział ok. 122 przedsiębiorstw z Ełku i okolic. Najbardziej aktywną instytucją okazała się Powiatowa Komenda Policji w Ełku, która zaopiekowała się ok. 15 uczniami.

 

„Dzień przedsiębiorczości” jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie.

 

Koordynatorami projektu były pani Marta Milewska i Beata Julita Koronkiewicz. Duże zaangażowanie wykazali również wychowawcy poszczególnych klas, a także dyrekcja szkoły.

___________________________________________________________

 

Razem pomożemy Tymoteuszowi!

 

Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z uczniami klasy III i 2, którzy akcję zainicjowali, postanowili zorganizować akcję charytatywną, której celem będzie zebranie pieniędzy na leczenie i rehabilitację 3,5 letniego Tymoteusza chorego na torbiel pajęczynówki, synka naszego nauczyciela – pana Andrzeja Szmurły.

 

Zaplanowaliśmy szereg działań, min. festyn na sali gimnastycznej, na którym będzie można zjeść pyszne ciasta, ułożyć fryzurę, zrobić sobie makijaż i poddać się stylizacji. Pracujemy nad tym, by pojawił się pan rysujący karykatury;)) Mamy obiecany pokaz chodzenia na szczudłach i kręcenia piłką koszykową! Może też uda nam się namówić nauczycieli na występ kabaretowy;)) Oj, będzie się działo!

 

Planujemy też super koncert w ECK na Sali Zebra z ełckimi artystami. Kto tam będzie??? To niespodzianka!

 

W Sali widowiskowo-sportowej MOSiR-u na Barankach, na ulicy Kolbego chcemy zorganizować międzynarodowe zawody w piłce siatkowej, na które zapowiedziały się drużyny z ełckich szkół ponadgimnazjalnych, szkoła z Suwałk i nasza zaprzyjaźniona szkoła z Kaliningradu;))) Zagrają o Puchar Starosty Powiatu Ełckiego.

 

Na tej imprezie i na kilku innych będą przez naszych wolontariuszy zbierane pieniądze do puszek na leczenie Tymoteusza.

 

czytaj więcej

___________________________________________________________

 

UWAGA!!!

SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

W stronę książki, czyli poszukiwania niestraconego czasu

 

Zapraszamy pożeraczy książek (i nie tylko…) do udziału w konkursie fotograficznym! Pokaż, że przepowiednie o zmierzchu ery książki można włożyć między bajki. Zmierz się ze stereotypem czytelnika-dziwaka, uprawiającego niszową dyscyplinę myślowego sportu. Zrób zdjęcie, którym zadasz kłam modzie na NIE-czytanie. Zaskocz nas swoją wyobraźnią, wrażliwością estetyczną czy społecznym okiem. Liczy się pomysł, oryginalność, śmiałość, fantazja i artyzm. Wszystkie chwyty dozwolone – byleby zdjęcie wykorzystywało motyw książki.

 

Czekają na Was – nie może być inaczej – nagrody książkowe. Ogłoszenie wyników 23 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki.

Iwona Możejko

Regulamin tutaj.

 

Chcesz wziąć udział w konkursie fotograficznym, ale nie wierzysz w swoje możliwości? Zgłoś się do pana Andrzeja Szmurły, prowadzącego zajęcia z fotografii tradycyjnej. Spotkania odbywają się w czwartki od godz. 14. 15 w sali nr 44.

___________________________________________________________

 

IV Festiwal Polskiej Sceny:

Raj na zawsze utracony – niepokoje moralne współczesnych

 

Już po raz czwarty zapraszamy na święto polskiego filmu i teatru w naszej szkole! Tegoroczna edycja poświęcona jest wyborom moralnym współczesnego człowieka, jego niepokojom egzystencjalnym i konfrontacjom z rzeczywistością. Przyjrzymy się zmaganiom bohaterów, usiłujących odnaleźć swoje miejsce w coraz bardziej zdehumanizowanym świecie.

 

Przez cały tydzień (18-22 marca) będą odbywały się pokazy filmowe, dyskusje i warsztaty. Obejrzycie filmy, które obsypano nagrodami na wielu festiwalach, doceniając ich oryginalność, autentyzm, odwagę i świeżość spojrzenia na problemy współczesności. To obrazy gwarantujące brawurowe popisy aktorskie, kunsztowną reżyserię i misternie skonstruowane opowieści, wywołujące w widzach całą paletę emocji.

 

Na projekcje spektaklu Teatru TV i filmów:

  • Wizyta starszej pani (reż. Waldemar Krzystek)
  • Bandyta (reż. Maciej Dejczer)
  • Dług (reż. Krzysztof Krauze)
  • Wymyk (reż. Greg Zglinski)
  • Róża (reż. Wojciech Smarzowski)

zapraszają –

Iwona Możejko, Agnieszka Strzała i Dorota Kawałko.

 

Harmonogram tutaj.

___________________________________________________________

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 

1 marca 2013 roku będziemy obchodzić w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu zapraszamy uczniów na pokazy spektakli Teatru TV. Harmonogram poniżej:

 

Tytuł spektaklu Godziny projekcji Sala Klasy
Śmierć rotmistrza Pileckiego

(reż. R. Bugajski)

1-2 lekcja 51 IV i1
Inka 1946

(reż. N. Koryncka-Gruz)

3-4 lekcja 51 IV e1

IV e2

Inka 1946

(reż. N. Koryncka-Gruz)

4-5 lekcja 88 II i1

 

Na projekcje zapraszają:

Iwona Możejko

Agnieszka Strzała

Maria Abramczyk

__________________________________

 

Mistrzostwa Polski Szkół Aktywnych w piłce halowej

 

31 stycznia – 1 lutego 2013r. w hali MOSiR na Barankach odbędą się XII Międzynarodowe Mistrzostwa Mistrzostwa Polski Szkół Aktywnych w piłce halowej. Ełk reprezentuje drużyna z naszej szkoły. Zapraszamy wszystkich sympatyków i kibiców. Czwartek w godzinach 8:15 – 18:00, piątek (finały) 8:15 – 14:00.

