Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w 2016 roku w Ekonomiaku

19 maj, 2016

Kilkadziesiąt rozdanych nagród, kilkanaście „Twórczych komnat”, wiele zabawy i niezapomnianych doświadczeń – wszystko za przyczyną książek. Tego dnia w Ekonomiaku po raz czwarty królowały książki. Wystąpiły w roli głównej i drugoplanowej, były podmiotem i przedmiotem, przymiotnikiem i rzeczownikiem odmienianym przez wszystkie przypadki, inspirowały do wystąpień teatralnych, były pretekstem do sięgnięcia po adaptacje filmowe, źródłem nagrań audio i video, służyły za wskazówki, do dekoracji, były czytane, wypożyczane, wręczane, przekazywane z ręki do ręki, a nawet po raz pierwszy podjęliśmy próbę „ubrania się” w książkę (koniecznie obejrzyjcie nasze sleeveface).

Obchody tego święta stają się u nas coraz bardziej atrakcyjne i ogarniają już całą społeczność szkolną. Każdy może znaleźć coś dla siebie. W strefach czytania nauczyciele od rana tkwią w głośnej lekturze wybranych przez siebie fragmentów książek, zachęcając młodzież do czytania i wspomagając ich w wyborach literackich. Ponadto młodzież w kącikach czytelniczych eksponuje biblioteczne oraz własne ulubione książki, co zawsze owocuje kolejką w wypożyczalni i raduje serca pań bibliotekarek. Tegoroczna pajęczyna, obok książkowych cytatów w pudełeczkach, eksponowała sparafrazowane książkowo przysłowia, jak na przykład: „Apetyt rośnie w miarę czytania”, „Ciekawość to pierwszy stopień do biblioteki”, „Nie odkładaj do jutra tego, co masz przeczytać dziś”, „Wszędzie dobrze, ale w bibliotece najlepiej”. Te i wiele innych, w znakomity sposób,  ułożyła nam, zainspirowana polskimi przysłowiami, pani Iwona Możejko. Na korytarzach i w różnych zakamarkach znajdowało się wiele wskazówek, poszukiwanych zarówno przez szkolne alfy i omegi z języka angielskiego, rywalizujące ze sobą w English Quest Game, jak również przez mijających się z nimi detektywów, poszukujących sprawcy zbrodni w kryminalnej intrydze obmyślonej przez uczniów z klasy 4e. A oto, co jeszcze działo się w „Twórczych komnatach” i angażowało Waszą uwagę tego dnia:

Fotoroom – Martyna, Sandra i Basia z 3R eksperymentowały „ubierając w książkę” koleżankę – tym samym zainicjowały w naszej szkole modę na sleeveface.
Dziękujemy Kindze z 4e za pozowanie do zdjęć.

Ecokomnata Ogrody wyobraźni – dziwy natury – uczniowie zainspirowani opisami roślin, które przygotowała im p. Katarzyna Żóber, tworzyli niebanalne, atrakcyjne kolaże „Dziwy natury”. Dopiero po ukończeniu swej pracy mogli obejrzeć prawdziwe oblicze wybranej rośliny.
Dziękujemy Pani Kasi Ż. za inspirujące opisy.

Komnata pozytywnie zaKRĘCONYCH – literackie inspiracje w montażu filmów – obejrzyjcie efekt.
Dziękujemy Patrykowi Mazurkowi z 3i1 za poprowadzenie warsztatu uczniom z klasy 2i2. 

Komnata dźwięku – Arek Sikora z asystentką p. Anną Strykowską zaproponowali lekturę przed mikrofonem. Nagrywając wybrane bajki Ezopa wprowadzili w tajniki tworzenia audiobooków – wysłuchajcie fantastycznie zrealizowanych czterech bajek w wykonaniu naszych uczniów: Zofii Leszki, Oskara Chorużego, Karoliny Zyskowskiej, Arka Bogdaniuka, Dawida Olszewskiego, Arka Sikory.

Wstęp

Lis i bocian

Żaba i lis

Żółw i zając

Konik polny i mrówki

Pisalnia fantasy – p. Agnieszka Strzała zaprosiła do udziału w dwugodzinnych warsztatach pisarskich dotyczących fantasy. Czytaj więcej…

Komnata pantomimy – p. Ula Michalak otworzyła podwoje naszego szkolnego teatru. Czytaj więcej….

Sienkiewiczada, czyli sztafeta literacka – p. Izabella Chrostowska zaproponowała uczniom udział w turnieju oraz humorystyczne przedstawienie scen miłosnych, występujących w dziełach Henryka Sienkiewicza. Oto one:

Film I – Potop – scena miłosna

Film II – Ogniem i mieczem – scena miłosna

Film III – Krzyżacy – scena miłosna

Komnata bóstw Chaosu skupiła miłośników fantasy pod wodzą niezrównanego w tej dziedzinie mistrza gry, p. Łukasza Zdanowskiego.

Komnata detektywów – gra symulacyjna, podczas której młodzież wraz z p. Iwoną Możejko ścigała sprawcę zbrodni.

English Quest Game – p. Agnieszka Bernat przygotowała łamigłówki,krzyżówki i inne niespodzianki – wszystko po angielsku.

Giercownia – to komnata ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, p. Teresa Świerzbińska zadbała, abyście  zapomnieli o komputerach i smartfonach i dali się „wciągnąć” w gry planszowe i karciane, tj. Dawno, dawno temu; DIXIT, Upwords, Scrabble, Osada, szachy, warcaby i inne.

Komnata osobliwości IZ-Kar – Oskar A. z 4i1 ze swą asystentką p. Izabelą Łochowską zapewnili miejsce dla miłośników metafor i zabaw słownych, pragnących wyżyć się twórczo.

W Laboratorium zapachu p. Dorota Kawałko zaproponowała… relaks z ekranizacją Pachnidła Patricka Süskinda.

Komnata ilustratorów pozwoliła ujawnić Wasze talenty plastyczne. Do swej sali przygarnęła młodych ilustratorów p. Ewa Drozdowska, miłośniczka książek Adama Wajraka, która zaproponowała zadania inspirowane jego ostatnim tytułem – Wilkami.

Największe skupisko było w  Komnacie (nie)spełnionych podróżników, gdzie szkolna wojażerka p. Anna Żółtowska snuła pasjonującą opowieść o Japonii. Zjechała ona na rowerze kawałek świata: Krym, Armenię, Turcję, Tajlandię, Kambodżę, Sri Lankę, Japonię i podzieliła się cennymi wskazówkami, jak planować takie podróże.

Biblioteka szkolna zaprosiła na akcję Trzy razy wygraj, czyli konkursy z nagrodami. Rozwiązywaliście rebusy i krzyżówkę literacką, a także rozpoznawaliście tytuły książek po ich fragmentach.

Dziękujemy również za Wasz udział w wyborach literackich, w których oddawaliście głos na ulubionego pisarza.

Finałem dnia, wzorem ubiegłych lat, było rozstrzygnięcie konkursu na kolaż fotograficzny: (Nad)zwyczajna anatomia książki, który w tym roku został objęty honorowym patronatem Starosty Ełckiego.

Galeria zdjęć -> Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w 2016 roku w Ekonomiaku

W przyszłym roku pięciolecie tego święta w naszej szkole. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału w naszym małym jubileuszu. Spodziewamy się, że ten dzień w 2017 będzie równie atrakcyjny jak w tym roku.

Skip to content