Napisali o nas

INFORMACJE ROK SZKOLNY 2015/2016

Sukces uczniów ,,ekonomiaka”

16 marca 2016 br., na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia tytułów laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu o Ekonomii i Gospodarce.

Wśród nagrodzonych znalazło się 3 uczniów z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku, są to: Daniel Złotocha, Kamila Gryczkowska, Katarzyna Renkiewicz.

W tegorocznej edycji turnieju startowało około 200 uczniów z całej Polski, a dziesięciu najlepszych otrzymało tytuł laureatów upoważniający do wstępu na uczelnię bez postępowania klasyfikacyjnego.

Dzień później odbył się konkurs wiedzy ekonomicznej „Młody Menedżer 2016”. O ten tytuł rywalizowało 123 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Wśród laureatów ponownie znaleźli się uczniowie popularnego ,,ekonomiaka”, zajmując odpowiednio II miejsce – Katarzyna Renkiewicz  oraz III miejsce – Urszula Gutowska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

źródło: powiat.elk.pl
opublikowano:24.03.2016 r.

>>>

Indeksy dla uczniów „Ekonomiaka”

10 i 11 grudnia 2015 r. odbyła się już XVIII edycja Konkursu o Ekonomii i Gospodarce.

W tegorocznym turnieju startowało około 200 uczniów z całej Polski. Nagrodą było 10 tytułów laureata, który upoważnia do wstępu na uczelnię bez postępowania klasyfikacyjnego. Tytuł laureata otrzymało 3 uczniów z ZS nr 5 w Ełku, są to:

  1. Daniel Złotocha – II E
  2. Kamila Gryczkowska – II E
  3. Katarzyna Renkiewicz – IV E

Uczniowie Kamila i Daniel są dopiero uczniami drugiej klasy, ale indeksy będą na nich czekać i będą mogli z nich w przyszłości skorzystać na studiach ekonomicznych w Toruniu – mówi wychowawczyni Amelia Malinowska, która przygotowywała uczniów do Konkursu.

Wszystkim uczniom gratulujemy!

źródło: powiat.elk.pl
opublikowano: 30.12. 2015 r.

>>>

„E-urząd” i współpraca uczniów z zagranicznymi firmami

(…)

Starostwo Powiatowe będzie realizowało też projekt „Rozpocznij Karierę od Szkoły”. Wezmą w nim udział uczniowie Zespół Szkół nr 5 w Ełku. Program zakłada trzyletnią współpracę z Niemcami, Finlandią, Grecją, Włochami i Irlandią.

– Chcemy by nasza młodzież zobaczyła jak funkcjonują zakłady pracy w innych państwach – dodaje Chojnowski.

Program jest w całości finansowany z programu „Erasmus+”. Jego koszt to około 130 tysięcy złotych.

źródło: Radio 5 Ełk
opublikowano: 26.11.2015r.

>>>

Uczniowie z Ełku walczą dalej!

Znane są wyniki szkolnych eliminacji VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.  W drugim etapie największego w Polsce turnieju wiedzy logistycznej znalazło się 588 uczniów – wśród nich 5 uczniów z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną oraz promowanie utalentowanych uczniów wśród potencjalnych pracodawców.

W październikowym, pierwszym etapie olimpiady wzięło udział 7127 uczniów. W zawodach drugiego stopnia weźmie udział 588 olimpijczyków. Są wśród nich Paweł Cichocki, Michał Dziedzic, Szymon Lipiniuk, Łukasz Makowski i Mateusz Wiński – podopieczni Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

Uczniowie, którzy najlepiej poradzą sobie z zestawem 25 pytań wielokrotnego wyboru, zakwalifikują się do finału, który odbędzie się tradycyjnie w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 4 marca 2016 r. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 15 kwietnia 2016 r.

Zakwalifikowanym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

źródło: powiat.elk.pl
opublikowano: 16.11. 2015 r.


INFORMACJE ROK SZKOLNY 2014/2015

Okres przedświąteczny na sportowo

II Świąteczny Międzynarodowy Turniej Siatkówki Drużyn Mieszanych ,,Ełk-Olecko Christmas 2014” odbędzie się w dniach 9-10 grudnia na hali widowiskowo-sportowej „Lega” w Olecku.

W turnieju oprócz organizatora Zespołu Szkół nr 5 w Ełku, wystąpią również gospodarze Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Olecku oraz goście z Rosji, Łotwy, Litwy oraz Estonii. Zawody rozgrywane będą systemem pucharowym, a drużyny składać się będą z 3 dziewcząt i 3 chłopców.

Zamiarem organizatorów jest zorganizowanie spotkania młodzieży szkół polskich w międzynarodowej grupie, nie tylko porównanie swoich umiejętności siatkarskich, ale również dobra zabawa w atmosferze zbliżających się świąt.

Turniej realizuje ,,Priorytety Współpracy Zagranicznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego” w zakresie rozwoju bezpośrednich kontaktów między społecznościami regionów partnerskich, promocji regionu oraz wspieraniu przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi wszelkich form turystyki krajowej i międzynarodowej.

Szczegółowe informacje na temat turnieju znajdują się na stronie internetowej.

źródło: powiat.elk.pl

______________________________

INFORMACJE ROK SZKOLNY 2013/2014 i wcześniejsze

Media o podjęciu współpracy przez Zespół Szkół nr 5 i Uniwersytet w Pskowie:

Radio 5 – http://www.radio5.com.pl/index.php?id=1&ia=52877
Radio Olsztyn – http://ro.com.pl/umowa-o-wspolpracy-szkoly-w-elku-z-collegem-w-psko wie/01110440
Powiat Ełcki – http://www.powiat.elk.pl/2014/02/umowa-o-wspolpracy-z-uniwersytetem-w-pskowie/
Uniwersytet Psków –http://pkse.pskgu.ru/page/0735ABFAD5270BC9B7B15324B9C7914C

__________________________________

 

Łotysze najlepsi

 

Rozegrany w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Ełku I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Drużyn Mieszanych Szkół Średnich wygrał zespół z Łotwy. Kibice siatkówki mieli dwudniowe święto. ZS nr 5 w Ełku zorganizował tę sportową imprezę wspólnie z LO nr 1 i Zespołem Szkół nr 6. Zawody się udały, a organizatorzy myślą o następnej edycji.

