1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

27 listopada, 2018

Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, jest kontynuacją kampanii: „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiać)”.

Po trzydziestu trzech latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet  35/50 tys. osób żyje z HIV, a  co najmniej co  druga osoba o tym nie wie więc  może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2018 r. zakażenie HIV stwierdzono u 23 311 osób, odnotowano 3 627 zachorowań na AIDS, a 1 398 chorych zmarło. W województwie warmińsko-mazurskim za okres od 1989 do 15.10.2018r. stwierdzono HIV u 736 osób, odnotowano AIDS u 136 osób, 33 chorych zmarło.  Od 01.01.2018r do 15.10.2018r. wykryto HIV u 33 osób.  W powiecie ełckim w tym  roku odnotowano 12  nowych przypadków zakażenia HIV.

W ostatnich 10 latach rozpoznano aż połowę wszystkich zakażeń HIV w Polsce od trwania epidemii HIV/AIDS (10 046 nowych przypadków). Na przestrzeni ostatnich lat notowany jest stały wzrost liczby zakażonych, w tym od 2011 roku jest to ponad 1 000 nowo rozpoznanych zakażeń HIV rocznie do 1526 w roku 2017.  W wyniku poprawy leczenia osób zakażonych tj. włączenia większej ilości pacjentów na leczenie antyretrowirusowe, liczba nowych zachorowań na AIDS systematycznie spada. Średnio co roku rejestruje się 154 zachorowania na AIDS i 53 zgony osób chorych na AIDS (ostatnie 10 lat). W Polsce epidemię HIV, zgodnie z wytycznymi WHO, uważa się za epidemię skoncentrowaną na grupach kluczowych: osób wstrzykujących narkotyki, mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami, w wyniku kontaktów heteroseksualnych.. Zmienia się również rozkład wieku w momencie rozpoznania. Ponad 70% zakażonych osób jest w wieku 20-39 lat. Osoby starsze 40+ stanowią prawie ¼ zakażonych osób. Prawie 30% mężczyzn zakaziło się w wyniku ryzykownych kontaktów homoseksualnych.

Problemem epidemiologicznym w zakresie HIV/AIDS, czy np. gruźlicy, jest to co się dzieje za wschodnią granicą Polski, a szczególnie na Ukrainie.  Ukraina od lat zajmuje  pierwsze miejsce w Europie pod względem zakażeń HIV, w tym nowych. Według najczęściej cytowanych szacunków ukraińskich jest tam od 280 tys. do  450 tys. osób zakażonych HIV. Niektórzy specjaliści ukraińscy mówią o znacznie większej ilości zakażonych HIV( przyczyną jest brak dokładnej statystyki prowadzonej przez ukraińskie ministerstwo zdrowia).

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Warto poruszać, w tym w mediach, zagadnienia związane z profilaktyką HIV/IDS, promowaniem testowania w kierunku HIV, pamiętać o korzyściach związanych z terapią antyretrowirusową osób żyjących z HIV  (poprawa jakości życia, wydłużenie wieku życia, zmniejszenie zachorowalności na AIDS).

Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Poradni Dermatologiczno-Wenerologicznej Szpitala Wojskowego w Ełku

19-300 Ełk ul. T. Kościuszki 35 (I piętro, gabinet 31)

Czynny: czwartek 15.00 – 17.00

Uwaga! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany będzie pół godziny przed zamknięciem punktu

Opr. na podstawie materiałów KC ds.AIDS, NIZP-PZH, WSSE

PSSE Ełk