Światowy Dzień Walki z Depresją – 23 lutego 2021

23 lutego, 2021

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaburzenia depresyjne są czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Czas pandemii może zwiększyć ten problem.

Depresja jest realnym cierpieniem i chorobą, która mocno wpływa na relacje. Osoba chora izoluje się od otoczenia, stroni od kontaktów z przyjaciółmi, najbliższymi, rodziną, zamyka się w świecie własnych emocji i przeżyć. Osoby chorujące na depresję czują się znacznie gorzej przez dłuższy czas, towarzyszy im smutek, tracą radość i poczucie sensu życia. Pojawiająca się rezygnacja i pesymizm powoduje, że odsuwają się od innych i zamykają w sobie.

Tak jak każdy stan chorobowy, tak i stan depresyjny potrzebuje określonego czasu leczenia. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna. Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia farmakologicznego i terapeutycznego. Choroba ta, jak żadna inna, wymaga wiedzy, zrozumienia i wsparcia ze strony bliskich.

Depresja to choroba wymagająca specjalistycznej pomocy.

Szukajmy pomocy dla siebie i swoich bliskich u osób zaufanych w rodzinie, wśród rówieśników, u wychowawcy i pedagoga oraz u specjalistów (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ełku, ul. Kajki 8, tel.: (087) 610-27-47).

Więcej informacji na temat depresji można znaleźć na stronie kampanii społeczno-edukacyjnej „DEPRESJA. Rozumiesz – Pomagasz”

Źródło: gliwice.eu

Skip to content