Spotkanie z upiorem w operze

28 kwietnia, 2019

26 kwietnia odbyła się szkolna wycieczka do Białegostoku. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania „Wersalu Północy” czyli Pałacu Branickich. „Polski Wersal” to rezydencja zaliczana do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Niegdyś siedziba hetmana Branickiego, dziś pałac stanowi główną siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Poprzez liczne inicjatywy takie jak Noc Muzeów, Dni Otwarte UMB, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, czy Europejskie Dni Dziedzictwa, spełnia funkcje naukowo-dydaktyczne oraz wpisuje się w życie kulturalne miasta. Uczniowie mieli okazję obejrzeć eksponaty medyczne w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz zapoznać się z historią pałacu dzięki multimedialnej wystawie w piwnicach pałacowych.

Jednak wisienką na torcie była wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie pt.: „Upiór w operze” .

Ten musical wszech czasów jest najdłużej granym i najbardziej dochodowym spektaklem w historii Broadwayu. Ponadczasowa historia miłości Upiora do ślicznej sopranistki Christine i niebywale emocjonalna muzyka Webbera niezmiennie zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie. Polska interpretacja wykracza poza historię miłosnego trójkąta, porusza problem konfrontacji z „innym”, braku tolerancji i podświadomych lęków. Tytułowy bohater, odrzucony przez społeczeństwo na skutek swych fizycznych ułomności, symbolizuje wszystkich wykluczonych. I właśnie w tym tkwi sukces opowieści o Upiorze – porywa, wzrusza i prowokuje do myślenia.

Edyta Krzemień w roli Christine oraz Damian Aleksander w roli Upiora zachwycili publiczność, a cały spektakl dostarczył nam wielu niezapomnianych przeżyć estetycznych.

Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klas: 3E, 3i2, 4R, 2i2 wraz z opiekunkami paniami: Agnieszką Adasiewicz, Agnieszką Strzałą, Agatą Fiłonowicz i Joanną Malinowską.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku promującego spektakl:
„Upiór w operze” trailer