Światowy dzień bez Tytoniu

30 maj, 2016

31 maja to ważna data w kalendarzu promocji zdrowia – Światowy Dzień bez Tytoniu

W naszej szkole w klasach pierwszych organizujemy konkurs z krzyżówką.  Na jednej z lekcji  każdy uczeń otrzyma do rozwiązania  krzyżówkę (hasło dotyczy szkodliwości palenia). Wygrywa ten, kto pierwszy poda hasło i prawidłowo  wpisze do krzyżówki odpowiedzi na pytania. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Konkurs nadzorują i wyłonią zwycięzców nauczyciele prowadzący zajęcia. W pozostałych klasach zostanie odczytany komunikat nadesłany i opracowany przez p. Bogdana Wlizło z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku.

Pytania, na które warto znać odpowiedzi (szczególnie nikotyniści).

Poniżej krzyżówka, z którą w dniu dzisiejszym zmierzyli się nasi pierwszoklasiści. Rozwiązanie jej sprawiło niektórym znaczne trudności, dlatego udostępniamy ją wraz z rozwiązaniami. Oto nasi laureaci z poszczególnych klas:
1e – Anna Chmielewska
1i1 – Jakub Sewastianow
1i2 – Konrad Jankowski
1 L – Ilona Szklarz
1 r – Milena Sieńko.
Gratulujemy!

Mamy nadzieję, że plakaty rozwieszone w dniu dzisiejszym w miejscach ulubionych przez okolicznych palaczy, wywołały liczne refleksje i rozmowy na temat tego negatywnego zjawiska.

O szkodliwości palenia powiedziano już chyba wszystko i wiele razy, ale powtarzać wciąż trzeba. Temu służyć ma Światowy Dzień bez Tytoniu.

Na kwestię skutków inhalacji dymu tytoniowego zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia, co roku koncentrując się na innym aspekcie tej globalnej epidemii.

Święto obchodzone jest od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

W Polsce rocznie umiera z powodu palenia tytoniu ok. 70 tys. ludzi, z tego 8700 na skutek biernego palenia. Od początku lat 50 w Polsce na choroby odtytoniowe zmarło co najmniej 2,5 mln osób.

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło:

„Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – Fakty i wyzwania.”

Wolontariusze i zespół ds. profilaktyki

 

 

Skip to content