 

 

Przebieg mistrzostw można obserwować na stronie:

 

kliknij –> www.XIIcupelk.boo.pl <– kliknij

 

kliknij –> PLAKAT MISTRZOSTW <– kliknij

 

__________________________________

 

 

Wieczór filmowy w apokaliptycznej odsłonie

 

 

Już 19 grudnia 2012 roku zapraszamy na kolejną odsłonę wieczoru filmowego. W miesiącu oczekiwań na spełnienie katastroficznych wizji proponujemy filmy, które zawładną waszą wyobraźnią. Na początek Miasto ślepców w reżyserii Fernanda Meirellersa – sugestywny zapis upadku cywilizacji odmalowany w mroczny i brutalny sposób. Przygnębiająca wizja ludzkości, dotkniętej epidemią ślepoty i sterowanej najbardziej prymitywnymi instynktami, chwyta za gardło.

 

Dla wytrwałych druga propozycja – Droga Johna Hillcoata. To niezwykle przytłaczający obraz postapokaliptycznego świata, pozbawionego fauny i flory, opanowanego przez hordy wygłodniałych kanibali. Ten mroczny, odhumanizowany świat przemierza dwójka ocalałych – ojciec i syn, nieliczni, którzy nie zatracili człowieczeństwa.

 

Zapraszamy wszystkich – emocje gwarantujemy, popcorn i jaśki-przytulajki musicie zapewnić sobie sami 😉

 

Start – godz. 1600 w sali nr 51.

Szczegóły i zapisy w bibliotece szkolnej.

__________________________________________________________

 

Kamila trzykrotną stypendystką

 

Kamila Leśniewska uczennica klasy czwartej Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku w dniu 30 listopada 2012 r. odebrała w Olsztynie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. To nie pierwsza pomoc finansowa Kamili w obecnym roku szkolnym. Otrzymała jeszcze dwa stypendia: Jana Pawła II oraz Marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

– Dzięki pomocy pani Amelii Malinowskiej udało się otrzymać trzy stypendia – mówi Kamila Leśniewska – Będąc w trzeciej klasie zostałam finalistą szczebla centralnego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, co dało dodatkowe punkty przy ubieganiu się o wszystkie trzy stypendia.

 

Tytuł finalisty zdobyty przez Kamilę skutkuje zwolnieniem z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

 

– Trzy stypendia może otrzymać tylko uczennica zdolna i pilna – wyjaśnia Amelia Malinowska, nauczyciel Zespołu Szkół nr 5. – Taką uczennicą jest właśnie Kamila. Gratuluję jej otrzymania trzech stypendiów i proponuje innym uczniom naśladować ją.

Amelia Malinowska

 

Fot. Kamila Leśniewska druga od prawej

 

___________________________________________________________

 

Ekonomiak najaktywniejszą  szkołą w województwie warmińsko-mazurskim

 

Program „Dzień przedsiębiorczości” jest organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W IX edycji wzięło udział ponad 45 tys. uczniów z 686 szkół oraz blisko 19 tys. instytucji i firm. Podczas uroczystszej gali, która odbyła się 22 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie  wyróżnieni zostali uczniowie, najaktywniejsze  szkoły, firmy oraz instytucje. Nagrody laureatom IX edycji „Dnia przedsiębiorczości” wręczyli Podsekretarz Stanu w KPRP Irena  Wóycicka i Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki. Zespół Szkół nr  5 im. Karola Brzostowskiego został nagrodzony jako najaktywniejsza  szkoła województwa warmińsko-mazurskiego. Koordynatorami projektu w szkole były panie Marta Milewska i Beata Julita Koronkiewicz.

 

 

Wyróżnienia dla szkoły odebrała p. Marta Milewska, nauczyciel Zespołu Szkół nr 5 w Ełku (pierwsza od lewej)

__________________________________

 

Międzynarodowa konferencja nauczycieli

 

W dobie dynamicznych przemian cywilizacyjnych, stanowiących wyzwanie dla współczesnego szkolnictwa, Zespół Szkół nr 5 w Ełku konsekwentnie realizuje strategię edukacji, służącą rozwojowi placówki – nie tylko w dziedzinie działalności dydaktycznej. Podpisanie w ubiegłych latach międzynarodowej umowy o współpracy z Autonomiczną Szkołą Średnią nr 12 w Kaliningradzie i Rygiszkiu Jono Gimnazija w Mariampolu zaowocowało stworzeniem otwartej przestrzeni szkolnej, sprzyjającej poznawaniu nowych środowisk i wymianie doświadczeń dydaktycznych.

 

Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do zorganizowania międzynarodowej konferencji nauczycieli na temat warunków pracy w oświacie w Polsce, Rosji i na Litwie. Konferencja odbyła się 6 października 2012 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Skarpa” w Olecku, a jej gospodarzami byli dyrektor ZS nr 5 Kazimierz Czepułkowski oraz Tadeusz Kaleta i Juliusz Tyszkowski, organizatorzy spotkania. Na posiedzenie przybyli, poza pracownikami „Ekonomiaka”, liczni goście z Kaliningradu oraz delegacja z Mariampola. Kazimierz Czepułkowski, witając gości konferencji, podkreślił wagę współpracy międzyszkolnej, opartej na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.

 

Głównym punktem spotkania był panel dyskusyjny prowadzony przez wicedyrektor ZS nr 5 Małgorzatę Dąbrowską, dyrektora szkoły w Kaliningradzie Aleksandra Łopatina oraz dyrektora szkoły w Mariampolu Vilhelamsa Petkiewicziusa. Podczas konferencji poruszono takie zagadnienia, jak wymagane wykształcenie do wykonywania zawodu, czas pracy nauczyciela, wymiar urlopu, warunki przechodzenia na emeryturę, warunki pracy w placówce (w tym liczebność klas i dostęp do materiałów biurowych), pensja nauczycieli i innych pracowników szkoły, zakres obowiązków nauczycieli i dyrektora. Zaprezentowane przez uczestników panelu ustawowe rozwiązania w zakresie funkcjonowania placówek oświatowych pozwoliło określić mocne i słabe strony systemu edukacji w Polsce, Rosji i na Litwie.

 

Uczestnicy konferencji byli zgodni co do tego, że warunki pracy nauczycieli, zapewniane przez ustawodawcę i organy prowadzące szkoły, determinują poziom aktywności placówek, ukierunkowanej na doskonalenie i rozwój.

Iwona Możejko

foto: Wojciech S. Wawrzyńczak

 

 

 

__________________________________

 

Wrześniowe „Sprzątanie świata” 

 

20 września 2012 roku społeczność naszej szkoły brała udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”.

 

Uczniowie klasy I E uzbrojeni w plastikowe worki oraz rękawice przeczesywali teren w pobliżu osiedla Grunwaldzkiego wzdłuż brzegu jeziora ełckiego. Młodzież zebrała kilkaset litrów śmieci.

