Uczniowie Ekonomiaka zwiedzali miejsca historii na Pomorzu w ramach projektu „Poznaj Polskę”

26 październik, 2022

W dniach od 17.10.2022r. do 19.10.2022r. odbyła się wycieczka szkolna Zespołu Szkół Nr 5 w Ełku na której byli uczniowie klas 1-4 do Gdańska, Gdyni i Sztutowa.

W pierwszej kolejności zanim jeszcze dojechaliśmy do Trójmiasta poranek  spędziliśmy w obozie zagłady w Sztutowie. Wizyta w miejscu pamięci – byłym niemieckim obozie koncentracyjnym to ważny wychowawczo element edukacji młodego człowieka. Dorastają kolejne pokolenia powojnia, odchodzą od nas świadkowie tych wydarzeń, jednak misja związana z nauką z historii i ostrzeżeniem wyrażanym w autentycznym miejscu są wciąż aktualne.  Następnie udaliśmy się na statek w Gdańsku który przetransportował nas na Westerplatte. Zwiedzanie z nietuzinkowym przewodnikiem i fascynatem tego tematu zaciekawił wszystkich uczestników. Obiadokolacja, zakwaterowanie i chwila czasu wolnego zakończyła intensywny dzień.

Następny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku szybki przejazd do Gdyni do Muzeum Marynarki wojennej oraz ORP Błyskawica gdzie obejrzeliśmy nową wystawę historyczną w pomieszczeniach okrętu. Wystawa w nowoczesny i przejrzysty sposób prezentuje dokonania… okrętu wojennego. Pozostałą część dnia spędziliśmy na zwiedzaniu Starego Miasta w Gdańsku.

Ostatni dzień naszej wyprawy to Muzeum Poczty Polskiej oraz Katedra Oliwska. Zmęczeni ale zadowoleni ruszyliśmy do Ełku.

Myślę że wszyscy uczestnicy wycieczki wspominają ją bardzo dobrze. Pogoda przeważnie była idealna na zwiedzanie tak ciekawych i pięknych miejsc oby więcej tak wspaniałych wycieczek!

Marcin Dawidowski, nauczyciel Zespołu Szkół nr 5 w Ełku

Wycieczka współfinansowana była ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”