Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – zakończenie projektu

6 kwietnia, 2019

Szkolnym wyjściem na „Kuriera” w reżyserii Władysława Pasikowskiego zakończyliśmy udział w tegorocznej edycji programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

NHEF to program ogólnopolski. Zgłoszone klasy mają możliwość uczestniczenia przez cały rok szkolny w projekcjach kinowych, realizowanych w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja wprowadzająca uczestników w tematykę danego filmu. Program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN, wspiera uczniów w rozwijaniu umiejętności krytycznego odbioru dzieła filmowego. W trakcie spotkań z prowadzącą projekt p.Eweliną Zbydniewską uczniowie analizowali filmowe środki wyrazu, poznali różne pojęcia z pogranicza filmu i innych sztuk, poszukiwali kulturowych kontekstów, wskazywali cechy wyróżniające różne gatunki filmowe oraz dyskutowali o osobistych przeżyciach estetycznych.

W filmowych spotkaniach udział brały klasy: 1I, 2G, 2L1, 3E, 3H, 3i1, 3i2, 3L, 4i2, 4R, a koordynatorem projektu w ZS nr 5 była Joanna Malinowska.

W ramach spotkań z cyklu „Analiza filmu” obejrzeliśmy filmy:
– „Kamerdyner” – dramat historyczny w reż. Filipa Bajona / Polska
– „Syn Szawła” – film aktorski, dramat w reż. L. Nemesa / Węgry
– „Dziennik z podróży” – dokument w reż. P. Stasika / Polska
– „Control” – film biograficzny w reż. A. Corbijn / USA, Japonia, Wielka Brytania, Australia
– „Pokot” – film aktorski, thriller w reż. A. Holland / Czechy, Polska
– „Kurier” – film akcji w reż. W. Pasikowskiego / Polska