Zespół Szkół nr 5 z Erasmusem w Finlandii

5 grudzień, 2016

Za nami kolejne (już trzecie) pełne niesamowitych wrażeń spotkanie z naszymi europejskimi kolegami z Niemiec, Finlandii, Grecji, Włoch i Irlandii. Tym razem spotkanie odbyło się w Iisalmi – bardzo atrakcyjnym fińskim miasteczku. W dniach 20-26 listopada 2016 r. wspólnie pracowaliśmy nad naszym projektem „SYCAS” Start Your Career At School – Young Entrepreneurs learning to create and innovate your own career w ramach programu Erasmus+. W wizycie uczestniczyło czworo uczniów naszej szkoły: Patrycja Niewiarowska (kl. IIR), Monika Rożyńska (kl. IIR), Zuzanna Jaszczurowska (kl. IIIE) oraz Hubert Węgłowski (kl. IIIi2), którzy byli pod opieką pani Urszuli Karwel i pani Elżbiety Andruczyk.

Gospodarze Iisalmen Lyseo, szkoły wyróżniającej się bardzo wysokim poziomem,  przygotowali program, z zegarmistrzowską – można powiedzieć –precyzją. Zadbali o każdy szczegół, więc nikt z nas nie miał czasu nawet na chwilkę nudy 🙂

Najważniejszym punktem spotkania była wytężona praca nad założeniami projektu. Już pierwszego dnia po przyjeździe uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli i wykorzystując metodę „Uczeń uczy ucznia” przekazywali kolegom z krajów partnerskich swoją wiedzę na temat systemu edukacji obowiązującego w ich kraju. Odwiedzili też uczniów fińskich, nieuczestniczących w projekcie, którym również przekazali przygotowane informacje.

Nasza międzynarodowa „erasmusowska” grupa, licząca ok. 60 osób, odwiedziła Uniwersytet w Kajaani – Kajaani University of Applied Sciences, gdzie wszyscy mieliśmy przyjemność  uczestniczyć w warsztatach dotyczących kariery zawodowej młodych ludzi. Nauczyliśmy się tu m.in. tworzenia „mini” biznes planu 🙂

W Iisalmen Lyseo podczas pracy nad projektem w grupach międzynarodowych stworzyliśmy dwie ankiety: pierwszą skierowaliśmy do absolwentów szkół, natomiast drugą do pracodawców. Ankieta wśród absolwentów szkół zostanie wkrótce przeprowadzona przez każdą szkołę partnerską w formie elektronicznej. Natomiast wyniki ankiety skierowanej do pracodawców przeanalizowaliśmy bardzo szybko. Uczniowie, po wizycie w trzech największych fińskich firmach: Ponsse, Genelec i Profile, przygotowali efekty badań w formie prezentacji.  Wykorzystując metodę „Uczeń uczy ucznia” przekazali zdobytą wiedzę uczniom i nauczycielom.

Finowie zorganizowali nam też warsztaty tworzenia Video-CV, które jest nowym sposobem aplikowania na wymarzone stanowisko. Przekazano nam ważne wskazówki, jak przygotować skuteczne Video-CV. Poczyniliśmy pierwsze kroki w tworzeniu tego typu dokumentu. Uczniowie w krótkim filmiku, trwającym ok. 2 min., pokazywali nie tylko swoje umiejętności, ale też osobowość. Kreatywność uczniów przeszła nasze oczekiwania 🙂

Podczas wizyty w Iisalmi nie zabrakło też dobrej zabawy i rozrywek, które dostarczyły wszystkim uczestnikom niesamowitej frajdy i niezapomnianych wrażeń. Zwiedziliśmy miasto wykorzystując aplikację internetową, na Uniwersytecie w Kajaani wypróbowaliśmy gry symulacyjne, w Domu Kultury wysłuchaliśmy przepięknego koncertu świątecznego, podczas wieczoru z rodzinami goszczącymi oglądaliśmy skecze, śpiewaliśmy, a nasza koleżanka, Zuzia Jaszczurowska, zaprezentowała wszystkim taniec z ogniem (fire show) 🙂

Okazało się, że uczniowie świetnie komunikują się ze swoimi rówieśnikami z Europy.  Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, jak ważne są spotkania z „żywym” językiem obcym. Oprócz tego, że nawiązały się nowe przyjaźnie, młodzież wiele nauczyła się od siebie nawzajem. Każdy z uczestników zebrał nowe doświadczenia i wzbogacił swą wiedzę na temat kariery zawodowej młodych ludzi. Młodzież zgodnie z wytycznymi programu, zamieszkiwała w rodzinach goszczących i dzięki temu mogła poznać nie tyko codzienne życie Finów, ale także ich tradycje i zwyczaje.

Przed nami jeszcze trzy wizyty, na które z niecierpliwością czekamy. W kwietniu 2017 r.  uczniowie pojadą do Grecji, we wrześniu wszystkich gości powita nasza szkoła, a w marcu 2018r. odwiedzimy Włochy.

Urszula Karwel – szkolny koordynator projektu

eras_fil01