Europejski Parlament Młodzieży w Nettetalu

23 listopad, 2015

Miasto partnerskie Nettetal zaprosiło delegację młodzieży Ełku do uczestnictwa w pracach „ Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Nettetal” w dniach 30 września – 4 października 2015r. Naszą szkołę reprezentował uczeń kl. IIIe – Kacper Kalinowski, który wraz z 9 uczniami innych szkół ełckich udał się pod opieką nauczycieli jęz. niemieckiego pani Bożeny Fidury i pani Sylwii Piotrowskiej do miasta położonego w Nadrenii Północnej Westfalii.

Fot. Uczniowie szkół średnich i Gimnazjum nr 2: od lewej Kalinowski Kacper (Zespół Szkół nr 5), Makuch Michał, Kozikowska Aleksandra, Kużnicki Filip, Okseniuk Oliwia, Banaszek Paulina, Łowczyk Emilia, Banachowski Radoslaw, Łuba Magdalena, Wallat Aleksandra, na dole: opiekunki grupy: Sylwia Piotrowska i Bożena Fidura (Zespół Szkół nr 5)

Głównym celem tego międzynarodowego wydarzenia zorganizowanego z inicjatywy burmistrza Nettetalu pana Christiana Wagnera, była integracja młodzieży z miast partnerskich. Ełk współpracuje z Nettetalem od 1998 r. Uczniowie z Ełku wraz z uczniami z Nettetalu i Rochlitz (Niemcy), Venlo (Holandia) i Caudebecen-Caux (Francja) aktywnie uczestniczyli w seminariach, warsztatach i symulacji obrad parlamentu. Umożliwiło to wymianę poglądów oraz dyskusje m.in. na temat ogólnej sytuacji politycznej Europy. Młodzież miała okazję spotkać się z eurodeputowanym, panem Jensem Geierem.

Fot. Przed spotkaniem z politykiem, Jensem Geierem w ratuszu w Nettetalu

Uwieńczeniem przedsięwzięcia była wycieczka do Brukseli i zwiedzenie siedziby Parlamentu Europejskiego, Parlamentarium oraz najważniejszych zabytków miasta.

Fot. Przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Fot. Sala obrad parlamentu, od lewej : Banachowski Radosław, Kalinowski Kacper (Zespół Szkół nr 5), Kużnicki Filip

Wizyta w Nettetalu nie tylko umożliwiła młodzieży pogłębienie wiadomości na temat Unii Europejskiej, jej struktur i funkcjonowania, lecz również wzbudziła poczucie odpowiedzialności za przyszłość Europy, a jednocześnie była i będzie doskonałą  okazją do doskonalenia znajomości języka angielskiego i niemieckiego. Poza tym młodzież mogła nawiązać nowe znajomości i kontakty z rówieśnikami z Europy Zachodniej. Należałoby na koniec pochwalić stronę niemiecką i stronę polską za sprawną organizację spotkania.

Bożena Fidura, Zespół Szkół nr 5 w Ełku