 

To międzynarodowe święto siatkówki przyciągnęło wielu kibiców do hali sportowej przy LO nr 1 im. Stefana Żeromskiego. Organizatorzy zaprosili do Ełku reprezentacje szkół średnich z Rosji, Łotwy, Litwy i kilku ełckich szkół.

 

— Naszym zamiarem było spotkanie młodzieży szkół ełckich w międzynarodowej grupie, nie tylko porównanie swoich umiejętności siatkarskich, ale również dobra zabawa w atmosferze zbliżających się świąt — mówi organizatorzy turnieju.

 

Osiem 6-osobowych zespołów grały w dwóch grupach systemem pucharowym. Drużyny były mieszane: trzy dziewczęta i trzech chłopców.

 

Bezkonkurencyjni okazała się reprezentacja łotewskiego technikum z Daugavpils.

— Na parkiecie reprezentowali się najlepiej — mówi Dawid Kawecki, który kibicował drużynie LO nr 1. — Szybko pokazali, że będą w Ełku walczyć o najwyższe miejsce na podium. W pierwszym meczu turnieju nie dali większych szans zespołowi z LO nr 1.

 

To była pierwsza tego typu impreza sportowa w Ełku. Mieszane drużyny, zagraniczna obsada zawodów miały przyczynić się do integracji młodzieży z Ełku z uczniami szkół średnich z krajów, z którymi sąsiadujemy bądź tych, które położone są blisko granic Polski.

 

Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar, a najlepsi także nagrody. Ich fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Ełku. Starosta ełcki Krzysztof Piłat otworzył zawody, gdyż sprawował patronat honorowy nad turniejem.

 

Klasyfikacja końcowa turnieju:

  1. Daugavpils Valsts tehnikums — Daugavpils — (Łotwa)
  2. МАОУ СОШ № 12 — Kaliningrad (Rosja)
  3. Zespół Szkół nr 6 — Ełk
  4. Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos — Wilno — (Litwa)
  5. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Ełku
  6. Zespół Szkół nr 5 — Ełk
  7. Zespół Szkół nr 2 — Ełk
  8. Zespół Szkół nr 1 — Ełk

kw

źródło: Rozmaitości Ełckie

 

Obejrzyj galerię –> Łotysze najlepsi <– kliknij

__________________________________

 

Zwyciężyli goście z Daugavpils

 

Zawodnicy z łotewskiego Daugavpils bezkonkurencyjni podczas 1. Międzynarodowego Świątecznego Turnieju Siatkówki Drużyn Mieszanych. Dwudniowe rozgrywki odbywały się w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku. Drugie miejsce zajęła drużyna z Kaliningradu, a trzecie uczniowie z Zespołu Szkół nr 6. W sumie startowało 8 drużyn. Jak powiedział Radiu 5 Juliusz Tyszkowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 5 i współorganizator zawodów, nikogo nie dziwią wysokie miejsca na podium gości z za granicy. Sukces, uczniowie zawdzięczają treningom w ramach organizowanych w szkołach tzw. SKS. Międzynarodowy Świąteczny Turniej Siatkówki Drużyn Mieszanych to pierwsza taka inicjatywa w Ełku. Jak dodaje Tyszkowski, jego celem jest m.in. integracja polskich uczniów z kolegami zza wschodniej granicy. Patronat honorowy nad imprezą sprawował starosta ełcki Krzysztof Piłat.

 

źródło: Radio 5 Ełk

__________________________________

 

Świątecznie przy siatce

 

Starosta Krzysztof Piłat uroczyście otworzył Międzynarodowy Świąteczny Turniej Siatkówki Drużyn Mieszanych. W sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku rywalizuje 8 drużyn, w tym 3 z zagranicy. Uczestnicy grają systemem „każdy z każdym”. Zwycięzców poznamy w czwartek 19 grudnia.

 

W rozgrywkach biorą udział reprezentacje partnerskich szkół średnich ełckiego „ekonomiaka”. Stąd w Ełku możemy oglądać zawodników z Kaliningradu (Rosja), Daugavpils (Łotwa) i z Wilna (Litwa). Stawkę uzupełniają ekipy z ełckich szkół ponadgimnazjalnych: zespoły szkół nr 1, 2, 5, 6 i I Liceum Ogólnokształcące.

 

Na boisku grają sześcioosobowe drużyny składające się z 3 dziewcząt i 3 chłopców.

 

Organizatorem turnieju jest Zespół Szkół nr 5 w Ełku i SIS „Spichlerz”.

 

Współorganizatorami są: Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Ełku i Zespół Szkół nr 6 w Ełku. Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Ełku. Patronat honorowy nad turniejem objął starosta ełcki Krzysztof Piłat.

 

Plan turnieju na czwartek (19 grudnia):

godz. 9 – 13.30 – rozgrywki finałowe

godz. 13.30 – wręczenie nagród, zakończenie turnieju

 

źródło: www.powiat.elk.pl

__________________________________

 

Złoto w rękach ełczan

 

Dobra passa zespołu z Ełku trwała do końca. Drużyny z Łotwy, Litwy, Rosji oraz miast takich jak Elbląg, Koszalin czy Dębica wzięły udział w XII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w piłce halowej.

 

W czwartek (31 stycznia) zostały rozegrane mecze eliminacyjne. O godz. 14 uroczyście otwarto zawody. Chwilę później „przyjaciele Julka” — UKS Junior 82, 84 rozegrali pokazowy mecz. Po godzinie 15 zaczęły się rozgrywki eliminacyjne.

 

Następnego dnia (1 lutego) wyłonieni zostali zwycięzcy. Pierwsze miejsce na podium zdobyli gospodarze, czyli drużyna z Ełku.

