Akcja – Liczymy ełckie jerzyki!
Ełk – miasto jerzyków. Policzmy nasze jerzyki.
Chcemy zaprosić Wszystkich do udziału w akcji informacyjnej dotyczącej jerzyka zwyczajnego – ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych.
ODGŁOSY JERZYKÓW:
Uczniowie Ekonomiaka przygotowali krótki film o tych niezwykle pożytecznych ptakach, które od zawsze zamieszkiwały stare kamienice w Ełku. Obecnie jerzyki powoli znikają z naszego nieba, często z powodu niefrasobliwości człowieka. Ptaki te nie mają dużych wymagań, nie potrzebują z naszej strony żadnych specjalnych działań. Wystarczy, jeżeli nie będziemy niszczyć ich miejsc gniazdowania.
Ochrona jerzyków polega tak naprawdę na ochronie gniazd. Dlatego chcemy, z Waszą pomocą, stworzyć mapę miejsc gniazdowania jerzyków.
Jeżeli chcesz wziąć udział w naszej akcji oto linki:
1. Link do formularza, gdzie możesz wpisać i zaznaczyć na mapie zaobserwowane przez siebie miejsca gniazdowania jerzykow: FORMULARZ
2 . Link do mapy, gdzie możesz zobaczyć miejsca zebrane we wszystkich edycjach projektu: MAPA
Garść podstawowych informacji o jerzykach:
1. WYGLĄD
Jerzyk zwyczajny to ptak z rodziny jerzyków o ciemnym upierzeniu z białą plamą na podbródku, o sylwetce podobnej do jaskółki. Skrzydła mają bardzo długie, zaostrzone, o sierpowatym kształcie. Ogon jest rozwidlony. Nogi bardzo krótkie, uniemożliwiające poruszanie się po ziemi, ale zaopatrzone w pazurki, co umożliwia ptakowi czepianie się pionowych powierzchni.
2. MIEJSCE GNIAZDOWANIA
Pierwotnie jerzyki gniazdowały w dziuplach starych drzew albo szczelinach skał. Współcześnie jerzyki występują najliczniej w miastach i większych ludzkich osiedlach, w których znajdują się wysokie budynki. Gniazdują we wgłębieniach murów, otworach w stropodachach, pod dachówkami, w zakamarkach budynków.
3. KORZYŚCI DLA CZŁOWIEKA
Jerzyki w mieście w doskonały sposób eliminują dokuczliwe owady – muchy, meszki i komary.
4. DLACZEGO SĄ W NIEBEZPIECZEŃSTWIE?
Ludzie zaczynają ocieplać bloki – a co za tym idzie? Niestety przy ocieplaniu budynków zamyka się otwory wentylacyjne plastikowymi kratkami i w ten sposób uniemożliwia się dostęp jerzykom do ich jedynych siedlisk i miejsc lęgowych.