PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW SZLAKIEM ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

6 listopada, 2018

Maturzyści Zespołu Szkół nr 5 w dniach 10.10-13.10.2018 uczestniczyli w pielgrzymce szlakiem odzyskania niepodległości. Duchowy wymiar tegorocznej pielgrzymki został ubogacony wymiarem patriotycznym w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Pierwszym miejscem, które zwiedzili uczniowie było Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, a następnym Muzeum Dom Jana Pawła II w Wadowicach.

Warto podkreślić, że ojciec św. Jana Pawła II był zawodowym żołnierzem – oficerem 12 Pułku Piechoty, który powstał w Wadowicach w 1918 roku.

Maturzyści modlili się w Bazylice pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie przyjął chrzest i przez wiele lat był ministrantem św. Jan Paweł II.

Nocleg i punkt żywieniowy były w Kalwarii Zebrzydowskiej w Domu Pielgrzyma. Tam też uczniowie zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i wzięli udział we Mszy św.

Następnego dnia maturzyści pojechali do Krakowa, którego zwiedzanie rozpoczęli od Wawelu. Tam mieli możliwość zobaczenia m.in. trumny z doczesnymi szczątkami marszałka J. Piłsudskiego oraz popiersia z jego własnoręcznym podpisem.

Następnie uczniowie przeszli ulicą J. Piłsudskiego pod pomnik Legionistów oraz pomnik marszałka J. Piłsudskiego, zatrzymując się w miejscach upamiętniających marszałka.

Zwiedzanie z przewodnikiem zakończyli przy wieży ratuszowej na Starym Mieście, gdzie 31.10.1918 r. odbyła się zmiana warty z austriackiej na polską.

Maturzyści modlili się koronką do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Pielgrzymowanie zakończyło się w miejscu, w którym Polacy zawsze czuli się wolni, czyli na Jasnej Górze w Częstochowie. To tam już 4.11.1918 r. o godz. 9:15 zawisła biało-czerwona flaga (pododdział 22. Pułku Piechoty pod komendą ppor. Artura Wiśniewskiego przejął wartę od wojska austriackiego).

Organizatorem i opiekunem pielgrzymki maturzystów była pani Iwona Kowalczyk.