 

Mecz o 1. miejsce

Ełk 2:2 (2:0) Daugavpils

Rzuty karne: 2:1

 

Mecz o 3. miejsce

Szczecinek 0:0 (0:0) Elbląg

Rzuty karne: 1:2

 

Mecz o 5. miejsce

Lubawa 2:6 (1:1) Koszalin

 

Organizatorami przedsięwzięcia są:

Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku

Stowarzyszenie „SPICHLERZ”

Centrum Aktywnego Wypoczynku „Wir”

 

1 lutego (piątek)

8.15-13.15 — rozgrywki (ćwierćfinały, półfinały, finał)

13.25 — zakończenie turnieju, wręczenie nagród

 

Patronat nad mistrzostwami sprawuje Krzysztof Piłat, starosta ełcki, Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

 

Rozmaitości Ełckie objęły imprezę patronatem medialnym.

 

Sponsorzy: Plastimet, Puk Ełk, PRD Ełk, PWiK Ełk, Eko-Mazury, Michał Zakład Cukierniczy, Dar-Tech, Hurtownia Elektryk, Kowalik&Maniak, BirBud, Agastyl, Bank Spółdzielczy, BankZachodni WBK, Zakłady Mięsne Mazury Ełk, Zakłady Mięsne Europa, Amper, Serwistal, Posnet, Świt, Pixel.

 

źródło: Rozmaitości Ełckie

 

Obejrzyj galerię –> XII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w piłce halowej  <– kliknij

 

__________________________________

 

Drużyna z „ekonomiaka” znowu mistrzem

 

Reprezentacja Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku była najlepsza w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Szkół Aktywnych w halowej piłce nożnej. Finałowy turniej odbył się w Ełku. Zawodnicy z „ekonomiaka” zostali mistrzami po raz piąty w dwunastoletniej historii tej imprezy.

 

Pierwszy turniej, w którym spotkały się piłkarskie drużyny uczniów szkół handlowych, odbył się w 2000 roku w Koszalinie. Od tego czasu polskie „ekonomiaki” spotykały się co roku.  Ta edycja różniła się jednak od poprzednich, ponieważ po raz pierwszy zagrały w nich ekipy z Kaliningradu (Rosja) i Daugavpils (Łotwa) – miast współpracujących z ełckim ZS5.  To dlatego w nazwie turnieju pojawiły się szkoły aktywne, a nie handlowe.

 

Przez dwa dni turnieju rozegrano około 30 meczów.

 

Ełczanie przez pierwsze etapy przeszli jak burza i bez większych problemów awansowali do finału. Tam zmierzyli się ze świetnie grającą drużyną z Łotwy. Finał był dramatyczny, „ekonomiak” prowadził już 2:0, ale rywale zdołali doprowadzić do remisu. O ostatecznym zwycięstwie musiały więc zadecydować rzuty karne. Te lepiej egzekwowali ełczanie (2:1) i to oni zostali mistrzami na 2013 rok. To piąty tryumf zawodników z ZS5 w tej imprezie.

 

Trzecie miejsce, także po rzutach karnych, przypadło drużynie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych  z Elbląga.

 

Patronat honorowy nad turniejem objął Starosta Ełcki.

 

źródło: www.powiat.elk.pl

__________________________________

 

FILM PROMOCYJNY NASZEJ SZKOŁY


__________________________________

 

Sukces „Ekonomiaka” w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym

 

W czwartek, 17 maja 2012 roku w Warszawie odbył się finał największego, ogólnopolskiego konkursu z informatyki i wiedzy o Internecie oraz nowych technologiach „TIK?-TAK!”. Był to trzeci, ostatni etap dla najlepszych uczniów z całej Polski. Zespół Szkół Nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku zajął wysokie 6 miejsce w Polsce, spośród 242 szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w konkursie.

 

 

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań informatycznych i przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie. Jednocześnie daje uczniom możliwość sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności, a także pozwala wyłonić i wspierać uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań informatycznych. Szczególnie ma na celu zachęcenie szkół do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań i uzdolnień swoich uczniów oraz podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.

 

Pytania konkursowe, na które odpowiadali uczniowie pochodziły z szeroko pojętej dziedziny – technologia informatyczna, dotyczyły m.in. budowy komputera, oprogramowania biurowego, Internetu, programowania, netykiety, sieci komputerowych, prawa w sieci itd.

 

W konkursie brali udział także uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. J i H. Małeckich, którzy osiągnęli również dobre wyniki.

 

Konkurs „TIK?-TAK!” odbył się już po raz drugi. Zorganizowany został przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Polskie Biuro ECDL, a patronowali mu Ministerstwo Edukacji Narodowej, marszałkowie województw z całego kraju. W zmaganiach wzięło udział 22,6 tysięcy uczniów z całego kraju.

 

Źródło: www.powiat.elk.pl

__________________________________

 

Pozytywista Roku

 

25 kwietnia 2012 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia prestiżowych nagród „Pozytywista Roku 2011”. Imprezę organizuje Fundacja Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości „WOKULSKI”.

 

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, iż w kategorii „Oświata” do nagrody została nominowana Amelia Malinowska, nauczycielka Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku (na zdjęciu). Pani Amelia została doceniona za zasługi w działalności edukacyjnej i szczególne angażowanie się w projekty prorozwojowe młodzieży.

 

Nagroda „Pozytywista Roku” ma na celu uhonorowanie dorobku, wkładu pracy i innego typu działań, które służą rozwojowi różnych dziedzin życia, ale też przekładają się na wartość praktyczną dla społeczeństwa. Wyróżnienie nawiązuje do idei pozytywistycznych – pracy organicznej i pracy u podstaw.

 

Serdecznie gratulujemy

 

Źródło: www.powiat.elk.pl

__________________________________

 

Polsko-litewska wymiana młodzieży

 

Sześcioro uczniów z Wilna bierze udział w polsko-litewskiej wymianie młodzieży. Młodzi w ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 5 w Ełku uczestniczą w zajęciach z informatyki. – To okazja do wymiany doświadczeń – powiedział Denis Baliuckij nauczyciel z wileński szkoły. Jak dodał struktura nauczania na Litwie jest zupełnie inna niż w Polsce. Jest tam 12 klas gimnazjum, po ukończeniu którego młodzi ludzie idą na studia. Jeśli młodzież chce nauczyć się zawodu musi uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne, które są płatne i nieobowiązkowe. – Bardzo dobrze, że w waszym szkolnictwie zachowała się taka forma nauczania. Zdobywanie zawodu w dziennej szkole jest o wiele korzystniejsze – dodał Baliuckij.