 

Po jakże owocnej pracy dzięki organizatorowi – ełckiemu Centrum Ekologicznemu – uczniowie wraz z opiekunem mogli miło spędzić czas piecząc kiełbaski przy wspólnym ognisku.

 

Katarzyna Żóber

 

 

___________________________________________________________

 

Marsz Sybiraków z udziałem ełckiej młodzieży 

 

W Białymstoku 7 września odbył się XII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestniczyło w nim około 16tys. osób, w tym 10tys. młodzieży szkolnej i harcerzy, przybyło ponad 250 pocztów sztandarowych.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, a także delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Kanady, Australii, Ukrainy i USA. Z Ełku w marszu uczestniczyła grupa Sybiraków, młodzież z I LO z nauczycielem historii Jarosławem Jelskim, harcerze pod przewodnictwem Diecezjalnego Duszpasterza Harcerzy ks. Tadeusza Białousa. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku pod opieką Amelii Malinowskiej, Bożeny Martyki oraz Ireny Komendy, córki Sybiraków. Przedstawiciele naszej młodzieży nieśli sztandar Sybiraków. W marszu uczestniczył kapelan Sybiraków ks. Marek Janowski, proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha, który zapewnił oprawę duchową naszego wyjazdu. Wyjazd dwoma autokarami do Białegostoku zorganizowała Dorota Mońko – Prezes Koła Sybiraków w Ełku, która serdecznie dziękuje Staroście Ełckiemu Krzysztofowi Piłatowi za sfinansowanie kosztów przejazdu młodzieży. Wszyscy zebrali się przy pomniku „Ofiar Katynia”. Po powitaniu i błogosławieństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się uroczysta liturgia.

 

 

Dalsze uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Sybiraka, była modlitwa, przemówienia i złożono kwiaty. W dolnej części kościoła pw. Ducha Świętego uczestnicy Marszu obejrzeli „Golgota Wschodu Polskich Zesłańców”, Muzeum Sybiraków i ich kaplicę.

 

– Kontakty z młodzieżą, przekazanie jej prawdy historycznej o zesłaniu i zesłańcach uważam za patriotyczny obowiązek – mówi Dorota Mońko, prezes Koła Sybiraków w Ełku. – Ten wyjazd z uczniami szkół średnich był tego przykładem.

___________________________________________________________

 

Sukces „Ekonomiaka” w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym

 

W czwartek, 17 maja 2012 roku w Warszawie odbył się finał największego, ogólnopolskiego konkursu z informatyki i wiedzy o Internecie oraz nowych technologiach „TIK?-TAK!”. Był to trzeci, ostatni etap dla najlepszych uczniów z całej Polski. Zespół Szkół Nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku zajął wysokie 6 miejsce w Polsce, spośród 242 szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w konkursie.

 

 

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań informatycznych i przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie. Jednocześnie daje uczniom możliwość sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności, a także pozwala wyłonić i wspierać uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań informatycznych. Szczególnie ma na celu zachęcenie szkół do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań i uzdolnień swoich uczniów oraz podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.

 

Pytania konkursowe, na które odpowiadali uczniowie pochodziły z szeroko pojętej dziedziny – technologia informatyczna, dotyczyły m.in. budowy komputera, oprogramowania biurowego, Internetu, programowania, netykiety, sieci komputerowych, prawa w sieci itd.

 

W konkursie brali udział także uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. J i H. Małeckich, którzy osiągnęli również dobre wyniki.

 

Konkurs „TIK?-TAK!” odbył się już po raz drugi. Zorganizowany został przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Polskie Biuro ECDL, a patronowali mu Ministerstwo Edukacji Narodowej, marszałkowie województw z całego kraju. W zmaganiach wzięło udział 22,6 tysięcy uczniów z całego kraju.

 

Źródło: powiat.elk.pl

___________________________________________________________

 

Ełcki „Pozytywista Roku”

 

25 kwietnia 2012 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowych nagród „Pozytywista Roku 2011”.

 

Nagroda „Pozytywista Roku” ma na celu uhonorowanie dorobku, wkładu pracy i innego typu działań, które służą rozwojowi różnych dziedzin życia, ale też przekładają się na wartość praktyczną dla społeczeństwa. Wyróżnienie nawiązuje do idei pozytywistycznych – pracy organicznej i pracy u podstaw.

 

W kategorii „Oświata” nagrodę otrzymała Amelia Malinowska, nauczyciel Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku. Kapituła konkursu doceniła zasługi nagrodzonej w działalności edukacyjnej i szczególne angażowanie się w projekty prorozwojowe młodzieży. Galę prowadził redaktor Maciej Orłoś, a wśród nagrodzonych i wyróżnionych było wiele znanych osobistości m.in. Bracia Golec.

 

Imprezę zorganizowała Fundacja Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości „WOKULSKI” z Warszawy.

 

Serdecznie gratulujemy

 

___________________________________________________________

 

„Sprzątanie świata” 2012

 

W dniu 19 kwietnia 2012 r. klasa 2H uczestniczyła w „Sprzątaniu świata” za jeziorem ełckim w okolicach osiedla Grunwaldzkiego. Uczniowie zebrali 12 worków 120 litrowych, a mogli jeszcze więcej. Najczęściej uczniowie znajdowali szklane butelki, reklamówki, puszki oraz różnego rodzaju papiery. Po „Sprzątaniu świata” uczniowie wraz z opiekunami miło spędzili czas przy ognisku zorganizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

 

 

Obejrzyj pozostałe zdjęcia –> Sprzątanie świata 2012

___________________________________________________________

 

III Festiwal Polskiej Sceny: Świat w oparach absurdu

 

Zbliża się kolejne święto polskiego filmu i teatru w naszej szkole! Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem absurdów świata. Przez cały tydzień (13-17 lutego) będą odbywały się pokazy filmowe, dyskusje i warsztaty, a koło teatralne „Słowo – gest – muzyka” wystawi spektakl Wizyta starszej pani na podstawie dramatu Friedricha Dürrenmatta.

 

W ramach pokazów zaplanowano projekcję filmów, które obsypano nagrodami na wielu festiwalach, doceniając ich oryginalność, autentyzm, odwagę i świeżość spojrzenia na tematy będące przedmiotem aktualnych dyskusji. To filmy gwarantujące brawurowe popisy aktorskie, kunsztowną reżyserię i misternie skonstruowane opowieści, które z pewnością wywołają w widzach całą paletę emocji.

