Sześć państw Unii Europejskiej – jeden cel. Wizyta w Niemczech

4 styczeń, 2016

Z racji realizacji projektu pt. „SYCAS” Start Your Career At School – Young Entrepreneurs learning to create and innovate your own career.” ( “Rozpocznij karierę od szkoły – młodzi przedsiębiorcy uczą się kreować i wprowadzać     innowacje w swojej przyszłej pracy zawodowej”) w ramach programu Erasmus+, wzięliśmy udział w spotkaniu wszystkich partnerów z sześciu państw europejskich w Niemczech (Halle/Saale). 12 grudnia 2015 r. czworo uczniów naszej szkoły i 3 opiekunów łącznie z panem Wicedyrektorem Dariuszem Malinowskim spotkało się z partnerami projektu z Niemiec, Włoch, Finlandii, Grecji i Irlandii.

Wizyta przebiegała w atmosferze wytężonej pracy nad założeniami projektu, ale nie zabrakło też dobrej zabawy i rozrywek, które dostarczyły uczestnikom niesamowitej frajdy i niezapomnianych wrażeń. Okazało się, że uczniowie świetnie komunikują się ze swoimi rówieśnikami z Europy, a wszelkie bariery językowe znikły. Młodzież, zgodnie z wytycznymi programu, zamieszkiwała w rodzinach goszczących i dzięki temu mogła poznać nie tylko codzienne życie sąsiadów, ale także ich tradycje i zwyczaje. Praca nad projektem w szkole odbywała się w grupach międzynarodowych. Ważnym elementem pracy nad naszym wspólnym projektem było wykorzystanie metody „Uczniowie uczą uczniów”. Uczniowie w grupach międzynarodowych informowali niemieckich kolegów z różnych klas, którzy nie byli uczestnikami spotkania, o naszych działaniach.

Efektem pracy nad projektem w Niemczech było stworzenie ankiety na temat przyszłości młodzieży w Europie, ich orientacji zawodowej. Ankieta została przetłumaczona na języki krajów partnerskich i zostanie przeprowadzona w każdej ze szkół. Opracowane wyniki ankiety będa zaprezentowane na kolejnym spotkaniu projektowym w Irlandii, które planowane jest na kwiecień 2016r.

Gospodarze zadbali, aby wszyscy uczestnicy czuli się jak w domu. Wspólnie spędzony czas nie tylko pozwolił na poznanie pasji, zainteresowań i możliwości Niemców, ale również zaowocował trwałymi przyjaźniami, a może nawet miłościami…

Urszula Karwel – szkolny koordynator projektu

erasmus_1