Konkurs historyczny „Ełk – Patrzymy w przeszłość”

21 marzec, 2019

Projekt realizowany przez uczniów ZS nr 5 w Ełku w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Niemal 300 uczestników wzięło udział w konkursie historycznym „Ełk – Patrzymy w przeszłość”. Wystartowali w nim uczniowie podstawówek, klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych i zmierzyli się z tematem dziejów terenu powiatu ełckiego.

Warto podkreślić, że za organizację zmagań odpowiedzialni byli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 Sebastian Całus, Amelia Sparzak, Emilia Szypulska oraz Oskar Pericacho Sypytkowska, korzystający z platformy do tworzenia projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

Aby całe przedsięwzięcie doszło do skutku, potrzebna była pomoc licznych instytucji. Urząd Miasta udzielił grantu, miejscowa drukarnia przygotowała dyplomy, a Muzeum Historyczne wspomogło od strony merytorycznej. Do zorganizowania konkursu potrzebna była też osobowość prawna. Tu z pomocą przyszło Stowarzyszenie Alternatywa i jego prezes, Wiktor Kurczak.

Dnia 15 marca 2019 w ełckim Muzeum Historycznym przyszedł czas na ogłoszenie wyników zmagań. Uczniowie z najlepszymi osiągnięciami w ich szkołach otrzymali wyróżnienia, a najlepsi w dwóch kategoriach wiekowych – nagrody rzeczowe. Patronat nad konkursem sprawowało Radio 5. Gościem specjalnym byli Pan Prezydent Miasta Tomasz Andrukiewicz oraz dr Christhardt Henschel z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Uczniowie realizujący projekt  byli wspierani przez nauczyciela ZS nr 5 Panią Alicję Mirkowicz.

Pełna lista laureatów:

I Kategoria Wiekowa

1. Lena Paulina Kłoczko – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku
    2. Robert Pikora – Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku
    3. Piotr Kulik – Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku
    4. Gabriela Krasińska – Szkoła Podstawowa w Chełchach
    5. Weronika Kawecka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku
    6. Wiktoria Filipkowska – Szkoła Podstawowa nr 7 w Ełku
    7. Kamila Graczewska – Szkoła Podstawowa w Prostkach
    8. Adrian Wiszowaty – Szkoła Podstawowa w Rożyńsku Wielkim

II Kategoria Wiekowa

1. Jeremiasz Tchórzewski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku (Gimnazjum nr 2 w Ełku)