 

Nauka zawodu w prywatnej szkole na Litwie może trwać nawet 7 lat w zależności od tego ilu specjalizacji młodzi chcą się nauczyć. Ryszard Wojciechowicz uczestnik wymiany przyznał, że podczas takich wyjazdów można się bardzo dużo nauczyć. – Ze szkołą w Wilnie współpracujemy od wielu lat – powiedział Kazimierz Czepułkowski dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. W ramach wymiany polsko-litewskiej jesienią do szkoły w Wilnie pojedzie delegacja z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

 

Obejrzyj materiał wideo: Polsko-litewska wymiana młodzieży <-kilknij

 

Źródło: Radio 5 Ełk

__________________________________

 

Młodzi menedżerowie z „ekonomiaka”

 

Reprezentanci Zespołu Szkół nr 5 w Ełku zdominowali podium Konkursu Wiedzy Ekonomicznej „Młody Menedżer 2012”. Ełczanie zajęli pierwsze i trzecie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Filia w Ełku.

 

Konkurs ma na celu spopularyzowanie wiedzy ekonomicznej wśród młodego pokolenia i zmotywowanie młodzieży do zainteresowania się procesami społecznymi i ekonomicznymi. Jego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu zarządzania i marketingu, przedsiębiorczości i mikroekonomii.

 

Z tymi niełatwymi zagadnieniami najlepiej poradziła sobie Anna Węglarz z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Trzecie miejsce przypadło jej szkolnemu koledze Hubertowi Pawlikowi. Ełczan na podium przedzieliła Sandra Jasionowska z Gołdapi.

 

To nie koniec sukcesów uczniów „ekonomiaka” w tym konkursie. W gronie 10 wyróżnionych przez jury osób aż siedem to uczniowie tej placówki.

 

Wyróżnienia przyznano następującym uczestnikom:

Karolina Sitko (ZS nr 5 w Ełku)

Kamila Leśniewska (ZS nr 5 w Ełku)

Elżbieta Gliniak (ZS nr 5 w Ełku)

Marta Stankiewicz (ZS nr 5 w Ełku)

Mateusz Dorszewski (ZS nr 6 w Ełku)

Kinga Pogorzelska (ZS nr 5 w Ełku)

Paweł Wlizło (ZS nr 5 w Ełku)

Magda Sztachelska (ZS nr 5 w Ełku)

Kamil Zalewski (ZS nr 2 w Grajewie)

Marek Szuszko (ZS nr 6 w Ełku)

 

Źródło: Starostwo Powiatowe

__________________________________

 

„Ekonomiak” tym razem z brązem

 

Kolejny sukces mają na koncie zawodnicy piłkarskiej reprezentacji Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Podczas Halowych Mistrzostw Polski Szkół Handlowych w piłce nożnej ełczanie zajęli trzecie miejsce. Turniej odbył się w Dębicy.

 

Zawodnicy z Ełku podtrzymali tym samym dobrą passę. W 11-letniej historii tych mistrzostw 4 razy wracali ze złotym medalem, 2 razy ze srebrnym i 3 razy z brązowym. Sukces tym większy, że po pierwszym losowaniu drużyna z ZS5 znalazła się w grupie „śmierci”, gdzie grali gospodarze i wszyscy dotychczasowi mistrzowie Polski, w tym aktualny – handlówka z Koszalina.

 

Fazę grupową „ekonomiak” ukończył z bilansem trzech zwycięstw i remisem z późniejszym mistrzem, czyli handlówką z Koszalina. Ełczanie byli jedyną drużyną, która w ciągu całego turnieju urwała punkty broniącej tytułu szkole. Ale na Koszalin ostatecznie nie było mocnych. Drugie miejsce zajęła szkoła ze Szczecinka, brąz przypadł Zespołowi Szkół nr 5 w Ełku.

 

Zawodników do turnieju przygotowali: Juliusz Tyszkowski, Wojciech Wawrzyńczak i Sławomir Kozłowski, a udział drużyny w turnieju wsparło Starostwo Powiatowe w Ełku.

 

Kolejne mistrzostwa za rok w Radomiu.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe

__________________________________

 

Jest podium i brązowy medal

 

Udane Mistrzostwa Polski Szkół Handlowych dla Ełku. Nasz „ekonomiak” zajął trzecie miejsce.

 

W tym roku gospodarzem mistrzostw była Dębica. I już pierwsze losowanie grup ełczanie mogli nazwać „parszywym”. Drużyna z Ełku trafiła do grupy śmierci, gdzie znaleźli się wszyscy dotychczasowi mistrzowie Polski i gospodarz. Ełczanom przyszło grać z Koszalinem (trzykrotny mistrz Polski), Elblągiem (dwukrotny mistrz Polski), Dębicą (ubiegłoroczny wicemistrz Polski) i Wrocławiem.

 

— Pierwszy mecz, bardzo wyrównany, graliśmy z Elblągiem — mówi Juliusz Tyszkowski, opiekun ekipy ZS5 w Ełku. — Bramkę strzeliliśmy w 2. minucie, a na 2:0 podwyższyliśmy w ostatnich sekundach tego spotkania. Drugi mecz graliśmy z gospodarzami, tu nadspodziewanie łatwe i wysokie zwycięstwo 6:0. Trzecie spotkanie to ciężka przeprawa z aktualnym mistrzem z Koszalina. Zremisowany 1:1, ale to jedyny mecz, gdzie Koszalin stracił punkty. Na koniec tego etapu mecz bez historii z Wrocławiem wygrany 3:1.

 

Drugi dzień mistrzostw to już walka o główne trofeum. Ełk był zespołem goniącym wynik. Jeszcze minutę przed końcem przegrywał 2:4, ale zdołał doprowadzić do rzutów karnych.

 

— Które, niestety, przegraliśmy — mówi Juliusz Tyszkowski. — Chociaż to my mieliśmy karnego, który, gdyby został wykorzystany, dałby nam finał.

