V SALONIK POETYCKI Babę zesłał Bóg

25 marca, 2018

Od 5 lat w pierwszy dzień wiosny obchodzimy w Ekonomiaku Światowy Dzień Poezji. Bohaterkami tegorocznego saloniku poetyckiego były kobiety. Czytane przez młodzież wiersze złożyły się na fascynującą opowieść o płci pięknej, o rolach determinowanych przez płeć, o skomplikowanych relacjach damsko-męskich, o wciąż żywych stereotypach kobiecości. Na wierszowaną historię złożyły się utwory m.in. Anny Świrszczyńskiej, Haliny Poświatowskiej, Urszuli Kozioł, Marty Podgórnik, Anny Kamieńskiej, Małgorzaty Hillar i Adriany Szymańskiej, ale nie zabrakło również męskiego punktu widzenia – Rafała Wojaczka, Czesława Miłosza czy Stanisława Grochowiaka. Jak się okazało kobiecość to niewyczerpany temat, a to za sprawą kryjących się w kobiecej naturze sprzeczności czy licznych wcieleń konfrontujących się ze sobą („Ile kobiet i dziewcząt miesza we mnie? / Spotykają się przecież od lat w mojej krwi” – Adriana Szymańska „Konfrontacje”).

Tegoroczne spotkanie poetyckie poprowadziły Iwona Możejko i Elżbieta Tarabuła, które z humorem i dystansem oprowadzały po świecie kobiet, odczarowywały przesądy na temat płci pięknej i przybliżały sylwetki poetek, które kreowały własny, niepowtarzalny los, podejmując wysiłek odnajdywania swej wewnętrznej istoty.

O wyjątkowy klimat saloniku poetyckiego zadbał szkolny zespół muzyczny, który pod kierunkiem perkusisty Gabriela Antoniaka przygotował świeże, niebanalne aranżacje piosenek m.in. z repertuaru Renaty Przemyk, Kayah, Natalii Kukulskiej, Maanam czy Poparzeni Kawą Trzy. Całość dopełniły dekoracje – galeria portretów kobiet, świeczniki, lampy i kobiece bibeloty – przygotowane wspólnie przez Iwonę Możejko i jej uczniów.