Projekty realizowane przez uczniów ZS nr 5 w Ełku w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii

21 marzec, 2019

Nasi uczniowie nie czekają, nie siedzą z założonymi rękoma, biorą edukację w swoje ręce.

Projekt nosi nazwę „#DZIAŁAMY” i jest realizowany w ramach Platformy Edukacyjnej Zwolnieni z Teorii. Jego celem jest walka ze znieczulicą społeczną. Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Jednak ludzie często nie reagują. ,,Dlaczego nic nie robią?” – Na to pytanie uczennice starają się odpowiedzieć wraz z uczniami ełckich szkół w czasie wykładów realizowanych w szkołach. Oprócz naszej szkoły nad projektem objęli patronat: Powiatowe Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku oraz Starosta ełcki Pan Marek Chojnowski. Projekt  jest realizowany przez uczennice klasy 3E: Katarzynę Krukowską, Emilię Korneluk, Paulinę Przekopską.

„Czy kiedykolwiek marzyłeś, marzyłaś o życiu jak z filmu? Ile razy zastanawiałeś się nad tym jak wygląda życie aktora poza planem filmowym, jak tworzy się filmy albo jak to wszystko się zaczęło, a może nie wiesz co obejrzeć dzisiejszego wieczoru? Ten projekt został stworzony specjalnie dla Ciebie. Przybliżymy Ci historię kina, znakomitych reżyserów, wydarzenia (festiwale), terminologię prostu z planu filmowego oraz stronę techniczną powstawania produkcji filmowych. Chcemy uświadomić ludzi dzięki temu projektowi, że krótkometrażowe, średniometrażowe oraz długometrażowe filmy to źródło kultury, jak i wyrazu artystycznego z głębszym przekazem. Pragniemy zmusić widza do rozmyśleń nad fabułą filmu i wyciągnięcia z niego wniosku, a nie tylko bezmyślnego obejrzenia go.” Twórcy: Aleksander Haraburda uczeń klasy 2i2 , Julia Morlak.

Projekt: „Ełk- Patrzymy w Przeszłość”

Wiemy, że młodzi ełczanie nie są świadomi bogatej historii własnego powiatu, czy samego Ełku. Naszym celem jest edukacja młodzieży ełckiej w zakresie historii regionu, oraz organizacja konkursu powiatowego „Ełk – Patrzymy w przeszłość”, co już stało się faktem. Prawie 300 uczniów wzięło udział w konkursie. Konkurs był przeprowadzany w 16 placówkach szkolnych przez nauczycieli, którzy wspomagali swoich podopiecznych.

Instytucje oraz osoby które nas wspierają: Urząd Miasta Ełk wraz z Panem Prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem, Starosta Powiatu Ełckiego Pan Marek Chojnowski, Radio 5, Muzeum Historyczne w Ełku, Stowarzyszenie Alternatywa i jego Prezes Pan Wiktor Kurczak.

Projekt realizują  uczniowie klasy 1I i 1R  Zespołu Szkół nr 5 w Ełku: Sebastian Całus, Amelia Sparzak, Emilia Szypulska oraz Oskar Pericacho Sypytkowska.