 

A tak handlówka z Ełku grała o brązowy medal ponownie z gospodarzami. I znów zwycięstwo 3:1. I 3. miejsce.

 

— Dziękujemy za wsparcie staroście Krzysztofowi Piłatowi, naczelnik Marioli Raczyńskiej i Radzie Pedagogicznej ZS5 za zwalnianie uczniów na turnieje — podkreśla Juliusz Tyszkowski. — Podziękowania należą się też dyrektorowi szkoły Kazimierzowi Czepułkowskiemu oraz Wiesławie Sierotko, Marcinowi Ryszkiewiczowi, opiekunom zawodników i sponsorom: firmie Tom i Birbud.

 

Skład drużyny: Kamil Lipiński, Przemysław Rudzki, Dawid Doroszko, Robert Maniurski, Paweł Wysocki, Mateusz Mierzejewski, Artur Konopka, Łukasz Doroszko, Karol Kopańko, Mateusz Piątkowski.

 

Opiekunowie: Wojciech Wawrzyńczak, Juliusz Tyszkowski i Sławomir Kozłowski

aZa

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

 

Nowoczesny sprzęt w ZS nr 5

 

Z najnowocześniejszych komputerów korzystają uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Placówka, która kształci m.in. w zawodzie technik informatyk została wyposażona w wart prawie milion złotych sprzęt. Są to m.in. nowoczesne komputery i tablice interaktywne. Dwie sale mobilne zostały wyposażone w 32 laptopy – powiedział Tadeusz Kaleta nauczyciel informatyki w Zespole Szkół nr 5 w Ełku. Uczniowie oprócz pracy na programach komputerowych mają okazję poznać sprzęt od podszewki dzięki zajęciom w pracowni urządzeń techniki komputerowej – dodał Kaleta. Sprzęt zakupiony dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej pozwala kształcić uczniów na najwyższym poziomie – powiedział Radiu 5 Kazimierz Czepułkowski dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.

 

Zobacz materiał wideo: Nowoczesny sprzęt w ZS nr 5

 

Źródło: Radio 5 Ełk

__________________________________

Alarm i ewakuacja w „ekonomiaku”

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku przeszli próbną ewakuację. ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM.

Alarm rozbrzmiał w czwartek 6 października o godzinie 10. Wszyscy uczniowie znaleźli się przed szkołą. Takie ćwiczenia w przypadku realnego zagrożenia pozwolą na szybkie i sprawne opuszczenie budynku szkoły. syd

Zobacz więcej: Film i zdjęcia z ewakuacji

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

Wypowiedzieliśmy wojnę szkolnej nudzie !!!

W szkole nie musi być ciągle nudno i nieciekawie. Można przecież zaprosić młodzież do robienia tego, co lubi w bardzo interesującej formie.

 

Młodzież z „ekonomiaka” uczestniczyła w II Festiwalu Polskiej Sceny – „Młodzi w teatrze codzienności”. Poszczególne klasy miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach pt. „Życie jako wartość” prowadzonych przez psychologów z ełckiej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, w których jednym z zadań było wcielenie się w osobę pracującą w infolinii i przekonanie samobójcy, że warto żyć.

 

Inne klasy uczestniczyły w projekcjach trzech polskich filmów: „Wszystkiego co kocham” Jacka Borcucha, „Pręgów” Magdaleny Piekorz oraz najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Wenecji”. Po każdej projekcji odbyły się dyskusje dotyczące tematyki poruszonej w filmach oraz ich warsztatu artystycznego.

 

Dobór filmów nie był przypadkowy. Wszystkie, zgodnie z założeniami II Festiwalu Polskiej Sceny – „Młodzi w teatrze codzienności”, miały być polskie oraz miały poruszać tematykę młodzieżową: problemów dorastania tej grupy, wpływu okresu dorastania na dorosłość, przyjaźni, miłości, samoakceptacji czy też dążeń do samorealizacji.

 

Młodzież ekonomiaka nie po raz pierwszy zetknęła się z taką tematyką. 31 marca 2011 uczestniczyła w projekcji filmu „Sala samobójców” Jana Komasy. Wrażenia były niesamowite! Chyba nikt, kto był w kinie, nie wyszedł nieporuszony.

 

A to nie koniec emocji! Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w II edycji Powiatowego Konkursu Multimedialnego, będącego częścią Festiwalu Polskiej Sceny, jednak skierowaną do wszystkich uczniów ełckich szkół ponadgimnazjalnych.

 

Organizatorzy nabrali wiatru w żagle: do współpracy przy organizacji przedsięwzięcia zaprosili w tym roku min. Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „EŁK XXI”, Miejską Bibliotekę Publiczną w Ełku. Patronat honorowy objął starosta ełcki – Krzysztof Piłat.

 

Uczestnicy konkursu mają nakręcić film lub narysować komiks, tematycznie związany z poszukiwaniem sensu życia przez młodego człowieka. W tym celu można zaprezentować swoje dokonania, hobby, aspiracje, cele, marzenia, system wartości i zasad, styl życia.

 

Prace należy dostarczyć lub przesłać do 31 maja 2011 roku do sekretariatu Zespołu Szkół nr 5 w Ełku ul. Sikorskiego 5.

 

Finał i rozstrzygnięcie konkursu połączone z projekcją najlepszych i nagrodzonych filmów odbędzie się 8 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

Nie bądź obojętny! Jeśli jesteś uczniem ełckiej szkoły ponadgimnazjalnej i masz pomysł na film lub lubisz rysować komiksy – ten konkurs jest dla Ciebie!!! Organizatorzy obiecują cenne nagrody!!!

 

Szczegóły konkursu oraz wzór karty zgłoszeniowej dostępne są na stronie festiwalu.

 

Agnieszka Strzała, ZS nr 5

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

 

Reportaż z warsztatów filmowych w których wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku <– kliknij, aby obejrzeć

 

Źródło: Youtube.com – Fundacja MediaEvo

__________________________________

 

Ełk. Młodzież, światło, kamera, akcja!

