Pierwsze, pełne sukcesów spotkanie partnerów projektu „Youth vote for Europe” w Niemczech

18 czerwiec, 2019

W listopadzie 2018 r. mieliśmy przyjemność uczestniczenia w pierwszym spotkaniu wszystkich partnerów projektu „Youth vote for Europe”, realizowanego w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna w Niemczech. Wspólnie z kolegami i koleżankami z Niemiec, Irlandii i Włoch spędziliśmy w Halle bardzo intensywny tydzień, pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. W spotkaniu uczestniczyło czworo uczniów naszej szkoły: Gabriela Lis, Aleksandra Karwowska, Magda Ladzińska i Karolina Wojsław oraz nauczycielki, p. Urszula Karwel i p. Elżbieta Andruczyk.
Gospodarze Giebichenstein – Gymnasium, szkoły którą odwiedziliśmy, przygotowali program, w którym wielogodzinna praca nad projektem połączona została z zabawą oraz mile spędzonym czasem. Pracę rozpoczęliśmy po powitaniu nas przez dyrektora szkoły, pana Gaube. Jednym z punktów naszej pracy było wykorzystanie metody „Uczeń uczy ucznia”. Uczniowie z wszystkich krajów partnerskich podzielili się swoją wiedzą na temat państw Unii Europejskiej, zaprezentowali swoje miasta i szkoły.

W Halle pracowaliśmy nad stworzeniem ankiety dotyczącej oczekiwań młodzieży wobec UE. Uczniowie opracowali w grupach międzynarodowych pytania ankietowe, które były wszystkim uczestnikom prezentowane, przez wszystkich przedyskutowane, aby w fazie końcowej wybrac najwłaściwsze zagadnienia. Każdy kraj otrzymał zadanie przeprowadzenia ankiety wśród uczniów swoich szkół, dlatego nauczyciele przetłumaczyli ją na języki swoich narodowości. Uczniowie otrzymali również zadanie stworzenia logo projektu Erasmus +. Logo to powinno reprezentować i obejmować temat „Głosowanie młodzieży na Europę” . Młodzież zrealizowała temat po zebraniu pomysłów. Wyniki pracy zostały zaprezentowane, a przez głosowanie ustaliliśmy zwycięzcę.
Najbardziej ekscytującym wydarzeniem podczas pracy nad projektem było odwiedzenie Parlamentu Niemieckiego w Berlinie. Zwiedziliśmy Bramę Brandenburską, a szczególne wrażenie zrobiła na nas wizyta w Bundestagu, gdzie mogliśmy wysłuchać wykładu w języku angielskim w galerii dla odwiedzających sali plenarnej, a także mogliśmy odwiedzić imponującą kopułę Reichstagu. Potem spotkaliśmy się w domu Paula-Löbe z politykiem SPD MP Dr. Karambą Diaby, który podczas godzinnej dyskusji zaprezentował swoją pracę polityczną w Bundestagu. Zafascynowała nas również wystawa Experience Europe, gdzie zdobyliśmy więcej informacji na temat pracy Parlamentu Europejskiego i wzięliśmy udział w interaktywnej sesji plenarnej.
Niemieccy uczniowie zorganizowali też wycieczkę po mieście Halle. Zwiedzanie miasta obejmowało fundamenty Franków, fontannę osiołka, posąg Haendla, Czerwoną Wieżę, Marktkirche, Graseweghaus, Händelhaus, obraz w Gasthaus Schad, katedrę, Moritzburg, Leopoldinę, Uniwersytet i Kulturinsel.
Podczas spotkania przewidziano także wieczór z rodzicami goszczącymi. Tego wieczoru świetnie się bawiliśmy. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy w języku angielskim, polskim, włoskim i niemieckim.
W Giebichenstein – Gymnasium opracowaliśmy również pytania do wywiadów, które chcielibyśmy zadać politykom we wszystkich krajach partnerskich w ramach naszej pracy nad projektem. Każda grupa projektowa będzie próbowała przeprowadzić rozmowy z posłami do PE z własnego kraju, a także z lokalnymi politykami w kwestiach dotyczących młodych ludzi. Po gorących dyskusjach pojawiły się różne plakaty z naszymi najważniejszymi wynikami. Wyraźnie zauważono, że pytania dotyczące wywiadu koncentrują się na bieżących kwestiach, takich jak bezpieczeństwo w Europie, Brexit i postępowanie z uchodźcami. W czasie po pracy dwiedziliśmy najstarszą niemiecką fabrykę czekolady: Muzeum Halloren, które dostarczyło informacji na temat historii czekolady, spojrzenia za kulisy fabryki Halloren, a nawet pokój z czystej czekolady. Wieczorem odbyliśmy wycieczkę z pochodniami po Zamku Giebichenstein.
Z Halle wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę, nowe umiejętności, nowe znajomości. Właśnie takie doświadczenia zachęcają do udziału w projektach wspieranych przez Unię Europejską

Skip to content