Raport o stanie wojennym – spotkanie literacko-muzyczne

21 grudzień, 2015

„Tym, którzy bronią wojny, / jaką samozwańcza władza / wszczęła przeciwko swemu narodowi / […] / odpowiadamy: / Jeżeli w jakimś kraju / strzela się do ludzi, / jeżeli w jakimś kraju / przepełnione są więzienia, / jeżeli jakimś krajem / rządzi tajna policja / i jawne bezprawie, / trzeba bić na alarm” – słowa Ryszarda Krynickiego z wiersza Tym, którzy bronią wojny stały się myślą przewodnią spotkania literacko-muzycznego z okazji 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tamten fantasmagoryczny świat odtworzyliśmy, czytając opowiadania Marka Nowakowskiego z tomu Raport o stanie wojennym oraz słuchając muzyki rockowej w wykonaniu uczniów Ekonomiaka. Całości dopełniły projekcje filmików oraz anegdoty opowiadane przez prowadzące uroczystość panie Iwonę Możejko i Izabellę Chrostowską.

Nie próbowaliśmy dociekać bezzasadności bądź słuszności wprowadzenia stanu wojennego. Naszym celem było przypomnienie codzienności tamtego okresu: milicja i wojsko na ulicach („Ulice puste, wymiecione. Tylko tu i ówdzie żołnierze z bronią w pogotowiu, a na skrzyżowaniach czołgi. Okupacja”), długie kolejki przed sklepami, półki zapełnione butelkami z octem („Nie strzelajcie do sprzedawcy. Robi, co może” – autentyczny apel umieszczony w jednym ze sklepów spożywczych) , kombinowanie i cwaniactwo („Tak szedłem i kosiłem. Dopiero połowa dziennego obchodu, a cała torba pełna. Ludzie mi na rękę, to i ja im”), nachalna propaganda telewizyjna spikerów ubranych w mundury wojskowe („Jaki jest najniższy stopień wojskowy? – spiker telewizyjny”), różne formy buntu („Paru takich wiozłem, co opaski czarne nosili na rękawach. Na znak żałoby z powodu tego stanu wojennego”), internowanie („Zwolnienia internowanej domaga się smarkateria! Najwyższa władza zdecydowała o tym, a oni mają czelność podważać słuszność tej decyzji! Niezła wichrzycielka musiała być z tej nauczycielki”).

Opowiadania czytała klasa 2L, która była również odpowiedzialna za scenografię, kostiumy i wystawę. Organizatorów muzycznie wspomagali Justyna Słabińska, Aleksandra Baklarz, Oskar Adasiewicz i Radosław Nikonowicz (wokal), Bartłomiej Stankiewicz (gitara), Kinga Ciszewska (perkusja) oraz Mateusz Piotrowski (trąbka).

stan_wojenny_2015_1

stan_wojenny_2015_2