Nauka przy świecach i …

15 marca, 2018

Na zajęciach wychowania fizycznego odgruzowywanie terenu szkół i ulic miasta. Nauka przy świecach i w chłodnych salach lekcyjnych, bez ławek i krzeseł. Przychodząc do szkoły, można liczyć na ciepły posiłek, może dodatkowo łyżkę tranu i kromkę czarnego chleba. Zamiast czystego zeszytu makulatura niemiecka i wykładający nauczyciel, który … jeszcze sam musiał się dokształcić. To początek szkolnictwa na Mazurach.

Z takimi perełkami z historii regionu mogła zapoznać się 15 marca 2018 r. młodzież naszej szkoły, uczestnicząc w prelekcji wygłoszonej przez mgr. Andrzeja Zdanowskiego. Absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego, zasłużony samorządowiec, badacz dziejów naszego miasta i powiatu w niezwykle barwny sposób opowiadał o początkach szkolnictwa polskiego na ziemi ełckiej po 1945 r. Anegdoty i ciekawostki, związane z genezą oświaty, przeplatane historią rodzącej się w Polsce nowej socjalistycznej rzeczywistości wywoływały uśmiech, a czasem niedowierzanie wśród publiczności. Wykład okazał się także możliwością porównania warunków kształcenia panujących obecnie i tych w trudnych początkach Polski powojennej.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu wydarzeń szkolnych związanych ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami spotkania byli nauczyciele Łukasz Zdanowski i Dariusz Łukaszewicz.

Dariusz Łukaszewicz