Informatycy zwiedzali wystawę karykatur z okresu I wojny światowej

9 grudzień, 2015

Dnia 30 listopada klasa IV I2 wraz z wychowawcą Iwoną Bielecką wzięła udział w lekcji historycznej i zwiedziła wystawę karykatur z okresu I wojny światowej pn. „Wielka Wojna i Pokój” w Muzeum Historycznym w Ełku. Wystawa została wypożyczona z zasobów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

“Wystawa zogniskowana była wokół kilkunastu zasadniczych problemów i zjawisk zachodzących podczas Wielkiej Wojny. Reprodukowane karykatury, w liczbie 84, zostały pogrupowane w czternaście działów tematycznych, a mianowicie: Kocioł bałkański, Militaryzm przed 1914 rokiem, Obrazy Rosjan, Obrazy Niemców, Obrazy Anglików, Szatan znad Szprewy, Życie na froncie, Życie na zapleczu, Role kobiet, Wojna na morzu, Globalny wymiar wojny, Oblicza śmierci, Zabiegi o Polskę oraz Radość sukcesu, gorycz klęski. W każdej z nich, na przykładzie sześciu, pochodzących z różnych państw i prezentujących odmienną perspektywę ilustracji, są przedstawiane różnorakie aspekty problemu i punkty widzenia, w tym militarne, dyplomatyczne, polityczne i społeczne. Spinają je działy chronologiczne, prezentujące na początku – narastanie antagonizmów na i wokół Półwyspu Bałkańskiego oraz militaryzację społeczeństw i wyścig zbrojeń przed 1914 rokiem, a na końcu – efekty wojny w postaci rozpadu wielonarodowych imperiów, upadku ładu monarchicznego i narodzin nowych państw narodowych w naszej części Europy”.

Scenariusz i opracowanie merytoryczne wystawy: dr Piotr Szlanta.

W czasie wykładu dr Szlanta nakreślił tło historyczne I wojny światowej co pozwoliło uczniom na lepsze zrozumienie zgromadzonych zbiorów.

Po obejrzeniu wystawy klasa spotkała się z panem Lucjanem Różyckim, człowiekiem z pasją, który tuż obok stacji kolejki wąskotorowej utworzył skansen pszczelarski. Można tutaj zobaczyć ogromnego niedźwiedzia z drewna, wyrzeźbionego przez Jana Kosiorka i Stanisława Rudnika, kapliczkę św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, a także kilkanaście ozdobnych uli, przedstawiających twarze ludzi lub zwierzęta. Pan Lucjan jest również zapalonym zbieraczem staroci i hodowcą ptaków ozdobnych.

Aby zobaczyć coś ciekawego nie musimy wyjeżdżać daleko. Wiele interesujących rzeczy można znaleźć w najbliższym otoczeniu. Miejmy oczy szeroko otwarte.

Iwona Bielecka

wystawa1

Skip to content