Konferencja międzynarodowa w ekonomiaku

23 listopad, 2015

20 października 2015  w siedzibie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku odbyła się międzynarodowa konferencja, w której wzięli udział nauczyciele przedmiotów ekonomicznych  naszej szkoły oraz nauczyciele z Ogólnokształcącej Szkoły Średniej z Kaliningradu.

Wizyta była jednym z etapów realizowanego przez tę placówkę projektu o zasięgu ogólnokrajowym – „Upowszechnianie wiedzy o  finansach wśród ludności”.

Szkołę z Kaliningradu reprezentowały:

– Tamara Sinieńkaja – zastępca dyrektora, metodyk–ekspert,

– Swietłana Żyrkowa – zastępca dyrektora

– Lidia Koszelewa – nauczycielka wiedzy o społeczeństwie wdrażająca projekt

W spotkaniu uczestniczyli :

– Bożenna Puławska – etatowy członek Zarządu Powiatu Ełckiego,

– Kazimierz Czepułkowski – dyrektor Zespołu Szkól nr 5,

– Mariola Paszkowska – dyrektor banku BZWBK w Ełku,

– Tadeusz Kaleta, koordynujący współpracę obu szkół – prowadzący spotkanie i tłumacz w jednej osobie.

W realizację programu konferencji włączyła się pani Małgorzata Dąbrowska – wicedyrektor ZS nr 5 oraz nauczyciele ekonomicznych przedmiotów zawodowych: Teresa Świerzbińska, Marta Milewska, Anna Dymek.

W trakcie spotkania przedstawiono prezentację na temat „Podwyższenie stopnia finansowej świadomości mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego w latach 2011 – 2016”.

Nauczycielki z Kaliningradu podzieliły się doświadczeniami z wykorzystania różnych form i metod realizacji projektu wśród uczniów – od klas najmłodszych do najstarszych, rodziców oraz w lokalnej społeczności. Zaprezentowały również specjalne materiały edukacyjne i podręczniki dedykowane poszczególnym uczestnikom projektu.

Pani Lidia Koszelewa poprowadziła lekcję z klasą 3 E na temat „Własny biznes – dochody i koszty”. Uczniowie byli bardzo aktywni, a  język rosyjski nie był dla nich zbyt dużą barierą. Mimo że tylko kilka osób uczyło się wcześniej tego języka, obyło się bez porozumiewania „na migi”.

Ostatnim punktem konferencji była wymiana informacji na temat instrumentów finansowych i funkcjonowania systemu bankowego w Polsce i w Federacji Rosyjskiej. Fachową wiedzą służyła w dyskusji pani Mariola Paszkowska – dyrektor banku BZWBK w Ełku.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i było dla niektórych uczestników okazją do odświeżenia umiejętności posługiwania się językiem rosyjskim.

Teresa Świerzbińska