 

Na filmy:

> Dom zły (reż. W. Smarzowski)

> Mała Moskwa (reż. W. Krzystek)

> Rewers (reż. B. Lankosz)

> Galerianki (reż. K. Rosłaniec)

 

zapraszają –

Iwona Możejko, Agnieszka Strzała i Urszula Michalak.

 

Więcej szczegółów na plakatach.

___________________________________________________________

 

Marta Stankiewicz najlepsza w województwie
warmińsko-mazurskim

 

Dnia 12 stycznia 2012 roku uczennica klasy IV E2 Marta Stankiewicz reprezentowała nasza szkołę w Wielkim Teście wiedzy Ekonomicznej. Pretesty odbyły się w Olsztynie, gdzie spotkali się uczniowie reprezentujący swoje szkoły z woj. warmińsko -mazurskiego. Marta pokonała innych uczestników i jako jedyna z całego województwa reprezentowała szkołę na finale tychże testów 17 stycznia w Warszawie. Organizatorami całego przedsięwzięcia była TVP1 i Narodowy Bank Polski.

 

Organizatorzy zapewnili laureatom z województw wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie NBP, spotkanie z prezesem NBP Markiem Belką oraz zwiedzanie TVP. Transmisja z pretestów będzie możliwa do obejrzenia 23 stycznia 2012 r. o godz. 20.25 TVP1.

Marta Milewska


Kolejny finalista „Olimpiady Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji”

 

Uczeń Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku Paweł Domański zdobył tytuł finalisty IV edycji ogólnopolskiej „Olimpiady Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji”. Przeszedł szereg eliminacji od etapu szkolnego po etap okręgowy aż do etapu centralnego w Warszawie.

 

Oprócz testów wiedzy zawodnicy rywalizowali ze sobą w anglojęzycznej grze zarządzając bankiem. W olimpiadzie wzięło udział 659 szkół ponadgimnazjalnych i 13880 uczniów z kraju. Sukcesem było dostanie się do ścisłej grupy uczniów z całej Polski.

Paweł znalazł się wśród 64 zawodników finału. Tytuł finalisty tejże olimpiady daje mu ogromny prestiż, a przede wszystkim zwolnienie z egzaminu zawodowego w części pisemnej (100% na dyplomie) oraz zapewnia mu roczną ocenę celującą z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.

Dodatkowo laureaci i finaliści „Olimpiady Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji” mogą być zwolnieni w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni. Opiekunem merytorycznym Pawła jest p. Marta Milewska.

Gratulujemy!!!

__________________________________

 

Wspólnie zbudowali samochód!

 

14 grudnia 2011 uczniowie klasy 3i i 4i (technikum informatycznego) uczestniczyli w zajęciach w wileńskiej szkole komputerowej NKKM. Uczniowie wraz z kolegami litewskimi na zajęciach z grafiki 3D zbudowali samochód osobowy. Językiem wykładowym był j. angielski.

 

Opr. Tadeusz Kaleta

czytaj więcej

___________________________________________________________

 

VI Gala Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS 2011

 

Najbardziej przedsiębiorczy nauczyciele oraz najlepsze zespoły uczniowskie, uczestniczący w programach edukacyjnych NBP, odebrali w Warszawie nagrody za całoroczną pracę edukacyjną z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

 

Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w piątek 18 listopada w warszawskim Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza. Jej bohaterami byli nauczyciele i uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W uroczystości uczestniczyli także przedstawicie NBP, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a także dyrektorzy nagradzanych szkół i przedstawicie władz samorządowych z regionów, w których działają „przedsiębiorcze” szkoły.

 

W tegorocznej edycji Klubu Impuls w rankingu wojewódzkim wśród nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w województwie warmińsko-mazurskim Najlepszym Nauczycielem Przedsiębiorczości 2011 została nauczycielka naszej szkoły pani Marta Milewska.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

__________________________________

 

Europejski Dzień Promocji Przedsiębiorczości Młodych w Olsztynie

 

12 października 2011 roku młodzież (36 osób) naszej szkoły wraz z opiekunami panią Martą Milewską i panią Julitą Koronkiewicz wzięła udział w Europejskich Dniach Promocji Przedsiębiorczości Młodych w Olsztynie. Uczniowie mieli szansę uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Pracy, Edukacji i Kariery oraz międzynarodowej konferencji – „Młodość i Przedsiębiorczość – kapitał na sukces”. Na targach pracy można było spotkać wystawców z wielu krajów UE między innymi Holendrów, Niemców, Duńczyków i Szwedów. Uczniowie zostali także zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie „Czy nadaję się na przedsiębiorcę?”.  Kilkoro uczniów dokonało zgłoszenia gotowości podjęcia pracy za granicą po zakończeniu cyklu kształcenia. Powodzenia!

 

 

 

__________________________________

 

Zestaw interaktywny do nauki podstaw przedsiębiorczości ufundowała Fundacja Narodowego Banku Polskiego

 

Fundacja Narodowego Banku Polskiego ufundowała 100 zestawów interaktywnych do nauki podstaw przedsiębiorczości dla stu szkół ponadgimnazjalnych. W nowoczesny sprzęt składający się z tablicy interaktywnej i projektora zostały wyposażone placówki z pięciu województw o najniższym w Polsce średnim PKB.

 

 

Interaktywny sprzęt audiowizualny, jaki otrzymały szkoły z woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, to duża pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, ułatwiająca przyswajanie wiedzy przez uczniów. Dzięki niej lekcje staną się ciekawsze i bardziej atrakcyjne.

 

Celem programu realizowanego przez Fundację NBP jest wsparcie szkół, które najbardziej takiej pomocy potrzebują. Dlatego też o wytypowanie placówek uczestniczących w programie poprosiliśmy Kuratoria Oświaty z pięciu województw tzw. Ściany Wschodniej, o najniższym średnim Produkcie Krajowym Brutto – mówi Prezes Fundacji Narodowego Banku Polskiego, Eryk Pyra. – Z informacji, jakie zebraliśmy w szkołach, wynika, iż zestawy interaktywne są bardzo potrzebne nauczycielom i uczniom, lecz skromne możliwości finansowe placówek oświatowych często nie pozwalały dotychczas na ich zakup. Dla wielu szkół ponadgimnazjalnych tablica interaktywna do nauki przedsiębiorczości to cenny nabytek, w znaczący sposób ułatwiający pracę dydaktyczną.

