23 KWIETNIA – obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH w Ekonomiaku

18 kwietnia, 2018

W Katalonii w tym dniu chłopcy wręczają swoim wybrankom róże, a jeśli ich uczucie jest odwzajemnione – w zamian otrzymują książkę. Stąd natchnienie do obchodów święta czytania wzięło początek i obejmuje cały świat. W Ekonomiaku przywracamy modę na czytanie, dzielimy się pasjami czytelniczymi, manifestujemy pozytywne zaangażowanie w czytanie, zarażamy bakcylem czytania, spotykamy się przy książkach, z książkami i z powodu książek już od 2013 roku.

Podczas szóstej edycji tego święta proponujemy:

STREFY CZYTANIA w oznaczonych salach lekcyjnych.

KĄCIKI CZYTELNICZE w holu na parterze 3-ciej godz. lekcyjnej i na długiej przerwie.

TWÓRCZE KOMNATY dla blogerów, poetów, graczy i nie tylko – zapisy w piątek.

Akcja KUPUJ Z NAMI w holu na parterze zbieramy Wasze propozycje naszych zakupów. Najciekawsze wkrótce znajdą się na półce z nowościami 🙂 Do oznaczonego kartonika wrzuć tytuł i autora swojej propozycji.

Przyznamy TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA trzech pór roku.

Zapraszamy na tematyczne WYSTAWY NA PARTERZE (w holu i w bibliotece).

KONKURS NA RECENZJĘ – wszystkim uczniom proponujemy tworzenie recenzji książek, które opublikujemy na stronie internetowej szkolnej biblioteki. Mogą to być:

  1. Teksty napisane w edytorze tekstu (lub odręcznie) składające się z ok. 120-150 wyrazów max. dotyczące:
  2. a) książek z naszej biblioteki, które proponujecie innym do przeczytania
  3. b) książek z domowej biblioteczki, które polecacie innym do przeczytania, a nam do zakupienia do biblioteki
  4. c) nowości wydawniczych, których jeszcze nie czytaliście, ale uważacie, że warto kupić i marzycie, by przeczytać – wówczas zamiast recenzji piszecie wypowiedź, w której przekonujecie nas do ich zakupu.
  5. Audio recenzje nagranie telefonem komórkowym – wówczas przekazujecie nam plik audio, w którym czytacie fragment z polecanej książki i ustnie zachęcacie do jej przeczytania lub zakupienia do biblioteki.
  6. Video recenzje – pliki należy dostarczyć do biblioteki.

Wasze recenzje opublikujemy w zakładce nowości =>> polecane przez młodzież na stronie: www.bibliotekazs5elk.pl Aktywnym uczniom wpiszemy w dzienniku pozytywne uwagi. Mamy też nagrody dla najaktywniejszych i najbardziej twórczych uczniów. Recenzje przyjmujemy już w tym tygodniu oraz przez cały poniedziałek 23-go kwietnia. Przynieście je osobiście do biblioteki lub wyślijcie na e-mail: biblioteka@zs5.elk.pl

Zapraszamy do udziału!

Bądźcie aktywni i kreatywni!