Niemcy, Irlandczycy oraz Włosi w naszej szkole

2 października, 2019

Ostatni tydzień września (23.09.-27.09.2019r.) upłynął w atmosferze pełnej emocji i niezapomnianych wrażeń. Wszystko za sprawą programu Erasmus+, dzięki któremu realizujemy projekt pt. „Youth vote for Europe”. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół z Niemiec, Włoch i Irlandii. W spotkaniu, łącznie z naszymi uczniami i nauczycielami, wzięło udział 40 osób. Był to bardzo intensywnie spędzony czas, ponieważ wiele godzin pracowaliśmy nad wspólnym projektem, chcąc jednocześnie zapewnić naszym gościom dobrą zabawę i miły pobyt.

Starannie zaplanowaliśmy każdy dzień. Realizując nasz wspólny projekt „Youth vote for Europe” chcieliśmy zachęcić młodzież do aktywności w życiu Europy oraz do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących przyszłości młodych ludzi w Unii Europejskiej. W tym celu porównaliśmy wyniki prewyborów do PE, które zostały przeprowadzone w każdej szkole partnerskiej wśród uczniów niepełnoletnich(16-17lat) z wynikami wyborów właściwych, które np. w Polsce miały miejsce 26 maja 2019r. W grupach międzynarodowych staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego młodzież zagłosowała inaczej niż społeczeństwo danego kraju. Uczniowie przeanalizowali programy kandydatów do PE oraz ich reklamy przedwyborcze. Podczas pracy w szkole po raz kolejny zastosowaliśmy metodę „Uczeń uczy ucznia”. Koledzy i koleżanki z zagranicy odwiedzali uczniów naszej szkoły podczas lekcji i dzielili się swoją wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej oraz szkół w Europie. Uczniowie zebrali również pomysły na zorganizowanie w każdej szkole partnerskiej Dnia Europy.

Chcąc podzielić się naszymi doświadczeniami i efektami pracy w projekcie, zorganizowaliśmy wieczór z rodzicami uczniów naszej szkoły. Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Gościom zaprezentowaliśmy naszą pracę od początku trwania projektu. Jedna z uczennic przygotowała prezentację, obejmującą działania projektowe w Niemczach i Irlandii. Przygotowaliśmy Quiz oraz gry i zabawy przy ognisku. Swoją obecnością zaszczycił nas zespół muzyczny z I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, prowadzony przez Panią Elżbietę Wesołowską.,natomiast uwieńczeniem wieczoru był występ zawodowych tancerzy – ucznia klasy 2E Jakuba Chudzińskiego oraz jego partnerki.

Jako gospodarze chcieliśmy zapewnić wszystkim dobrą zabawę oraz stworzyć okazję do poznania naszego miasta i regionu. Uczniowie odwiedzili miejsca/obiekty finansowane ze środków UE. Byliśmy w Parku Linowym, gdzie każdy mógł sprawdzić swoją sprawność i wypróbować odporność na lęk wysokości Zorganizowaliśmy wycieczkę do Warszawy, podczas której punktem kulminacyjnym była wizyta w Sejmie. Jeden dzień pracy nad projektem miał miejsce w Krainie Wolnych Koni, do której dotarliśmy ‘na kijkach” Nordic Walking.

Tydzień upłynął nam w błyskawicznym tempie. Trudno było nam żegnać naszych przyjaciół, ale cieszymy się, że już wkrótce, w marcu 2020 roku, zobaczymy się ponownie, tym razem we włoskiej Bardze w Toskanii.