 

Tablica interaktywna umożliwia wykorzystywanie podczas zajęć lekcyjnych internetu i  programów multimedialnych, wyświetlanie filmów dydaktycznych, jak również tworzenie indywidualnych lekcji i ich prezentacji. Oprogramowanie tablicy zawiera aplikacje i narzędzia do prezentacji materiału edukacyjnego w sposób nowoczesny, ciekawy, i interaktywny. Ponadto nauczyciel ma lepszy kontakt z klasą, ponieważ podczas zajęć stoi przy tablicy interaktywnej, a nie przy komputerze.

 

Fundacja Narodowego Banku Polskiego zapewnia wszystkim szkołom bezpłatny montaż i konfigurację zestawu oraz szkolenie dla nauczycieli obsługujących sprzęt oraz licencje do korzystania z dostarczonego oprogramowania. Ponadto każda z wytypowanych przez Kuratoria Oświaty szkół otrzyma nieodpłatnie od Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego komputerowy program „Lekcja ekonomii”.

__________________________________

 

„Obudźcie się!!!”

 

Pod takim właśnie tytułem szykuje się przedstawienie, które zostanie wystawione  7.06.2011 w Zespole Szkół nr 5, na które już teraz serdecznie zapraszamy.   Przygotowuje je młodzież z grupy teatralnej „Słowo-gest-muzyka” w ramach II Festiwalu Polskiej Sceny. O czym młodzi aktorzy tym razem chcą opowiedzieć? Nie będzie to na pewno komedia, a tym bardziej kabaret ale … możecie być pewni, że nie zabraknie śmiechu, groteskowego śmiechu bo jak inaczej śmiać się ze swoich i swoich kolegów słabostek, przywar.

 

Przestawienie to opowieść o grupie młodych ludzi, którym najpierw nic się nie chce. Jak się później okazuje wśród nich są na całe szczęście tacy, którym jednak nudzi się nieróbstwo i chcą działać, chcą nadać swemu życiu jakiś sens. Klatka schodowa, gry komputerowe to nie jest to co ich pociąga i zarażają swoją pasją innych.

__________________________________

 

 

II POWIATOWY KONKURSU MULTIMEDIALNY

W teatrze codzienności – młodzież i jej poszukiwania
sensu życia

ROZSTRZYGNIĘTY!

 

Konkurs zamknięty, prace ocenione, nagrody rozdane! Tegoroczna edycja konkursu, zorganizowanego w ramach II Festiwalu Polskiej Sceny: Młodzi w teatrze codzienności, ujawniła  potencjał twórczy młodzieży i jej nieograniczone możliwości wznoszenia się na wyżyny wyobraźni. Humor, absurd, przerysowanie, a z drugiej strony głęboka autorefleksja i zmysł obserwacyjny – to atuty laureatów konkursu. Doceniliśmy oryginalność i kreatywność w podejściu do tematu, walory artystyczne prac oraz umiejętność posługiwania się technikami informatycznymi. Oto nazwiska laureatów:

 

W KATEGORII: FILM

> I miejsce – Monika Wierzbicka, Monika Woźnicka, Marta Stankiewicz (ZS nr 5)

> II miejsce – Alicja Chodnicka, Edyta Kozikowska, Michał Tarajda (ZS nr 2)

> III miejsce – Sebastian Kierklo (ZS nr 5)

> wyróżnienie – Monika Pietruszewska, Paulina Mrozowska, Kaja Wawrzyn (ZS nr 5)

> wyróżnienie organizatora – Kacper Konarski

> wyróżnienie organizatora – Piotr Górecki, Elżbieta Gliniak, Julia Chojnowska (ZS nr 5)

 

W KATEGORII: KOMIKS

> I, II, III miejsce – nie przyznano

> wyróżnienie – Irena Dembowska, Marzena Sekścińska (ZS nr 5)

> wyróżnienie organizatora – Anita Zambrowska, Angelika Suchocka, Anna Stramowska (ZS nr 5)

 

Koordynatorzy konkursu: Iwona Możejko, Urszula Michalak i Agnieszka Strzała

__________________________________

 

Spotkanie w Rygiškių Jono gimnazjum.

 

W dniu 13 stycznia 2010 uczniowie naszej szkoły Krzysztof Gołąbek, Krzysztof Jarosz i Mateusz Wiszniewski na zaproszenie uczniów z Marijampola uczestniczyli w zajęciach w tamtejszym gimnazjum. Na lekcji języka angielskiego w marijampolskim gimnazjum opowiadali o naszej szkole, o polskim systemie oświaty. Rówieśnicy z Litwy byli żywo zainteresowani systemem nauki w Zespole Szkół nr 5, kierunkami kształcenia, przedmiotami. Polscy uczniowie odpowiadali na pytania. Po lekcji Litwini pokazali naszym uczniom swoją szkołę. Poniżej zamieszczono film ze spotkania.

 

 

__________________________________

 

WIZYTA ROBOCZA W MARIJAMPOLE (Litwa)

 

W dniu 2 grudnia 2009 r. dyrektor Kazimierz Czepułkowski i Tadeusz Kaleta przebywali w Marijampole na Litwie z wizytą roboczą mającą na celu nawiązanie współpracy z tamtejszym gimnazjum „Rygiszkiu Jono Gimnazija”. Ustalono płaszczyzny współpracy, kalendarz spotkań przygotowawczych.

Postanowiono przygotować wspólny projekt transgraniczny finansowany ze środków unijnych. Gospodarze pokazali delegacji swoją szkołę.

 

 

Więcej zdjęć ze spotkania <–kliknij

__________________________________

 

„Obudźcie się!!!”

 

Pod takim właśnie tytułem szykuje się przedstawienie, które zostanie wystawione  7.06.2011 w Zespole Szkół nr 5, na które już teraz serdecznie zapraszamy.   Przygotowuje je młodzież z grupy teatralnej „Słowo-gest-muzyka” w ramach II Festiwalu Polskiej Sceny. O czym młodzi aktorzy tym razem chcą opowiedzieć? Nie będzie to na pewno komedia, a tym bardziej kabaret ale … możecie być pewni, że nie zabraknie śmiechu, groteskowego śmiechu bo jak inaczej śmiać się ze swoich i swoich kolegów słabostek, przywar.

 

Przestawienie to opowieść o grupie młodych ludzi, którym najpierw nic się nie chce. Jak się później okazuje wśród nich są na całe szczęście tacy, którym jednak nudzi się nieróbstwo i chcą działać, chcą nadać swemu życiu jakiś sens. Klatka schodowa, gry komputerowe to nie jest to co ich pociąga i zarażają swoją pasją innych.

