Korowód sienkiewiczowski ulicami Ełku

27 maj, 2016

24 maja 2016 roku, w samo południe, wraz z przedstawicielami ełckich szkół wszystkich typów, w niecodziennych strojach i nastrojach, uczestniczyliśmy w korowodzie ulicami miasta.

To kolejne wydarzenie związane z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza, w które bardzo aktywnie i kreatywnie włączyła się nasza szkoła. Poniedziałkowa akcja pod hasłem Poniedziałek w szkole z Henrykiem Sienkiewiczem doskonale przygotowała młodzież do wystąpienia w rolach bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza. Ogromną furorę zrobiły towarzyszące nam kukiełki – Oleńka Billewiczówna oraz wspaniały szlachcic Jan Onufry Zagłoba – oczywiście mistrzowsko wykonane przez panią Ulę. Dzięki nim nasza reprezentacja była jedyna w swoim rodzaju.

Balony oraz cukierki z cytatami, które wręczaliśmy przechodniom wywołały wiele serdecznych uśmiechów, którymi byliśmy obdarowywani już od pierwszych kroków na ulicach. Nie co dzień ełczanie mają okazję spotykać tak szykowne delegacje, ale z pewnością wiele napotkanych, strojnie ubranych dam i wesołków, to uczniowie Ekonomiaka. Tym razem – w strojach szkolnego koła teatralnego Słowo-Gest-Muzyka oraz specjalnie na tę okoliczność wypożyczonych z Ełckiego Centrum Kultury. Barwny korowód spod Pomnika Michała Kajki przeszedł przed budynki naszych władz, a następnie wzdłuż promenady i ul. Armii Krajowej do biblioteki miejskiej, gdzie był poczęstunek oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Moja ilustracja dzieł Henryka Sienkiewicza”. Nasza uczennica Edyta Olender z 2i2 zajęła III miejsce – gratulujemy! Nagrodę w Twoim imieniu odebrała p. Ula – czekamy na Ciebie w bibliotece szkolnej.

Na trasie korowodu było kilka przystanków, w czasie których młodzież czytała fragmenty utworów pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, były też śpiewane piosenki oraz odgrywane krótkie scenki wyreżyserowane na podstawie twórczości Sienkiewicza. Podczas postoju przy pięknym zejściu na promenadę również my mieliśmy swoje przysłowiowe pięć minut. Nasza dzielna i niezawodna wokalistka Justyna Słabińska pięknie zaśpiewała Pieśń o małym rycerzu. Pobliska woda z pewnością poniosła jej donośne Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa… wzdłuż promenady. Natomiast fantastyczna ekipa lektorów z Ekonomiaka: Oskar Choruży, Ola Jola Waszkiewicz, Kamil Kurłowicz, Michał Jaszczurowski, wcielając się w bohaterów, odczytała zebranym fragment Potopu.

Korowodowi przewodził pan Krzysztof Piłat, a nagrody w MBP wręczyła pani Mariola Raczyńska naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Ełku. Całokształt wydarzenia to owoc współpracy lokalnych bibliotek w celu uczczenia obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.

kor_sienk_01