ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU – 31 MAJA 2017

24 maj, 2017

Hasłem tegorocznej Kampanii jest: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”.

W związku z obchodami tego święta w naszej szkole 31 maja uczniowie klas pierwszych wezmą udział w konkursie z krzyżówką (hasła dotyczą szkodliwości palenia).

Konkurs odbędzie się na 4-tej godz. lekcyjnej (godzina może ulec zmianie). Zwycięzca z każdej klasy otrzyma nagrodę. Jeśli w klasie kilkoro uczniów prawidłowo rozwiąże hasło, przewidziana jest ustna dogrywka. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na internetowej stronie szkoły.

Zachęcamy do studiowania literatury na temat szkodliwości palenia, a po dodatkowe informacje odsyłamy do p. Pedagog.

Powodzenia życzą wolontariusze!

Już po raz trzydziesty na całym świecie obchodzony będzie Dzień bez Papierosa. Zainicjowany w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia ma zwracać uwagę na szkodliwość palenia tytoniu. Rocznie z powodu chorób odtytoniowych umiera 6 mln osób na całym świecie, a eksperci z WHO przewidują, że liczba ta wzrośnie do 8 mln już w 2030 roku.

Światowy Dzień bez Papierosa został powołany, aby przypominać ludziom o szkodliwym działaniu papierosów i aby zachęcić ich do wizyty u lekarzy specjalistów. Nowotwory związane z paleniem tytoniu, np. nowotwór krtani, mogą dawać wczesne symptomy, które pozwalają wykryć chorobę w początkowym stadium. Jak podkreślają lekarze, tylko wczesne wykrycie choroby daje możliwość pełnego powrotu do zdrowia, dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka. Co roku na raka głowy i szyi zapada 11 tysięcy Polaków, co drugi nie przeżywa pięciu lat. Większość pacjentów trafia do specjalistów dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Na co należy zwrócić uwagę?

Niespodziewana zmiana barwy głosu, częsty kaszel, a także uporczywa chrypka utrzymująca się przez kilka tygodni to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu i bezwzględnie wymagają przebadania. Niestety wiele schorzeń, w tym nowotwory układu oddechowego, przez długi czas rozwija się niezauważenie. Często dają one tak niespecyficzne objawy, że łatwo można je przeoczyć lub zlekceważyć.