II Międzynarodowy Turniej Informatyków zakończony

23 listopad, 2015

Zakończył się II Międzynarodowy Turniej Informatyków Maj 2015. Tym razem gospodarzem i głównym organizatorem był Колледж ПсковГУ-Псковский государственный университет z Pskowa. Konkurs odbył się w dniach 29-30 maja 2015 r. w budynku koledżu pskowskiego przy ulicy Я. Фабрициуса 16.

Turniej Informatyków kierowany do uczniów i studentów kierunków informatycznych był kontynuacją inicjatywy pomysłu Pana Jeronimasa Mikiparavičiusa – p.o. dyrektora technikum w Wilnie. Pierwszy turniej odbył się w Ełku w maju 2014 r. Ponownie zorganizowane zawody informatyczne miały na celu porównanie wiadomości i umiejętności uczniów oraz studentów z zakresu obsługi i administrowania komputerów na których zainstalowany jest anglojęzyczny system operacyjny Windows 7.

W tym roku udział w zawodach wzięły następujące szkoły: Vilniaus Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla (Litwa), Daugavpisl Valts Technikums (Łotwa), Колледж ПсковГУ (Rosja), Zespół Szkół nr 5 z Ełku. Turniej otworzył Вячеслав Владимирович Однобоков, Dyrektor Колледж ПсковГУ, życząc zawodnikom sukcesów. Uczestnicy startowali w części pierwszej oraz drugiej turnieju indywidualnie i odpowiadali na pytania przygotowane  przez międzynarodowy zespół pedagogów. Pytania były przygotowane w językach narodowych, polskim, litewskim, łotewskim i rosyjskim. Pierwszą część turnieju, polegającą na wybraniu poprawnej odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnych wiadomości IT, zdecydowanie wygrała drużyna rosyjska. Następnie uczestnicy wzięli udział w części praktycznej, która polegała na znalezieniu błędu w oprogramowaniu „uszkodzonego” komputera. Zwycięzcami okazali się również Rosjanie. Trzecie miejsce w turnieju zdobył uczeń Zespołu Szkół nr 5 w Ełku, Kamil Święconek, otrzymując nagrodę rzeczową.

Kamil Święconek z Tatianą Usharnovą

Ostateczne wyniki pokazały międzynarodowemu zespołowi, który przygotowywał turniej, różnice w zakresie umiejętności i posiadanych wiadomości jakimi dysponują uczniowie w państwach uczestniczących w konkursie. Okazało się, że gospodarze byli bardzo dobrze przygotowani teoretycznie, jak i w wykonywaniu praktycznych zadań. W czasie części teoretycznej i praktycznej turnieju reszta uczestników wzięła udział w quizach dotyczących ogólnej wiedzy o państwach startujących w konkursie. Polska ekipa w składzie Rafał Chrzanowski, Patryk Mazurek, Maciej Wasiuk okazała się zdecydowanym faworytem w wiedzy o Rosji.

Patryk Mazurek z dyplomem z quizu wiedzy o Rosji

Drugiego dnia uczestnicy spotykali  się w wirtualnym świecie gry CounterStrike: Global Offensive. Najlepszą drużyną okazała się być drużyna rosyjska, drugie miejsce przypadło Litwinom, a trzecie Łotyszom. Niestety ostatnie, czwarte miejsce w rozgrywkach zdobyła drużyna Polska w składzie: Adrian Bagiński, Rafał Chrzanowski, Michał Jaszczurowski, Kamil Święconek (kapitan), Maciej Wasiuk.

Polska drużyna Counter-Strike

Ponadto uczniom podczas pobytu zorganizowano czas wolny, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie Pskowa oraz męskiego Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego, jednego z najbardziej znanych i najważniejszych rosyjskich klasztorów prawosławnych.

Uczniowie na wycieczce w Monasterze Pskowsko-Pieczerskowskim

Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć wspaniałe dzieła architektury z okresu od XV po XIX wiek. Pani przewodnik, która niezwykle barwnie opowiadała o samym mieście jak i o monasterze naświetliła uczniom historię i dzisiejszą rolę tychże miejsc w Rosji.

Zespół Szkół nr 5 aktywnie współpracuje w wielu obszarach ze szkołami biorącymi udział w turniejach. Młodzież szkolna dzięki osobistemu zaangażowaniu i sprawnej organizacji dyrektora Pana Kazimierza Czepułkowskiego oraz nauczycieli: Tadeusza Kalety i Dariusza Łukaszewicza rokrocznie bierze aktywny udział konkursach, wycieczkach, wyjazdach studyjnych na Litwę, Łotwę, do Estonii i Rosji.

Sponsorami wyjazdu na II Majowy Turniej Informatyków w Pskowie było Starostwo Powiatowe w Ełku oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Opracowanie: Dariusz Łukaszewicz

Fotografie: Dariusz Łukaszewicz i Колледж ПсковГУ