Nowości wydawnicze dzięki dotacji z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

8 wrzesień, 2016

Pragniemy poinformować, że zdobyliśmy dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2016 r.

W czerwcu przeprowadziliśmy akcję pod hasłem „Młodzież czyta”, w ramach której uczniowie zaproponowali  tytuły, autorów oraz serie wydawnicze – w efekcie zakupiliśmy blisko 200 nowych pozycji: 145 książek beletrystycznych oraz 53 lektury na kwotę ponad 4 150 zł.

Również w czerwcu w ramach kolejnej akcji „Wypożycz książkę na wakacje” (zaproponowaliśmy wypożyczenia uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom – na wakacje wypożyczonych zostało ponad 150 książek).

O kolejnych działaniach związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa będziemy informować na bieżąco poprzez dziennik elektroniczny, ogłoszenia w szkole i stronę biblioteki: www.bibliotekazs5elk.pl (Zakładka WYDARZENIA –>> NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA). Ze strony szkoły również jest przekierowanie na stronę biblioteki.

Nauczycieli zapraszamy do indywidualnych ustaleń zakupów i projektów edukacyjnych, które chcieliby realizować w ramach tego programu jeszcze w tym semestrze.

Biblioteka organizuje wiele wydarzeń i akcji czytelniczych promujących czytanie (liczymy w tym względzie na przychylność nie tylko nauczycieli, ale również rodziców oraz , oczywiście, zaangażowanie uczniów). Wiele działań weszło na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych i objęło całą społeczność – np. obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Zabierz książkę na święta/ferie/wakacje oraz inne.

Ponadto chcemy poinformować, że biblioteka w naszej szkole ma bardzo bogaty księgozbiór nowości wydawniczych, które w dużej mierze zostały zakupione przez Ministerstwo Edukacji w nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Książki naszych marzeń” (o konkursie) – nasza młodzież we współpracy z paniami z biblioteki zmontowała wówczas opublikowany w internecie filmik „Krótka historia wielkiej paczki” – zachęcamy do obejrzenia.

Rodzicom podczas wrześniowych spotkań została przekazana krótka informacja o wpływie czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych (link)

Oczywiście naszych wszystkich czytelników nieustannie i gorąco zachęcamy do przesyłania nam recenzji, czy nawet pojedynczych zdań na temat przeczytanych książek (rozwijajcie zakładkę nowości–>> polecane przez młodzież i dla młodzieży na stronie biblioteki szkolnej).