MATURA PRÓBNA

1 kwiecień, 2020

W dniach od 2 do 8 kwietnia br. odbędzie się próbny egzamin maturalny organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W dniach 2-6 kwietnia zawieszona jest nauka zdalna dla uczniów klas IV (wpisujemy temat lekcji: Matura próbna) W dniach 7-8 kwietnia zwolnieni z obowiązku zdalnej nauki są uczniowie biorący udział w egzaminach przewidzianych na te dni.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży (www.oke.lomza.pl).

Terminy zamieszczania materiałów na stronach internetowych:

2 kwietnia (czwartek)

• 9.00 język polski (poziom podstawowy = PP)
  • 14.00 język polski (poziom rozszerzony = PR); fizyka (PR)

3 kwietnia (piątek)

• 9.00 matematyka (PP)
  • 14.00 matematyka (PR)

6 kwietnia (poniedziałek)

• 9.00 języki obce nowożytne (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski) (PP)
  • 14.00 języki obce nowożytne (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski) (PR)

7 kwietnia (wtorek)

• 9.00 biologia (PR); wos (PR)
  • 14.00 geografia (PR)

8 kwietnia (środa)

• 9.00 chemia (PR)
  • 14.00 historia (PR)

Zasady oceniania zostaną przekazane nauczycielom sprawdzającym prace niezwłocznie po ich ukazaniu się. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub OKE rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w formie:

• w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania;
  • na wydruku na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Uczniowie przesyłają swoje rozwiązania nauczycielom po uprzednim ustaleniu przez nauczyciela sprawdzającego formy przekazania prac (np. emailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań).

Nauczyciele po sprawdzeniu matur przekazują uczniom informację zwrotną w formie ustalonej z uczniami. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów – odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po ich stronie. Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

Szczegółowe informacje o egzaminie maturalnym dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.