UWAGA!!! SZKOLNY KONKURS NA SLEEVEFACE (Nad)iluzje – książki portret przewrotny

25 marzec, 2017

W tym roku po raz piąty będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zapraszamy entuzjastów literatury i żarliwych wyznawców słowa pisanego do udziału w konkursie. Tym razem chcemy wam zaproponować bardzo popularną – głównie za sprawą portali społecznościowych – zabawę: inspirując się wybraną okładką książki, stwórzcie sleeveface. Ten niebanalny sposób popularyzowania literatury i wartości czytania polega na zrobieniu zdjęcia, którego elementem jest okładka książki częściowo zasłaniająca fotografowaną osobę – w taki sposób, aby stanowiły spójną całość.

O czym trzeba pomyśleć, tworząc sleeveface? Zawsze zaczynamy od rozruszania wyobraźni – przejrzyjcie dostępne wam książki i wybierzcie spośród nich tę, która zainspiruje was swoją okładką (nie zawadzi zajrzeć do szkolnej biblioteki i poszperać wśród setek nowości zakupionych w ostatnich miesiącach). Następny krok to planowanie sesji: wyszukajcie odpowiednie miejsce, które stanie się scenerią (tłem) zdjęcia, zbierzcie niezbędne rekwizyty, pomyślcie o właściwym kostiumie, fryzurze, makijażu. Zaangażujcie do waszych działań przyjaciół – przyda się dodatkowa para rąk podczas sesji. Zróbcie serię zdjęć, a będziecie mieć pewność, że jedno z nich okaże się doskonałe. Niezadowoleni z końcowego efektu mogą jeszcze popracować nad obrazem w dowolnym programie do edytowania zdjęć: regulamin konkursu dopuszcza zastosowanie korekty tonacji i kontrastu, kadrowanie oraz konwersję do czerni i bieli.

Pamiętajcie – sleeveface to nie tylko gra iluzji. To również sposób na wyrażenie siebie. Namawiamy więc was do artystycznej dezynwoltury i śmiałego eksperymentowania. Zabawcie się konwencjami. Ci, którzy stawiają na dystans, mogą sobie pozwolić na parodię, karykaturę, groteskę, deformację. Tradycjonaliści nastawieni na estetykę przekazu z pewnością wybiorą chwyty bardziej konwencjonalne.

Zajrzyjcie na stronę biblioteki szkolnej:

Znajdziecie tu przykładowe sleeveface zrobione przez naszych uczniów w ramach akcji czytelniczych zainicjowanych przez panie bibliotekarki.

Na uczestników konkursu czekają jak zwykle nagrody: mnóstwo książek i gadżetów, a także czytniki e-booków ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz salon samochodowy AUTO WIM. Zdjęcia przesyłajcie do 18 kwietnia na adres p.dalej@o2.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 24 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Iwona Możejko

Regulamin tutaj.