Sukces recytatorski Oli Kuleszy

31 marzec, 2019

15 marca 2019 roku w oleckim Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” odbył się finał XV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Wacława Klejmonta „Poeci pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”. W zmaganiach recytatorskich wzięła udział rekordowa liczba 64 uczestników. Startowali oni w czterech kategoriach wiekowych. Każdy z nich recytował wiersze regionalnych poetów.

Uczennica naszej szkoły, Zespołu Szkół nr 5 w Ełku, Aleksandra Kulesza z klasy 2R, recytowała tam wiersz Marii Zientary – Malewskiej „Bochan chleba” oraz Alicji Bykowskiej – Salczyńskiej „Jeziora wewnętrzne”. Jej interpretacja wiersza „Bochan chleba” spodobała się jury i przyznano Oli nagrodę specjalną Senator Rzeczypospolitej Polskiej, pani Małgorzaty Kopiczko, za najciekawszą interpretację wiersza poety mazurskiego z XIX wieku do pierwszej połowy XX.

Wiersz Marii Zientary – Malewskiej, napisany w gwarze warmińskiej, został wybrany i przygotowany przez Olę pod okiem opiekuna – pani Agnieszki Strzały.

Maria Zientara – Malewska
Bochan chleba

Błogosłazionaś ziamnio matczyna,
Co jek łopatką sypsiesz nam ziarka,
Zbożam wypchane pod sztrop stodoły,
Łobroziło sia żyto i jarka.

Matka położy na stole bochan,
Taki łokrągły, jek złote słonko!
Łojciec naznaczy nożam znak krzyża,
Potam łukraje wszystkam po glonku.

Bandzie na naju chleba dostatkam
I na kaleki zbziegnie też skrajka,
I na sierotki, i na babuśki,
Co nam pozie zieczoram bajka.

Przandzie babunia ziołna do kitlów,
Kranci sia szpulka, kółko furkoce!
Zieczór zagląda łoknam do chaty,
Ktoś łopukuje na progu kloce.

Oj, pozieduje babka stuletna,
Jek to ludziska powymierali,
Kiedy na Farmię czarna śmierć przyszła,
A zimą zboża powymarzały.

Żyta tak mało wtedy zebrano z pola,
Że chleb psieczona tylo na świanta,
A ludzie jedli mech i korzanie –
Wszystko to jeszcze babka pamnianta.

„O, moje dzieci – szepce – kochane,
Każdy kawałek chleba szanujta,
Kiedy łupadnie wama kruszynka,
Zaraz podnieśta i pocałujta.

Przeprośta chlebek, coby nie łodszed,
Bo wy nie zieta, co to głód znaczy!”
Świeżego chleba napsiekła matka,
A na niedziela słodkich kołaczy.

– Nie spodziewałam się takiej nagrody. Tym bardziej jest mi miło – mówiła Ola po konkursie. „Czytajcie książki!” takie przesłanie śle Ola swoim koleżankom i kolegom.
Koncert Laureatów odbył się 28 marca w sali kinowej ośrodka kultury „Mazury Garbate” w Olecku ze specjalnym udziałem pani Senator Małgorzaty Kopiczko, zaproszonych władz lokalnych: starosty oleckiego, pana Mariana Świerszcza, i burmistrza Olecka, pana Karola Sobczaka.
Konkurs był ucztą dla ducha, kontaktem z poezją regionalną, okazją do ocalenia od zapomnienia poetów dawnych i odkrycia współczesnych.
Gratką dla uczestników była obecność i honorowy patronat nad konkursem objęty przez pana Krzysztofa Dariusza Szatrawskiego – poety, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, muzyka, wykładowcy.

Jeszcze raz serdecznie Oli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich!
Agnieszka Strzała