 

Warsztaty medialne to nie tylko nauka rzemiosła. To również, a może przede wszystkim, szkoła niezależnego myślenia.

 

Otwartość na ludzi, pomysłowość i wszechstronna wiedza – wylicza cechy idealnego dziennikarza Anna Szocińska, maturzystka z I LO w Ełku. Dzięki projektowi warszawskiej Fundacji Media Evolution – „Moja Szkoła jest medialna”, mogła poznać tajniki tej profesji.

 

– Nie proponujemy młodzieży zawodu dziennikarza. To jest styl życia, pasja. Nie dla każdego – mówi Agnieszka Borowska, dziennikarka TVP i Prezes Fundacji Media Evolution. – Poznanie narzędzi medialnych może służyć podniesieniu własnej wartości, rozwijaniu umiejętności interpersonalnych, szerszemu rozumieniu świata. To jest nasz cel – wyjaśnia.

 

Uczniowie dwóch ełckich liceów i technikum ekonomicznego przez dwa dni uczyli się podstaw dziennikarstwa. Podzieleni na grupy przygotowali, sfilmowali i zmontowali reportaż z życia miasta.

 

– Ciekawe były zajęcia z emisji głosu i autoprezentacji – mówi Paula Sobuń z I LO. Na co dzień Paula dużo fotografuje, dzięki czemu znalazła się wśród uczestników projektu. Do gustu przypadła jej także techniczna strona warsztatów.

 

– Pracowaliśmy z kamerą ze stabilizacją obrazu, umieszczoną na 5-metrowym wyciągniku. Pozwalała doskonale rejestrować ludzi w ruchu – opisuje.

 

Nic tak nie wprowadza w świat mediów jak realia dziennikarskiego kolegium. – Sonda wśród uczniów naszej szkoły, wywiad ze starostą, i materiał o tym, czy straszy w starym szpitalu – wylicza pomysły zgłoszone przez młodzież Anna Szocińska.

 

Propozycje musiała zaakceptować redaktor naczelna.

– Straciłam głos na tym kolegium, tak intensywnie dyskutowaliśmy – śmieje się Agnieszka Borowska. – Zburzyliśmy sterotyp, że reportaż musi się koncentrować wokół miejskich instytucji. Opowiedzcie mi o ludziach! Doszliśmy do porozumienia. To zdolna i energiczna młodzież – wyjaśnia.

 

Efekty pracy nad reportażem zatytułowanym „To tutaj mieszkam“ poznamy w poniedziałek podczas projekcji w starostwie powiatowym. Ale nie tylko film pozostanie po warsztatach.

 

– Edukacja medialna jest potrzebny w naszym kraju. Chcemy podnosić kompetencje młodych ludzi, aby myśleli niezależnie, krytycznie – tłumaczy Agnieszka Borowska. – Będziemy w kontakcie. Dla najlepszych obiecałam pomoc w zorganizowaniu stażu w ogólnopolskich mediach. Ale najpierw muszą zdać maturę – dodaje.

 

Źródło: Gazeta Współczesna

__________________________________

 

Ekonomiak mistrzem, bez straty bramki

 

Aż 13 drużyn chciało w tym roku założyć laur zwycięzcy w turnieju o mistrzostwo Ełku. W boiskowe szranki stanęły piłkarskie reprezentacje wszystkich ełckich szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Ale nie było mocnych na drużynę z Zespołu Szkół nr 5.

 

Pytanie było jedno: czy mistrzowski tytuł zabierze Ekonomiak czy Zespół Szkół nr 2. Te ekipy tradycyjnie już walczą w finale tego turnieju. Tak było i w tym roku. Obie przez etap grupowy przeszły jak burza. ZS5 pokonał ZS6 i Zespół Szkół Mech.-Elektr. ZS2 natomiast Medyk i ZS1. W półfinale ZS5 trafił na ekipę WSFiZ. ZS2 o wejście do finału walczył natomiast z ZS3. Obaj faworyci wygrywali, nie tracąc przy tym żadnej bramki, ale ZS2 strzelał ich więcej. Noga powinęła się reprezentacji ZS2 dopiero w finale. Ekonomiak znalazł sposób na obronę ZS2 i strzelił bramkę. Jak się okazało, na miarę zwycięstwa w całym turnieju.

 

— Tym razem nie straciliśmy żadnej bramki — mówi Juliusz Tyszkowski, opiekun drużyny ZS5. — Taka mała anegdota: poprzedni mecz rozgrywany był w urodziny dyrektora szkoły. Zawodnicy byli zawiedzeni tym, że nie przywieźli mu pucharu z Koszalina. Teraz udało się zdobyć pierwsze miejsce i zrobić mu prezent z okazji imienin. Wszyscy doceniamy to, jak bardzo nam kibicuje. Jest z nami, kiedy tylko może.

 

„W finale ZS5 pokonał ZS2 1:0. Nagrody indywidualne: Najlepszy bramkarz — Konrad Dec (ZS5); MVP turnieju — Sebastian Murawski (ZS5)”.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

 

Do brązu zabrakło 10 sekund

 

Tym razem bez medalu wróciła do domu piłkarska drużyna Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Uczniowie pojechali do Koszalina na 10., jubileuszowe Mistrzostwa Polski Szkół Handlowych. Ełczanie zajęli 4. miejsce na 12 startujących ekip.

 

Mistrzostwa po raz pierwszy miały charakter międzynarodowy, na zawodach gościli zawodnicy ze szkoły handlowej i szkoły ekonomicznej z Hamburga w Niemczech. Ełczanie z „ekonomiaka” to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn tego turnieju. W dziesięciu edycjach wywalczyli 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

 

Nic zatem dziwnego, że apetyty były spore. Marsz ełczan przez ten turniej rozpoczął się od porażki z gospodarzami 0:2. Na pocieszenie zostaje fakt, że Ełk przegrał najmniejszą różnicą goli spośród wszystkich rywali Koszalina (tam grało 3 chłopców grających aktualnie w reprezentacji Polski).

