Spotkanie ze Związkiem Piłsudczyków

13 marca, 2018

12 marca 2018 roku w Zespole Szkół nr 5 w Ełku odbyło się spotkanie będące elementem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gośćmi byli pan płk Władysław Krajewski – Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz pani porucznik Anna Marczak. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania przez uczestników pieśni „Legiony”.

Pan Krajewski opowiadał o swojej pasji i fascynacji osobą marszałka Józefa Piłsudskiego, przedstawił również informacje dotyczące Związku Piłsudczyków RP. W ciekawy sposób opowiadał anegdoty z życia Piłsudskiego, mówił o jego relacjach z bliskimi, współpracownikami, przygodach miłosnych, podróżach i zainteresowaniach. Goście przybyli w mundurach Legionów Polskich i pokazywali uczniom pamiątkowe zdjęcia związane z kultem marszałka.

Pan płk Krajewski w przystępny i interesujący sposób przekazał wiadomości o II Rzeczypospolitej oraz odpowiadał na pytania uczniów. Pod koniec swojego wykładu gość dodał kilka słów na temat kultury osobistej współczesnej młodzieży. Na zakończenie, uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film o Józefie Piłsudskim.

Organizatorem spotkania był nauczyciel historii Grzegorz Harasiuk.