III Międzynarodowy Turniej Informatyków w powiększonym składzie

11 maj, 2016

Zakończył się III Międzynarodowy Turniej Informatyków Vilnius 2016. Tym razem gospodarzem i głównym organizatorem był Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla z Wilna. Konkurs odbył się w dniach 22-23 kwietnia 2016 r. w budynku wileńskiego technikum przy ulicy Islandijos 3.

Ekonomiak reprezentowali Brajan Bartoszewicz, Bartłomiej Jabłoński, Kamil Polink z klasy 2i1, Karol Kiryłło, Mateusz Kowalewski, Krzysztof Malinowski, Kamil Święconek z klasy 3i1 oraz Rafał Oleksy z 4i2.

wilno2Od lewej: Brajan Bartoszewicz, Krzysztof Malinowski, Kamil Święconek, Karol Kiryłło, Rafał Oleksy, Bożena Puławska, Andrzej Szmurło, Bartłomiej Jabłoński, Kamil Polink, Mateusz Kowalewski

Patronatem i opieką organizacyjna objął nasza drużynę Starosta Powiatu Ełckiego pan Marek Chojnowski.

Turniej Informatyków kierowany do uczniów i studentów kierunków informatycznych był kontynuacją pomysłu Pana Jeronimasa Mikiparavičiusa – zastępcy dyrektora technikum w Wilnie. Pierwszy turniej odbył się w Ełku w 2014 r., drugi w  Колледж ПсковГУ-Псковский государственный университет w Pskowie w 2015 r.

Jak zwykle zorganizowane zawody informatyczne miały na celu porównanie wiadomości i umiejętności uczniów oraz studentów z zakresu zagadnień informatycznych na poziome ponadgimnazjalnej szkoły technicznej. Warto podkreślić, iż językiem oficjalnym turnieju był angielski.

W tym roku grono uczestników powiększyło się o reprezentacje z Estonii, Słowacji oraz Polski. Niestety na turniej nie przybyła drużyna rosyjska. Ostatecznie w zawodach udział wzięły następujące szkoły: gospodarz Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla (Litwa), Daugavpisl  Technikums (Łotwa), Tallinna Polütehnikum (Estonia), Dopravná academia Trenčin (Słowacja), Zespół Szkół Komunikacij im. Hipolita Cegielskiego z Poznania oraz Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego z Ełku.

Turniej otworzył Jeronimas Mikiparavičius, zastępca dyrektora wileńskiego technikum oraz profesor Vytautas Navickas, wiceprezes Wileńskiej Izby Handlu, Przemysłu i Rzemiosła, dziekan wydziału edukacji społecznej na Litewskim Uniwersytecie Nauk Edukacyjnych, życząc zawodnikom sukcesów.

wilno3Vytautas Navickas (pierwszy od prawej) oraz Jeronimas Mikiparavičius (drugi od prawej)

W bardzo podobnym tonie głos podczas otwarcia zabrała także pani Bożena Puławska etatowy członek zarządu starostwa powiatowego w Ełku.

wilno4Bożena Puławska

Uczestnicy startowali w części pierwszej oraz drugiej turnieju indywidualnie odpowiadając na pytania przygotowane  przez międzynarodowy zespół pedagogów. Pytania były przygotowane wyłącznie w języku angielskim. Pierwszą część turnieju, polegającą na wybraniu poprawnej odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnych wiadomości IT, wygrała drużyna z Poznania. Natomiast miejsce drugie przypadło Estończykom, a trzecie zdobyła reprezentacja Naszej szkoły. W klasyfikacji indywidualnej części pierwszej konkursu złoto powędrowało do Alara Okasa z Tallinna Polütehnikum, srebro do Mateusza Dąbrowskiego z Zespołu Szkół Komunikacij im. Hipolita Cegielskiego, a brąz do Rafała Oleksego z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku im. Karola Brzostowskiego.

wilno5Rafał Oleksy drugi od prawej

Następnie uczestnicy wzięli udział w części praktycznej, która polegała na przygotowaniu kabla sieciowego, czyli tak zwanej skrętki. Zwycięzcami okazali się gospodarze zajmując pierwsze i drugie miejsce. Trzecie miejsce w tej części zdobyła uczennica dyneburskiego technikum Tatiana Suserte.

wilno6Kamil Polink realizujący zadanie w części praktycznej turnieju

Drugiego dnia uczestnicy spotykali  się w wirtualnym świecie gry CounterStrike. Najlepszą drużyną okazała się być drużyna litewska, drugie miejsce przypadło Naszej szkole, a trzecie kolegom z Poznania. Miejsce czwarte wywalczyła drużyna słowacka, piąte łotewska i szóste estońska.

wilno7

Polska drużyna Counter-Strike’a. Od prawej m.in.: Bartłomiej Jabłoński, Brajan Bartoszewicz, Karol Kiryłło, Mateusz Kowalewski.

Ponadto uczniom podczas pobytu zorganizowano czas wolny, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie najważniejszych zabytków Wilna oraz nowoczesnego Muzeum Pieniądza, gdzie można było podziwiać także polskie pieniądze pochodzące z różnych okresów historii.

Zespół Szkół nr 5 aktywnie współpracuje w wielu obszarach ze szkołami biorącymi udział w turniejach. Młodzież szkolna dzięki osobistemu zaangażowaniu i sprawnej organizacji dyrektora Pana Kazimierza Czepułkowskiego oraz nauczycieli: Tadeusza Kalety, Andrzeja Szmurło i Dariusza Łukaszewicza, rokrocznie bierze aktywny udział konkursach, wycieczkach, wyjazdach studyjnych na Litwę, Łotwę, do Estonii i Rosji.

wilno8Gala rozdania nagród.

Sponsorem wyjazdu na III Turniej Informatyków w Wilnie było Starostwo Powiatowe w Ełku, które również wsparło nas obecnością pani Bożeny Puławskiej dopingującej młodzież na każdym etapie turnieju.

Andrzej Szmurło