„Erasmusi” ZS nr 5 w Irlandii

18 czerwca, 2019

Ostatni tydzień marca 2019r. upłynął w atmosferze wytężonej pracy nad projektem „Youth vote for Europe” (Erasmus+). Czworo uczniów naszej szkoły: Katarzyna Ferenc, Aleksandra Brzostek, Aleksandra Żyłowska oraz Dawid Sarnecki pod opieką p. Urszuli Karwel i p. Elżbiety Tarabuły wyjechali do Irlandii, aby wspólnie z Irlandczykami, Niemcami i Włochami podjąć działania projektowe.

Luttrestown Community College to szkoła, którą odwiedziliśmy. Szkoła tętniąca życiem, przyjazna, wielonarodowościowa, przestrzegająca surowej dyscypliny. Bardzo imponujący był obraz uczniów z dumą noszących mundurki szkolne.
Pierwszy dzień w szkole dostarczył mnóstwo emocji. Uczniowie poznawali się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, poznawali szkołę. Gospodarze przygotowali ciekawe gry integracyjne, aby przełamać bariery.

Prace projektowe odbywały się w nowo wybudowanej części budynku szkolnego. Tradycyjnie uczniowie rozpoczęli od uczenia siebie nawzajem. Prezentowali swoje kraje, miasta i szkoły nie tylko w zespole Erasmusa lecz także wśród innych uczniów szkoły. Ważnym punktem podczas pracy nad projektem była analiza wyników ankiety „Co oznacza dla mnie Europa” , porównanie ich między krajami oraz dyskusja na temat podobieństw i różnic. Przedyskutowaliśmy również odpowiedzi na pytania, które wysłaliśmy do polityków w naszych krajach partnerskich. Ważne zestawienia zostały porównane, a następnie zaprezentowane wszystkim uczestnikom. Okazało się, że niezbyt duża ilość polityków w każdym kraju partnerskim odpowiedziała na pytania dotyczące przyszłości Unii Europejskiej. Uczniowie, pracując w grupach międzynarodowych, stworzyli plakaty i filmy promujące zbliżające się wybory juniorów do Parlamentu Europejskiego. Takie wybory każdy kraj przeprowadzi w swoich szkołach wśród uczniów niepełnoletnich. Irlandzcy uczniowie prezentowali wszystkim także formy wsparcia Irlandii przez Unię Europejską, m.in. w dziedzinie edukacji, środowiska, handlu, transportu, biznesu.

Gospodarze LCC przygotowali w swoim programie mnóstwo atrakcji, urozmaicających czas pracy. Zwiedziliśmy Parlament Irlandzki Dàil, pokazano nam ważne miejsca i zabytki Dublina, takie jak O’Connall Street , posąg Molly Malone. Molly Malone to postać z tradycyjnej irlandzkiej opowieści ludowej. Była sprzedawczynią ryb i owoców morza, która zmarła na gorączkę. Odwiedzilismy Glendalough, piękną dolinę, w której podziwialiśmy tajemnicze pozostałości dawnej osady i klasztoru. W osadzie widzieliśmy Kościół Św. Kewina, twórcy Glendalough, wieżę (tzw. round tower) typową dla średniowiecznej Irlandii i ruiny klasztoru z X-XII wieku. Zostaliśmy zaproszeni również na koncert w National Concert Hall w Dublinie, podczas którego uczniowie z 30 dublińskich szkół prezentowali muzykę tradycyjną i nowoczesną.

Między uczestnikami projektu nawiązały się nowe przyjaźnie, co było bardzo widoczne w dniu wyjazdu.