Jubileuszowe głośne czytanie

2 październik, 2020

29 września 2020 roku obchodziliśmy mały jubileusz głośnego czytania. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Po raz piąty nauczyciele w Zespole Szkół nr 5 w Ełku aktywnie włączyli się w akcję. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 8 nauczycieli i 9 różnych klas. Głośne czytanie odbyło się na 14 lekcjach.

W siedmiu klasach czytano książki motywacyjne. Klasy: 2LP, 2RP, 3E, 4i1, 4G słuchały fragmentów z poradnika Michała Zawadki Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Z kolei uczniom klasy 3L i 4G nauczycielka czytała przedkawowy pandowo-filozoficzno-śmieszno-filmowy codziennik motywacyjny ojca Adama Szustaka OP Szusta rano.

Cztery klasy: 1LP, 2i, 2LP, 3E dzięki swoim polonistkom mogły wysłuchać lektur obowiązkowych.

W trzech kolejnych klasach: 1LP, 1RP, 3E uczniowie zaznajamiali się ze stylem noblistki Olgi Tokarczuk słuchając opowiadań ze zbioru Szafa. Otrzymali próbkę klasyki grozy uprawianej przez H. P. Lovecrafta. Wysłuchali fragmentów thrillera poczytnego Simona Becketta, którego wszystkie części z antropologiem sądowym Davidem Hunterem w roli głównej posiadamy w naszej bibliotece.

Ten dzień jest okazją do częściowego zaprezentowania społeczności szkolnej bogactwa i różnorodności naszego księgozbioru. Proponujemy książki podróżnicze, reportaże, opowiadania, powieści, poradniki z różnych dziedzin, a także poezję, czy audiobooki. Podczas akcji przypominamy uczniom, że czytając wzbogacają słownictwo, poprawiają pamięć, pobudzają wyobraźnię, uczą się myślenia, poprawiają koncentrację, poszerzają wiedzę. Zachęcając młodzież do czytania przypominamy także, że czytanie ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.

Naszym czytającym nauczycielom dziękujemy za udział w akcji.


Skip to content