 

Potem remis 4:4 z Elblągiem, wygrana 5:0 z Olsztynem i 7:1 z Bydgoszczą, a na koniec bardzo ważne zwycięstwo z Hamburgiem 5:0 (do tego meczu Niemcy nie zaliczyli żadnej porażki). Przegrali dopiero te najważniejsze mecze. O wejście do finału 0:1 z Dębicą (na 1,5 minuty przed końcem meczu) i o brąz z Lubawą, także 0:1.

 

— To był dramat, bo gola straciliśmy na 10 sekund przed końcem meczu — mówi Juliusz Tyszkowski, opiekun drużyny ZS5. — Gdyby nie to, byłyby rzuty karne i pewnie medal. A tak, najgorsze miejsce, jakie można było zająć. Chociaż spodziewałem się gorszego wyniku.

 

Na pocieszenie były nagrody indywidualne: dla Konrada Deca statuetka dla najlepszego bramkarza turnieju oraz dla Kamila Stankiewicza jako króla strzelców.

 

Skład drużyny
Konrad Dec, Sebastian Murawski, Łukasz Doroszko, Sebastian Worm, Kamil Stankiewicz, Jacek Hurcewicz, Patryk Szynkowski, Tomasz Kalinowski, Mateusz Piątkowski.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

 

Milion na nowe komputery

 

Miły prezent otrzymała społeczność Zespołu Szkół nr 5. Szkole przyznano dotację na realizację projektu. Za 970 tys. zł placówka zmodernizuje pracownie informatyczne. Obecnie uczniowie pracują na sprzęcie co prawda nie najgorszym, ale 5-letnim. Sprzęt jest stary, a do tego mocno eksploatowany.

 

Materiał Telewizji Ełk można obejrzeć klikając na link –> www.tv.elk.pl <–

 

Źródło: www.tv.elk.pl

__________________________________

 

ŁOŚ WYRÓŻNIONY ZA DZIKA

 

Artur Łoś, uczeń Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku, został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie fotograficzno-filmowym dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Przyroda u Twoich drzwi”, którego organizatorem była Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Tematem konkursu był problem zmniejszania się różnorodności biologicznej, niszczenia siedlisk flory i fauny poprzez ekspansyjną działalność ludzi. Nadesłane prace miały pokazać jak przyroda próbuje powrócić na tereny, z których została wyparta przez człowieka (np. dziki buszujące w śmietnikach, rośliny wyrastające ze ścian budynków, dzikie ptaki zakładające gniazda na dachach wieżowców itd).

Wszystkie wyróżnione prace ukazały się w publikacji warszawskiej Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Na jednej ze stron można znaleźć pracę ełczanina. Artur Łoś sfotografował dzika przed domem. Obok stoi chłopiec, który „zaprasza” zwierzę do domu.

 

Źródło: http://www.powiat.elk.pl

 

__________________________________

 

SZCZĘŚLIWA JEDENASTKA

 

Jedenastu uczniów Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku zakwalifikowało się do eliminacji okręgowych VI edycji olimpiady przedsiębiorczości. W tym roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży – do eliminacji szkolnych zgłoszono blisko 21,5 tys. uczniów z 1116 szkół ponadgimnazjalnych. Jest o co walczyć – na 25 laureatów olimpiady czekają specjalne uprawnienia w postępowaniach kwalifikacyjnych na studia na najlepszych polskich uczelniach ekonomicznych oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Ponadto dla dziesięciorga najlepszych ufundowane zostaną stypendia w wysokości 5 tys. złotych. Szkoły, z których wywodzić się będą laureaci, zostaną uhonorowane zestawami publikacji przygotowujących do kolejnych edycji zawodów. Serdecznie gratulujemy uczniom Zespołu Szkół nr 5 i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach olimpiady.

 

Źródło: http://www.powiat.elk.pl

__________________________________

 

Technikum nr 5 na 18 miejscu w województwie

 

W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2011, ogłoszonym przez Wydawnictwo „Perspektywy” i redakcję „Rzeczpospolitej” (…) Technikum nr 5 w ZS nr 5 im. K. Brzostowskiego znalazło się na 18 miejscu.

 

Ocenie poddanych zostało 200 techników w województwie warmińsko-mazurskim. Oprócz olimpiad o miejscu decydowały wyniki z matur i ocena szkoły przez kadrę akademicką. (…)

 

Technikum nr 5 kształci ponad 500 uczniów na kierunkach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik żywienia i gospodarowania domowego oraz technik informatyk. W szkole zaocznej dla dorosłych funkcjonuje dodatkowo kierunek technik administracji.

— Wynik rankingu jest dla naszej szkoły bardzo mocnym wyróżnieniem — mówi Kazimierz Czepułkowski, dyrektor ZS nr 5 w Ełku. — Kilka lat temu zajęliśmy 216. miejsce w Polsce wśród najlepszych techników. Trzecią część naszej kadry pedagogicznej stanowią absolwenci szkoły, co świadczy o tym, że bardzo chętnie do niej wracają.

— Jestem przekonany, że to nie wszystko, na co te szkoły stać — mówi Krzysztof Piłat, starosta ełcki. — Warunki nauki w obu technikach i programy nauczania są bardzo dobre, kierunki kształcenia i oferowane zawody ciekawe. Tak się przyjęło, że to licea są przedsionkiem do studiowania, zaś technika do pracy. Nasi uczniowie technikum kształcą się dalej. Myślę, że poza wynikami matur i olimpiad przy ocenie techników pod uwagę powinny być brane również wyniki egzaminów zawodowych. Ci uczniowie mają trudniej, bo w maju piszą maturę, zaraz potem egzamin zawodowy, tym bardziej cieszy mnie fakt, że tak świetnie wypadli w rankingu.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

 

Milion na pracownię informatyczną dla „ekonomiaka”

 

Miły prezent na Nowy Rok otrzymała społeczność Zespołu Szkół nr 5. Szkole przyznano dotację na realizację projektu „Szkoła na miarę XXI wieku — nowoczesne pracownie zawodowe w powiecie ełckim”. Za 970 tys. zł placówka zmodernizuje pracownie informatyczną.

