Finał projektu „Ełcki Ekonomiak dzieciom”

12 czerwiec, 2017

9 czerwca już po raz kolejny gościliśmy w Ekonomiaku dzieci z przedszkola „Słoneczna Ósemka”. Tym razem klasa 2E w ramach projektu „Ełcki Ekonomiak dzieciom” przygotowała pod kierunkiem polonistki Iwony Możejko przedstawienie „Smerfy w opałach”.

Projekt wymagał od młodzieży zaangażowania i wytrwałości, inwencji twórczej i wyobraźni, poczucia odpowiedzialności za zespół, a także zaradności i przedsiębiorczości. Uczniowie musieli nakreślić projekt i etapy jego realizacji, wyszukać środki prowadzące do realizacji założonej koncepcji i wreszcie drobiazgowo wykonać plan. Praca była tak zorganizowana, by każda osoba wniosła do zespołu to, co robi i w czym czuje się najlepiej. Młodzież podzieliła się na zespoły: aktorski, animatorów oraz grupy odpowiedzialne za napisanie scenariusza przedstawienia, scenografię i rekwizyty, muzykę i dźwięk. Jak uczniowie wywiązywali się ze swoich zadań, można było śledzić na bieżąco na fanpage`u: https://www.facebook.com/SmerfyIIE/Efekt wielotygodniowej pracy przeszedł nasze oczekiwania. Aktorzy stanęli na wysokości zadania: byli spontaniczni, naturalni, żywiołowi. Udało im się stworzyć wyjątkowe, odrębne postacie, wyróżniające się osobowością i stanem emocjonalnym. Dzieci oszalały na punkcie charyzmatycznej Hogaty (w tej roli Anita) i złowrogiego Gargamela (Karolina) – miłosne tango w ich wykonaniu rozemocjonowało małą publikę. Nauczycielkom z przedszkola podobała się dbałość o szczegóły i odpowiednią oprawę, co pozwoliło młodym widzom przenieść się w „smerfastyczny” świat. Udźwiękowienie spektaklu, gra światłem i rekwizytami, muzyka na żywo pozwoliły stopniować nastrój i współtworzyć emocje dzieci.

Tradycją spotkań młodzieży z przedszkolakami jest wspólna zabawa po spektaklu – nad jej przygotowaniem czuwała grupa animatorów, ale wszyscy uczniowie brali w niej udział. Jak zdradziła nam Maria Luty, nauczycielka ze „Słonecznej Ósemki” (dodamy: nasza absolwentka), dzieci wróciły do przedszkola bardzo podekscytowane i jeszcze długo rozprawiały o przygodzie przeżytej w Ekonomiaku.

Zapraszamy zainteresowanych na „smerfastycznego” fanpage`a: znajdziecie tu zdjęcia oraz filmiki z prób i finalnego wydarzenia, a także relacje uczniów z realizacji projektu.