Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

22 października, 2018

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month, tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Realizując ważny cel, jakim jest profilaktyka i pokonanie raka piersi przypominamy kobietom o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi.  Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.

Kilka faktów związanych z rakiem piersi:

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko.

Rak to nie wyrok. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).

Amazonki służą wsparciem dla kobiet po mastektomii. Uświadamiają jak ważne są badania profilaktyczne – samobadanie, mammografia, USG piersi. Starają się wyedukować kobiety i wpoić im prozdrowotne nawyki. Planujemy spotkanie naszej młodzieży z kobietami ze Stowarzyszenia Amazonek w Ełku. – Takie spotkanie odbyło się w szkole z uczniami klas IV R i IV L.

Więcej informacji na ten temat na stronach:

www.zwrotnikraka.pl

www.polki.pl