Uczniowie „ekonomiaka” w Trójmieście

23 wrzesień, 2016

W dniach 12-13 września 2016 r. uczniowie klasy III E Zespołu Szkół nr 5 w Ełku zwiedzali Trójmiasto. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni Amelia Malinowska a opiekunem był Łukasz Zdanowski.

Wycieczkę dofinansowała Rada Rodziców w ramach nagrody za najlepszą frekwencję i średnią ocen w roku szkolnym 2015/2016.

Pierwszym punktem zwiedzania była Archikatedra w Oliwie. Młodzież usłyszała przepiękne brzmienie organów oliwskich oraz obejrzała cenne zabytki znajdujące się wewnątrz kościoła oraz kaplice, ołtarze, obrazy. W Sopocie młodzież „spotkała się z morzem” i spacerowała po słynnym molo i Monciaku.

Na drugi dzień uczniowie obejrzeli pomnik „Poległych Stoczniowców” i inne zabytki znajdujące się na drodze Królewskiej czyli od Zielonej Bramy do Bramy Wyżynnej oraz kościół Mariacki. Ukoronowaniem dnia był rejs statkiem pirackim na Westerplatte. W przerwie był czas na dotarcie do pomnika „obrońców Wybrzeża”. W trakcie rejsu przewodnik opowiadał historię o mijanych obiektach. W drodze powrotnej bard gdański śpiewał szanty. Po zejściu z pokładu statku młodzież obejrzała w Zielonej Bramie stawę „Polska i stolica Apostolska – 1050 lat historii”.

Po powrocie do Ełku młodzież umęczona,  ale pełna wrażeń stwierdziła, że warto było chodzić do szkoły i dobrze uczyć się.

Amelia Malinowska