 

…Ja mówię przestań się bać nie chowaj głowy w piach żyj, bo życie to najlepsze, co mogłeś dostać…
Ja mówię, ja mówię przestań się bać,
nie chowaj głowy w piach żyj, bo życie to najlepsze, co mogłeś dostać.
Przestań gdybać,
a zacznij czerpać,
z życia to co najlepsze zamiast je olewać…

GrubSon „Przestań się bać”

 

Chciałoby się krzyknąć hura!!

 

Szkoda tylko, że nie wszyscy wybierają drogę działania, rozwoju, realizacji swoich marzeń! Szkoda, że drogi niektórych młodych ludzi prowadzą do nicości i samozagłady. Chociaż tam gdzieś w tunelu można dostrzec światełko nadziei. To właśnie światełko jest puento przedstawienia.

 

Przedstawienie jest przygotowywane w ramach grantu „To lubię…” z funduszy Starostwa Powiatu Ełckiego.

__________________________________

 

Kolejne sukcesy „ekonomiaka”

 

Marek Małkowski uczeń IVE2 ZS nr 5 w Ełku został finalistą XVI Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Finały odbyły się w Szczecinku 15 i 16 kwietnia 2011r. Jako finalista jest zwolniony z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W XVI edycji TWiUH-M brało udział 2570 uczniów z 90 szkół. W zawodach okręgowych uczestniczyło 370 uczniów z 86 szkół, a do finałów wytypowano 62 uczniów z całej Polski.

 

18 kwietnia 2011 roku w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełku zostały wręczone dyplomy i nagrody 3 laureatom i 10 wyróżnionym uczestnikom Konkursu Wiedzy Ekonomicznej „Młody Menedżer 2011”. II i III miejsce należało do naszej szkoły. II miejsce – Marta Stankiewicz IIIE2, III miejsce – Elżbieta Gliniak IIIE2. Wyróżnieni: Hubert Pawlik IIIE1, Karolina Krajewska IVE1, Magda Sztachelska IIIE2. Do Turnieju i Konkursu uczniów przygotowywała Amelia Malinowska.

__________________________________

 

Konkurs „Dwa kółka – klucz do przygody” Edycja jesienna rozstrzygnięty

 

29 listopada 2010 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku rozdano nagrody laureatom konkursu „Dwa kółka – klucz do przygody” (edycja jesienna).  I miejsce w konkursie zajęły uczennice naszej szkoły – Anna Stramowska, Anna Renowicka z klasy 1E. Laureatki przygotowała p. Ewa Kamińska – serdecznie gratulujemy.
Zwycięska prezentację –> WYCIECZKA ROWEROWA 2010 <– kliknij, aby obejrzeć

__________________________________

 

Jubileuszowa piąta Gala Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS 2010

 

Najlepsi nauczyciele i zespoły młodzieżowe działający w Klubach Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS zostali nagrodzeni podczas Gali IMPULS 2010, która odbyła się 5 listopada 2010 r. w Warszawie.

 

Klub Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS powstał w 2006 roku z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Obecnie do Klubu należy ponad 1000 nauczycieli propagujących wiedzę ekonomiczną wśród młodzieży szkolnej.

 

Klub ma charakter otwarty, może do niego przystąpić każdy nauczyciel szkoły gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej, który aktywnie uczestniczy w projektach edukacyjnych Narodowego Banku Polskiego oraz w projektach, które bank wspiera i promuje ze względu na ich wartość merytoryczną w zakresie edukacji ekonomicznej. Członkostwo w Klubie IMPULS oraz korzystanie z oferty Klubu IMPULS jest bezpłatne.

 

Więcej informacji oraz film z uroczystości znajdziesz klikając poniżej:

 

http://www.nbpnews.pl/pl/video/gala-impuls-5-edycja-5-11-2010

 

__________________________________

 

„Jest milion powodów by podrożować”

 

W Zespole Szkół nr 5 w Ełku „Ekonomiak” po raz drugi, odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny „Palcem po mapie”, pod hasłem: „jest milion powodów by podróżować”, organizowany przez nauczyciela geografii – Ewę Kamińską. Konkurs ten cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów „Ekonomiaka”. Głównymi celami konkursu są:

 

– Rozbudzanie zainteresowań geograficznych wśród uczniów.

– Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.

– Kształtowanie umiejętności interpretowania, wnioskowania, analizowania faktów i wyników przedstawionych w różnych formach ( tabele, wykresy, mapy, diagramy, ilustracje), umiejscowienia obiektu geograficznego na mapie.

– Dostrzeganie prawidłowości, zjawisk przyczynowo – skutkowych.

 

Miejsca finałowe przyznano dla:

  1. Dobrenko Iwona – klasa 2E1  (36/50 punktów)
  2. Małkowski Marek – klasa 2E2  (34/50 punktów)

III. Winikajtys Krzysztof – klasa 1E1 (31/50 punktów)

 

 

Nagrody w Konkursie ufundowali:

> Salon Fryzjersko – Kosmetyczny ATENA ( manicure i strzyżenie – I miejsce)

> Kino Polonia ( 2 bilety na dowolny seans – II miejsce)

> Wydawnictwo Szkolne PWN (atlasy geograficzne, ksiązki popularnonaukowe)

> Wydawnictwo Nowa Era (książki)

> Salon telefonii komórkowej Era (długopisy, kalendarz)

> Rada Rodziców przy ZS nr 5 w Ełku (kubki z logiem Konkursu, linijki jako nagrody pocieszenia)

 

Serdeczne podziękowania dla wyżej wymieniony sponsorów.

 

Zobacz także:

 

Sprawozdanie z I Szkolnego Konkursu „Palcem po mapie” <– kliknij, aby pobrać

Regulamin Konkursu „Palcem po mapie” <– kliknij, aby pobrać

__________________________________

 

Konkurs „Młody Menedżer 2010” rozstrzygnięty

 

16 lutego 2010r. odbył się Konkurs Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej „Młody Menadżer 2010” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filia w Ełku.

 

W konkursie wzięło udział  170 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Ełku, Grajewa, Suwałk, Augustowa i Goniądza.

 

W wyniku zmagań, wyłoniono 3 laureatów:

– I miejsce Daniel Krasiński – ZS nr 2 w Grajewie

– II miejsce Emilia Sulżycka – ZS nr 5 w Ełku

– III miejsce Katarzyna Dzwonkowska – ZS nr 5 w Ełku

 

Wyróżnienie przyznano 8 uczestnikom, spośród których 3 trafiły do uczniów ZS nr 5 w Ełku tj. Marka Małkowskiego, Beaty Sosnowskiej oraz Karoliny Krajewskiej.

