17 styczeń, 2017

Od 16 grudnia 2016 roku w ZS 5 w Ełku wdrażana jest innowacja metodyczna, która dotyczy zmian w procesie nauczania-uczenia się w zakresie stosowania nowych technik dydaktycznych, stylów uczenia i nauczania, wzbogacenia warsztatu pracy nauczyciela, prezentacji materiału, utrwalania wiadomości i umiejętności. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej podjęto uchwałę (Uchwała nr 14/16 z dnia 16 grudnia 2016 r.) w sprawie przyjęcia do realizacji innowacji pedagogicznej Wykorzystanie technik efektywnego uczenia się i nauczania w procesach edukacyjnych.

Gwałtowne przemiany, błyskawiczny postęp technologiczny, konieczność szybkiego przyswajania sobie wiedzy, szybka dezaktualizacja wiadomości poznawanych w szkole powodują m.in. coraz częstsze przekonanie, że tradycyjny system edukacyjny jest przestarzały i nie nadąża za tempem zmian otaczającego świata. Współcześnie sukces jednostki zależy od jej kreatywności, zasobu posiadanej wiedzy, znajomości języków obcych, umiejętności posługiwania się komputerem i Internetem, skutecznej komunikacji interpersonalnej. Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej musi być nie tylko wdrożony w życie w społeczeństwie informacyjnym oraz doskonale poruszać się w świecie nowych technologii, ale musi również być twórczy.

Uczenie naszej młodzieży jak mają się uczyć i posługiwać nowymi, bezstresowymi, efektywnymi i skutecznymi technikami, powinno stawać się coraz bardziej powszechne. Stąd propozycja przedstawienia uczniom sposobów pozwalających zapamiętywać informacje w sposób szybki, skuteczny i przyjemny. Niezwykle cenna wydaje się również umiejętność notowania za pomocą map myśli, zgodna z budową i pracą mózgu, która gwarantuje osiąganie sukcesów w nauce, szybsze i trwalsze zapamiętywanie informacji, wzrost kreatywności myślenia. Liczymy, że pozwoli to uczniom na dostrzeżenie niewykorzystanego potencjału ich możliwości umysłowych, zwiększy pewność siebie i wpłynie korzystnie na zainteresowanie nauką i lekcjami.

W związku z powyższym proponujemy wprowadzenie w ZS 5 w Ełku działań o charakterze innowacyjnym mających na celu wykorzystanie technik efektywnego uczenia się i nauczania w procesach edukacyjnych oraz popularyzację ich w środowisku szkolnym. Celem innowacji jest usprawnienie procesu nauczania i uczenia się przez młodzież oraz wyposażenie zainteresowanych nauczycieli i uczniów w konkretne techniki i sposoby efektywniejszego zapamiętywania, robienia notatek, koncentrowania uwagi, stymulowania kreatywności. Proponowana innowacja ma ułatwić nauczycielom wzbudzanie zaangażowania uczniów podczas lekcji oraz wskazać młodzieży możliwość poprawy efektów uczenia się, a skuteczne zastosowanie i upowszechnienie tych technik korzystnie wpłynie na poprawę jakości pracy szkoły i osiąganie lepszych wyników w nauczaniu.

Osoby wprowadzające innowację: Andruczyk Elżbieta, Bernat Agnieszka, Cybulko Anita, Drozd Halina, Drozdowska Ewa, Karwel Urszula, Kowalczyk Iwona, Łochowska Izabela, Malinowska Joanna, Malinowski Dariusz, Milewska Marta, Świerzbińska Teresa oraz autorka Beata Julita Koronkiewicz.