XVI Marsz Sybiraków z udziałem ełckiej młodzieży

16 wrzesień, 2016

W Białymstoku 9 września 2016 r. odbył się XVI Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestniczyło w nim około 14 tys., w tym 9 tys. młodzieży szkolnej i harcerzy, przybyło około 280 pocztów sztandarowych.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, a także delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Kanady, Ukrainy i USA. Z Ełku w marszu uczestniczyła grupa Sybiraków z ks. Marcinem Oleksy, młodzież z I LO, z Gimnazjum nr 4 i harcerze. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Ełku pod opieką Amelii Malinowskiej i Agaty Fiłonowicz.

sybiracy_2016

Wyjazd dwoma autokarami do Białegostoku zorganizowała Wacława Olszewska z Koła Sybiraków w Ełku.

Wszyscy zebrali się przy pomniku „Ofiar Katynia”. Po powitaniu i błogosławieństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się uroczysta liturgia. Dalsze uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Sybiraka, była modlitwa, przemówienia i złożono kwiaty. W dolnej części kościoła uczestnicy Marszu obejrzeli panoramę „Golgota Wschodu Polskich Zesłańców”, Muzeum Sybiraków i ich kaplicę.

– Przekazanie młodzieży prawdy historycznej o zesłaniu i zesłańcach uważam za patriotycznych obowiązek – mówi Amelia Malinowska – Ten wyjazd z moimi wychowankami jest tego przykładem.