 

Pytania konkursowe były trudne i wykraczały poza program nauczania. Ekonomiak jako jedyna szkoła w Ełku zdobyła 2 laureatów i 3 wyróżnienia, pozostałe wyróżnienia zdobyli uczniowie z Suwałk i Grajewa. Nagrodą za zajęcie II i III miejsca jest obniżenie czesnego za I rok studiów na kierunku zarządzanie w WSFiZ w Białymstoku Filia w Ełku. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe.

 

Nasza szkoła wypadła w tym konkursie tradycyjnie dobrze – mówi Amelia Malinowska, która przygotowywała uczniów. W ubiegłym roku zdobyliśmy 1 i 2 miejsce oraz 4 wyróżnienia.

 

 

__________________________________

 

Laureatka z „Ekonomiaka”

 

 

Iwona Dobrenko, uczennica Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku została laureatką XII Konkursu Wiedzy o Ekonomii i Gospodarce organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

9 grudnia 2009 r. w Konkursie w Toruniu startowało 243 uczniów z 27 szkół. Jury wyłoniło 10 laureatów, którzy uczą się w 7 szkołach ponadgimnazjalnych. Zwycięzca Konkursu otrzymał telewizor plazmowy, a pozostała dziewiątka cenne nagrody książkowe. Iwona zajęła 6 miejsce. Na drugi rok Iwona ma szansę zdobyć I miejsce, mówi nauczycielka Amelia Malinowska, która przygotowała uczennice do Konkursu. Iwona jest w III klasie Techniku Ekonomicznego i może startować jeszcze za rok. Wręczenie nagród odbyło się 20 stycznia 2010r. w Toruniu  w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika z udziałem wszystkich pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.

 

__________________________________

 

Wizyta w Kaliningradzie

Delegacja Samorządu naszej szkoły odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Kalinigradzie. Samorządowcy Autonomicznej Szkoły Średniej nr 12 przywitali nas chlebem i solą.

Zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy warunki pracy samorządu kalinigradzkiej szkoły. Po obiedzie nasi nowi rosyjscy koledzy pokazali nam swoje miasto. W ostatnim dniu pobytu w Obwodzie Kaliningradzkim byliśmy nad morzem w kurorcie Svietlogorsk.

Powrót do Polski był koszmarny – czekaliśmy na granicy 10 godzin! …ale było warto – nawiązaliśmy nowe kontakty, poznaliśmy warunki nauki uczniów i pracę samorządowców szkoły, która ma być naszym partnerem w przygotowywanym przez nas kolejnym projekcie.

Opr. Tadeusz Kaleta

czytaj więcej

___________________________________________________________

Szkoła wieczorową porą…

 

Pierwszy wieczór filmowy już za nami! Październikowe spotkanie szkolnych filmożerców odbyło się pod znakiem niegasnącej gwiazdy Brada Pitta. Aktor w nietypowych dla siebie rolach nie-amantów nawet jeżeli kogoś (czytaj: żeńską część publiczności) nie zachwycił (wszak to już nie ten młodziutki Tristan z „Wichrów namiętności”), to na pewno zadziwił doskonałym kunsztem aktorskim, ciągle – aż dziw – nienagrodzonym Oscarem. Zarówno w pierwszej – dramatycznej odsłonie (Richard Jones w filmie „Babel”), jak i drugiej – groteskowej, przerysowanej (porucznik Aldo Raine w „Bękartach wojny”) Pitt prezentował się znakomicie.

czytaj więcej

___________________________________________________________

 

W szkole realizowany jest projekt „Szkoła na miarę XXI wieku – nowoczesne pracownie zawodowe w Powiecie Ełckim” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.
___________________________________________________________

„STARTER – MŁODZI W BIZNESIE”

W roku szkolnym 2011/12 nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Starter -młodzi w biznesie”.

Projekt został stworzony dla uczniów i studentów zainteresowanych nabyciem wiedzy dotyczącej przedsiębiorczości. Umiejętności zdobyte w trakcie jego realizacji przyczynić się mogą do skutecznego zaistnienia uczestników na rynku pracy. Głównym założeniem projektu jest bowiem aktywne zdobywanie kompetencji, które w niedalekiej przyszłości mogą zostać wykorzystane w pracy zawodowej.

 

 

czytaj więcej___________________________________________________________

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Z przyjemnością informujemy, iż w roku szkolnym 2011/2012 w naszej szkole realizowany jest projekt „Akademia kompetencji kluczowych – program rozwoju uczniów szkół ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej”.

W ramach projektu uczniowie klas I-III mają możliwość rozwijania swoich kompetencji kluczowych w dziedzinie języków obcych, umiejętności komputerowych i przedsiębiorczości.

W szkole realizowane są trzy rodzaje zajęć: zajęcia z języka angielskiego; zajęcia komputerowe ECDL oraz zajęcia z podstaw przedsiębiorczości.

Każdy z uczniów biorących udział w projekcie otrzymał bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych. Dla uczniów, którzy ukończą udział w zajęciach przewidziane są nagrody rzeczowe!

czytaj więcej

___________________________________________________________

 

SZCZĘŚLIWA JEDENASTKA

 

Jedenastu uczniów Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku zakwalifikowało się do eliminacji okręgowych VI edycji olimpiady przedsiębiorczości. W tym roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży – do eliminacji szkolnych zgłoszono blisko 21,5 tys. uczniów z 1116 szkół ponadgimnazjalnych. Jest o co walczyć – na 25 laureatów olimpiady czekają specjalne uprawnienia w postępowaniach kwalifikacyjnych na studia na najlepszych polskich uczelniach ekonomicznych oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Ponadto dla dziesięciorga najlepszych ufundowane zostaną stypendia w wysokości 5 tys. złotych. Szkoły, z których wywodzić się będą laureaci, zostaną uhonorowane zestawami publikacji przygotowujących do kolejnych edycji zawodów. Serdecznie gratulujemy uczniom Zespołu Szkół nr 5 i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach olimpiady.