 

Taki zastrzyk gotówki będzie drugim co do wielkości po Zespole Szkół nr 6, jaki otrzyma ełcka szkoła. Projekt, który będzie realizowany w Zespole Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku, polega na zmodernizowaniu oraz doposażeniu bazy dydaktycznej szkoły w zakresie kształcenia informatycznego. Wniosek napisany wspólnie z urzędnikami wydziału promocji Starostwa Powiatowego zajął 2. miejsce w województwie.

— Chodzi tu przede wszystkim o zakup nowych komputerów, bo te, na których pracujemy, są już przestarzałe — mówi Tadeusz Kaleta, nauczyciel informatyki w Zespole Szkół nr 5, który razem z Wojciechem Wawrzyńczakiem przygotowali wstępny projekt. — Wymiana sprzętu była niezbędna, byśmy mogli kształcić informatyków na poważnym, wysokim poziomie.

Ale realizacja projektu nie skończy się tylko na tym. W ramach projektu „Szkoła na miarę XXI wieku” powstanie także mobilna pracownia komputerowa oraz sieć radiowego internetu. W placówce jest obecnie 6 pracowni komputerowych, docelowo ma być ich 9.

— Nasze pomieszczenia trzeba będzie zaadaptować do nowych potrzeb — mówi Kazimierz Czepułkowski, dyrektor ZS5. — Będą dwie pracownie laptopów, jedna do nauczania przez internet, w każdej klasie będzie tablica interaktywna. Sale zostaną wyposażone w klimatyzację i automatyczne żaluzje.
Tak wyposażonej szkoły nie będzie tu w pobliżu. A „ekonomiak” powinien mieć dobry sprzęt komputerowy.

Jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Łomży na techników informatyków — dodaje Kazimierz Czepułkowski. — To zostanie utrzymane. W ten sposób szkoła ukierunkuje się ściśle na ekonomię i informatykę.

Nowoczesne pracownie będą kosztowały ponad 970 tys. zł. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie unijne, reszta (150 tys. zł) pochodzi z budżetu powiatu ełckiego. Prace modernizacyjne rozpoczną się w maju. Nowy rok szkolny uczniowie przepracują już na nowym sprzęcie.

— Dzięki temu powiat ełcki zlikwiduje dotychczasowe braki w tej sferze edukacji — mówi Krzysztof Piłat, starosta ełcki. — Zapewnienie lokalnemu rynkowi wysoko wyspecjalizowanej kadry to bowiem główny cel tego projektu. Podobne projekty z zakresu kształcenia kadr mają usprawnić proces wdrażania zmian i mają stanowić podwaliny do budowy społeczeństwa informacyjnego na Warmii i Mazurach.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

__________________________________

 

Prawie milion na koniec roku

 

W przededniu zakończenia roku Powiat Ełcki otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 na realizację projektu „Szkoła na miarę XXI wieku – nowoczesne pracownie zawodowe w Powiecie Ełckim”. Całkowita wartość projektu opiewa na ponad 970 tys. zł, otrzymane dofinansowanie EFRR stanowi 85% tej kwoty.

Projekt, który będzie realizowany w Zespole Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku, polega na zmodernizowaniu oraz doposażeniu bazy dydaktycznej szkoły w zakresie kształcenia informatycznego. Projekt zakłada podwyższenie poziomu wiedzy zdobywanej przez uczniów, dzięki wyposażeniu we właściwe narzędzia informatyczne, poczynając od połączenia w sieć jednostek roboczych, adaptacji pomieszczeń przeznaczonych na specjalistyczne pracownie informatyczne, poprzez doposażenie w niezbędne urządzenia komputerowe i multimedialne, aż po oprogramowanie.

Realizacja projektu ma za zadanie kompleksową likwidację dotychczasowych braków w tej sferze edukacji, a tym samym umożliwienie pozyskania wysoko wyspecjalizowanej kadry pracowniczej przez lokalny rynek pracy. Podobne projekty z zakresu kształcenia kadr, bazujące na zwiększeniu dostępności do wiedzy na temat rozwiązań informatycznych, usprawnić mają proces wdrażania zmian i stanowić mają podwaliny do budowy społeczeństwa informacyjnego na Warmii i Mazurach.

 

Źródło: http://www.powiat.elk.pl

__________________________________

 

Ełk. Uczniowie i nauczyciel założyli klub aktywnego wypoczynku

 

Nową formę aktywności ruchowej — nordic walking — uczniowie „Ekonomiaka” promują od ubiegłego roku. Chętnych na spacer po lesie z kijami jest coraz więcej.

 

Sekcję nordic walking w ZS nr 5 założył nauczyciel wychowania fizycznego Juliusz Tyszkowski. Realizuje z uczniami swój autorski program.

 

— Nordic walking działa bardzo pozytywnie na nasz organizm — mówi Juliusz Tyszkowski. — Przy prawidłowej technice marsz z kijami angażuje 90 proc. układu mięśniowego, jest o 30-40 proc. bardziej efektywny niż marsz bez kijów. Odciąża kręgosłup do 30 proc.

 

Klub aktywnego wypoczynku skupia 16 osób.

— Zaczęło się od spacerów po lesie w okolicach Ełku, czy promenadą podczas lekcji wychowania fizycznego — wspomina Paulina Chilińska. — Później wpadłyśmy na pomysł, by wyjść z tym aktywnym spędzaniem czasu poza szkołę. Tak powstała nasza grupa.

 

— Wypożyczamy kije od pana Tyszkowskiego i ruszamy w teren — mówi Julia Chojnowska.

W ubiegłym tygodniu grupa przeszła z kijami 34 km z Olecka Małego do Ełku.

 

— Spacer był wyczerpujący, bolały nas nogi, ale byłyśmy bardzo dumne, że udało się nam pokonać taką trasę — mówi Paulina Chilińska.

— Odpoczywałyśmy dopiero pod koniec spaceru — mówi Justyna Malinowska.

— Podziwialiśmy krajobraz — mówi Julia Chojnowska. — Niesamowite wrażenia.

 

Wiosną grupa planuje wybrać się na trzydniową wycieczkę.

— Może zorganizujemy marsz z Prostek do Ełku, albo z Wiżajn do Ełku — zdradza Juliusz Tyszkowski.

następna
Skip to content