Warsztaty Filmowe z Krótkometrażówką

2 maja, 2019

„Warsztaty Filmowe z Krótkometrażówką” mamy już za sobą, a my przychodzimy do was z podsumowaniem. Wydarzenie to odbywało się w naszej szkole, trwało od 5 do 15 marca przeprowadzone dla ośmiu klas (248 osób). Przez dwie godziny (w każdej z klas) Aleksander Haraburda, który prowadził prelekcje dla uczniów, starał się im przekazać w niecodzienny sposób wyspecjalizowany obszar wiedzy. (Aktywny uczestnik kursów Filmoteki Szkolnej, Certyfikowany międzynarodowym certyfikatem „INSPIRED BY THE MEMORY – Inspirowane pamięcią” od CEO) Uczestnicy warsztatów (nauczyciele i uczniowie) dowiedzieli się m.in jakim żargonem posługują się profesjonaliści na planie filmowym, jak napisać logline i do czego on służy.

„Uczestnicy byli bohaterami własnych loglineow, mieli skupić się na własnym życiu i przedstawić je w max 3 zdaniach. Kolejną rzeczą, której temat zgłębili to „storyboarding”, jak go narysować (uczestnicy warsztatów na podstawie scenariusza musieli narysować własny storyboard), dowiedzieli się tajników o układzie scenariusza i zasadach jego pisania, o różnych trickach w scenariuszu które wykorzystujemy przy montażu, do czego służy klaps filmowy oraz co gdzie wpisujemy na nim, o różnicach obrazu z kamery i lustrzanki, ale również o różnych kwestiach montażowych (czyli obraz i dźwięk jest na pierwszym miejscu potem jest tekst itd.) Na koniec warsztatów zagraliśmy w kahoota który miał podsumować efektywność zajęć. Był to swego rodzaju test dla uczestników, czy są bardziej świadomi naszej kultury audiowizualnej. Po zakończeniu warsztatów wyłoniliśmy najlepszych uczestników warsztatów (trzech z każdej klasy + nauczyciel), którym zostały wręczone nagrody ufundowane przez stocznię „Balt Yacht”, „Deser i Kafka”, „Habanero”, Zakład cukierniczy „Michał” i „Planet Cinema Ełk”.

Aż 78% osób z 243 ankietowanych uważa, że edukacja filmowa powinna obejmować podstawę programową dla szkół średnich.

Na warsztatach najbardziej skorzystała klasa 2L1 która ogółem uzyskała 69.14% poprawnych odpowiedzi. Na drugim miejscu znalazła się klasa 1R z wynikiem 66.91% i na trzecim miejscu klasa 1E z wynikiem 62.35%.

Od 26 marca do 15 kwietnia rozdawaliśmy na lekcjach wychowawczych dyplomy oraz nagrody dla najlepszych uczestników warsztatów.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM WARSZTATÓW ZA WYKAZANIE SIĘ WIEDZĄ!

Podrzucamy kilka zdjęć z warsztatów:


Foto: Aleksandra Brzezińska, Karolina Haraburda, Paulina Przekopska

Rozdanie nagród w ramach „Warsztatów Filmowych z Krótkometrażówką” oficjalnie dobiegło końca. Z tego tytułu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym osobom w rozwój naszego projektu.

▷Dziękujemy naszym Patronom za rozgłos medialny:
Akademia Aktorska „Artysta”, Legalna Kultura, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.
▷Dziękujemy naszym sponsorom za wkład w rozwój edukacji filmowej:
Balt Yacht, Deser i Kafka, Habanero, In-druk.pl, Zakład cukierniczy „Michał”, PIXEL, Planet Cinema Ełk.
▷Dziękujemy Aleksandrze Brzezińskiej, Karolinie Haraburdzie i Paulinie Przekopskiej za fotorelację działań naszego projektu.
▷Dziękujemy Pani pedagog Annie Strzale, za pomoc w zorganizowaniu możliwości prowadzenia zajęć w ZS nr 5 w Ełku – Ekonomiak.
▷Dziękujemy Panu Jarosławowi Chmielewskiemu za wyrozumiałość w trakcie realizacji projektu.
▷Dziękujemy Pani Alicji Mirkowicz za zaangażowanie w śledzeniu postępów i opieki nad projektami.
▷Dziękujemy Panu Kornelowi Pieńko z Akademia Aktorska „Artysta” za wsparcie i Pani Dyrektor Katarzynie Lubas z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie za pomoc w osiągnięciu nowych kompetencji jako kamerzyści.
▷Dziękujemy pracownikom ZS nr 5 w Ełku – Ekonomiak m.in sekretariatowi, bibliotece, uczniom (w szczególności Katarzynie Krukowskiej), nauczycielom.
▷Dziękujemy Pani Agnieszce Czarze za dobre podpowiedzi, które przyczyniły się na realizację projektu.
Gdybyście nie włożyli całego swojego serca w pomoc realizowania projektu, nie byłoby o nas tak głośno. Dziękujemy!
▷Projekt dotarł aż do PONAD 18 TYSIĘCY OSÓB!
Brzmimy jakby to już był koniec? NIE! Wciąż będziemy działać, BO RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!
▷W przyszłości chcielibyśmy:
-Rozszerzyć projekt o dodatkowe materiały wideo
-Rozszerzyć projekt o platformę do zdalnej nauki o filmie
-Zrobić serię webinarów na temat danej tematyki z dziedziny filmu

▷Już niebawem ukaże się spot reklamowy realizowany przez naszą ekipę.Foto: Karolina Haraburda

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za bycie częścią projektu!
Team Aleksander Haraburda, Julia Morlak

Znajdź nas na:
▷Facebook: https://www.facebook.com/krotkometrazowka
▷Instagram: https://www.instagram.com/krotkometrazowka

Kontakt:
krotkometrazowka@gmail.com

tekst: Aleksander Haraburda