 

Źródło: http://www.powiat.elk.pl

___________________________________________________________

 

Zajęcia komputerowe NKKM w Wilnie (Litwa)

 

13 października grupa uczniów z klasy 3 i 4 Technikum Informatycznego wzięła udział w popołudniowych zajęciach komputerowych w „Natalija Kazakowa Komputeriu Mokykla” w Wilnie. Wraz z litewskimi kolegami konfigurowali program pocztowy, ustawienia sieciowe i testowali łącza. Na zakończenie zajęć Pani Natalia Kazakova (dyrektor szkoły) zaprosiła wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w graficznym konkursie „Ziemos fantazija” (http://kaledos.nkkm.lt).

Przed południem zwiedzaliśmy wileńską starówkę w tym wileński uniwersytet.

Opr. Tadeusz Kaleta
Foto. Wojciech Wawrzyńczak, Tadeusz Kaleta

 

Obejrzyj zdjęcia z pobytu >> WILNO << kliknij

___________________________________________________________

 

Teatr szkolny rozwija i … bawi

 

Grupa teatralna „Słowo – gest – muzyka” przyciągnęła w tym roku wiele młodzieży. Szkoda tylko, że dziewczęta tutaj znacznie dominują ilościowo. Panowie, nie macie ochoty trochę się rozwinąć, nie interesuje Was teatr? Zapraszamy, te zajęcia też są dla takich jak Wy!

 

W przypadku licznej grupy przygotowywanie dwóch spektakli jednocześnie okazało się jedynym dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu każdy dostał znaczącą rolę – nikt nie grał przysłowiowego drzewa. Jedyny minus to to, że próby rozciągnęły się w czasie, zamiast miesiąca czy dwóch trwały cztery, pięć  miesięcy z przerwami. Na warsztat wzięliśmy  „Kopciucha” J. Głowackiego oraz „Igraszki z diabłem” czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy.

czytaj więcej

___________________________________________________________

 

„ATRAKCYJNA SZKOŁA ZAWODOWA”

 

W roku szkolnym 2009/2010 nasza szkoła brała udział w projekcie „ATRAKCYJNA SZKOŁA ZAWODOWA”, który realizowany jest przez Powiat Ełcki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.2  podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego.

 

 

Głównym celem projektu był rozwój kompetencji kluczowych w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, języków obcych lub przedsiębiorczości oraz umiejętności informatycznych na poziomie wymaganym przez ECDL u uczniów szkół zawodowych województwa warmińsko – mazurskiego.

czytaj więcej

___________________________________________________________

 

Warto być aktorem

Grupa teatralna „Słowo – gest – muzyka”,  działająca przy Zespole Szkół nr 5 w Ełku, zakończyła właśnie realizację grantu edukacyjnego „To lubię…” finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Ełku.

– Kwiecień i maj były dla nas okresem wzmożonej pracy – powiedziała opiekunka grupy Pani Urszula Michalak – zaplanowane przedstawienia wystawialiśmy właściwie dzień po dniu. Trzeba było dobrze rozplanować próby by jak najlepiej przygotować  występy.

Wysiłek się opłacił. Młodzież pokazała przedstawienie „Przyjaciele” w Domu Biskupim w Ełku oraz „Smery” w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ełku i poprowadziła warsztaty dla dzieci.

Spektakl „Przyjaciele” młodzi aktorzy pokazali w ramach czuwania modlitewnego młodzieży rejonu ełckiego. Można je byłoby zatytułować „Być czy mieć?”, „Szczęścia nie da się kupić” czy „Nie jesteś sam”. Każdy z nich jest jak najbardziej adekwatny do treści zawartych w przedstawieniu.  Na świecie nie jesteśmy sami, mamy przyjaciół, na których na całe szczęście możemy liczyć. Mamy także swoje marzenia. Jedni starają się je  spełniać inni… zostawiają je tylko w formie pragnień. Ale nie można zapomnieć, że gdzieś jest granica dążenia do celu. Każdy powinien ją sobie wyznaczyć. Osiągać cel ale nie kosztem innych, bliskich czy dalekich sobie ludzi. Nie możemy też zapomnieć, że mamy przyjaciół, powinniśmy być dla nich i z nimi. Takie myśli młodzi aktorzy zawarli w spektaklu opartym głównie na książce „I diabeł ubiera się u Prady”. Wykorzystano także wiele fajnych piosenek jak chociażby „Psalm z bukietem konwalii” , „Będzie to co musi być” czy „To cała prawda”., które zaśpiewała młodzież z grupy teatralnej oraz ze Scholi Parafialnej z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Oddział w Ełku.

Zupełnie inny charakter miało drugie przedstawienie pt. „Smerfy” pokazane dzieciom w wieku przedszkolnym w ramach „Uniwersytetu Małolata”. „…Młodzi aktorzy w aktywny sposób włączyli się w organizację zajęć z zakresu „szkoły teatralnej” (w dniu 10 maja 2008 r.) wystawiając na terenie Poradni przedstawienie dla dzieci oraz przeprowadzając dla maluchów warsztaty teatralne. Obie formy zostały entuzjastycznie przyjęte przez dzieci oraz ich rodziców. Członkowie grupy nawiązali bardzo dobry kontakt z maluchami; ich gra aktorska oraz zabawy wzbudziły uśmiech na twarzach małych studentów oraz przybliżyły im rolę i zadania aktorów….” (fragmenty podziękowania przygotowanego przez Dyrekcję Poradni Panią M. Włodkowską).

Zapewniam, że wszyscy się świetnie bawili, nie tylko maluchy ale także aktorzy. Dziękujemy za wypożyczenie strojów z ECK-u.

Oprac. Urszula Michalak, opiekun grupy „Słowo –gest – muzyka”

UWAGA!!! Zdjęcia grupy teatralnej znajdują się w szkolnej fotogalerii >> AKTORZY << kliknij


Razem zbudują polsko-litewski słownik

20 maja 2009 roku ruszył projekt budowy słownika polsko-litewskiego na platformie Wikisłownika we współpracy z partnerem litewskim (NKKM w Wilnie).

Partnerem ze strony polskiej i pomysłodawcami są profesorowie:

Izabella Chrostowska,

Tadeusz Kaleta

Wojciech Wawrzyńczak

Partnerem ze strony litewskiej jest profesor Vitautas Semanovicius z Nataljos Kazakovos Kompiuteriu Mokykla w Wilnie.

W ramach projektu w dniach 21-22 maja zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu edycji i organizacji Wikisłownika dla uczniów dwóch klas informatycznych naszej szkoły i dalej szkoły partnerskiej w Wilnie. Projekt jest planowany jako długoterminowy i ma być kontynuowany po wakacjach.

następna
Skip to content