Wyjście do kina z okazji Narodowego Święta Niepodległości

6 listopada, 2019

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości polonistki zorganizowały szkolne wyjście do kina na seans o tematyce patriotycznej. Wyjście cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, dwanaście klas biorących udział w wydarzeniu wypełniło całą kinową salę. Na początek uczniowie obejrzeli film Michała Rosy pt.: „Piłsudski”, w którym narodowy bohater został przedstawiony jako człowiek o bogatej osobowości: awanturnik, kobieciarz, niestrudzony bojownik o wolność Polski, nieznoszący sprzeciwu, charyzmatyczny i apodyktyczny polityk, który doprowadza do odzyskania przez Polskę niepodległości. Obraz skupia się na mniej znanych fragmentach biografii Józefa Piłsudskiego, ukazując go jako człowieka z krwi i kości, jednocześnie strącając znad głowy marszałka nimb świętości. Twórcy zadbali o wysokiej jakości kostiumy, scenografię i efekty specjalne, jednak niewątpliwie największym atutem dzieła jest doskonała rola Borysa Szyca.

Po krótkiej przerwie wyświetlono „Legiony” Dariusza Gajewskiego – polski film wojenny, którego akcja toczy się na tle walki o niepodległość podczas I wojny światowej. W rolach głównych wystąpili: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner i Wiktoria Wolańska. Aktorzy w sposób przekonujący oddali emocje targające młodymi legionistami, ich pasje, poświęcenie, gotowość do oddania życia za ojczyznę, ale także niezłomność w walce o przyjaźń i miłość.

Zorganizowanie podwójnego seansu było możliwe dzięki uprzejmości p. Eweliny Zbydniewskiej – kierownik kina ECK – w ramach projektu NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ.

Wyjście zorganizowały: Joanna Malinowska, Agnieszka Strzała i Magdalena Gawędzka. Uczestniczyli w nim nauczyciele: Elżbieta Andruczyk, Karol Czepułkowski, Urszula Karwel, Marta Milewska, Julita Koronkiewicz, Alicja Mirkowicz, Anita Cybulko, Joanna Pachucka i Ewa Grycmacher oraz klasy: 1E, 1EP, 1RP, 1I, 1L, 2E, 3H, 3L1, 3R, 4i2, 4i1, 4L.