Nietuzinkowo o historii Ełku

29 maj, 2017

– Dobry dzień Waszeci!
– Dziękuję Waści.

Tak – w języku mazurskim moglibyśmy powitać naszego gościa. Dr Stefan Michał Marcinkiewicz – adiunkt w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 27 kwietnia 2017r poprowadził wykład „ Ełk – mityczna stolica Mazur”.

Absolwent naszej szkoły, socjolog, pasjonat historii i tradycji regionu, autor książki „Mityczna stolica Mazur. Między Ełkiem a Lyck”, stwierdził: Na przełomie XIX i XX wieku zarówno Niemcy, jak i Polacy traktowali Mazurów jako regionalną gałąź. Pierwsi – narodu polskiego, drudzy – narodu niemieckiego.

Wykład okazał się poruszającą lekcją historii o zmieniającym się znaczeniu Ełku w regionie i tożsamości miejsca, z którym jesteśmy związani. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zasypali prowadzącego pytaniami o bliskie im miejsca oraz intrygujące wydarzenia z przeszłości Ełku i okolic.

Zainteresowanych odsyłamy do publikacji wydanej przez Muzeum Historyczne w Ełku, dostępnej w naszej bibliotece (z dedykacją od autora).