Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopad, 2022

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować.”

10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniano 123 lata niewoli Polski – od momentu, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy, poprzez okres zaborów, aż do dnia odzyskania niepodległości. Inscenizację przeplatano narracją, recytacją wierszy i patriotycznymi pieśniami.

O godz. 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W krótkim przemówieniu dyrektor szkoły przypomniał, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, lecz darem, który trzeba pielęgnować.

Akademia została przygotowana przez uczniów z klasy 4RP pod kierunkiem pani Agnieszki Strzały i pana Grzegorza Harasiuka. O piękną dekorację zadbali przedstawiciele klasy 3RP.

O godz. 16.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięliśmy udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości, wystawiliśmy poczet sztandarowy, a w imieniu społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 5 w Ełku kwiaty złożył dyrektor szkoły Maciej Karanowski.