Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

21 listopada, 2019

#dlakażdegodziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos o prawach dziecka był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także i nasza szkoła. Wolontariusze przygotowali prezentację multimedialną informującą o działalności Unicefu i prawach dziecka, z którą w ciągu kilku dni zapoznali ponad 20 klas, a więc około 600 osób!

Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego, we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych 20 listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Nasi uczniowie a także nauczyciele zaangażowali się w akcję #GoBlue i dwudziestego listopada wielu z nich wybrało ubrania właśnie w kolorze niebieskim, aby zamanifestować swoje poparcie dla działań Unicefu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie i przeprowadzenie tego święta w naszej szkole nauczycielom i uczniom, a także klasom, które przesłały fantastyczne zdjęcia!

Koordynator szkolnego wolontariatu Joanna Malinowska i wolontariusze.