Głośne czytanie w Ekonomiaku

5 października, 2018

4 października 2018 w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania. Nauczyciele stanęli na wysokości zadania, bowiem aż na 36 lekcjach w 17 klasach czytali uczniom fragmenty wybranych książek. Wśród nich największą popularnością cieszyły się Bóg nigdy nie mruga i Jesteś cudem Reginy Brett oraz Wyspa na prerii i Gringo wśród dzikich plemion Wojciecha Cejrowskiego. Poza tym uczniowie usłyszeli fragmenty poradników i książek motywacyjnych, jak np. Trening szczęścia i W dżungli codzienności Beaty Pawlikowskiej, Bez granic Nicka Vujicica, Najlepszy Łukasza Grassa. Wzorem lat ubiegłych pojawiły się reportaże i felietony, a wśród nich Rwący nurt historii Ryszarda Kapuścińskiego, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Ryszarda Szabłowskiego, Jak być kochanym Janusza Głowackiego. Z kategorii literatury faktu pojawiła się również książka Tima Peake’a Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie. Nie mogło zabraknąć fantastyki, dzięki czemu uczniowie wysłuchali fragmentów Opowieści o pilocie Pirxie i Kongresu futurologicznego Stanisława Lema, przeczytanych przez znanego w naszej szkole wielkiego miłośnika i znawcy tego gatunku. Humanistki zaproponowały uczniom wysłuchanie fragmentów Opowiadań Sławomira Mrożka, Folwarku zwierzęcego Geoge’a Orwella i esejów Herty Müller Głód i jedwab, zaś katechetki czytały m.in. fragmenty Pisma Świętego i Różańca zawierzenia z księdzem Dolindo Joanny Bątkiewicz-Brożek.

Wielką radością inicjatorek akcji są wypożyczenia czytanych przez nauczycieli książek oraz rosnące nimi zainteresowanie, stąd ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli, którzy zechcieli przyłączyć się do głośnego czytania.